AA
A A A
Opastus ja palaute
liity jäseneksi!
 /   /  / Ahnehdinko liikaa
11 Vastausta 1 229 Lukukertaa

Ahnehdinko liikaa

Kesällä olisi tarkoitus tehdä pikainen reissu Pohjois-Norjaan. Päivätaipaleet olisivat seuraavat: Turku-Luosto, Luosto-Pykeija, Pykeija-Honningsvåg, Honningsvåg-Luosto ja Luosto-Turku.
Käytössä on VW Touran 1.4 TSI DSG-automaatilla. Potentiaalisia kuskeja on kolme. Tuleeko liikaa autossa istumista? Miesten reissun ikärakenne on 12-70v.

Jäämerelle viikossa

On tuo tullut kokeiltua. Joka paivä saa ajaa useita tunteja, mutta paljon tulee nähtyäkin.
Täältä etelästä napapiirille on ihan tarpeeksi yhdelle päivälle, mutta useat kaverit ajaa kymenlaaksosta ivaloon mökille päivässä.
Monta peräkkäistä ajopäivää on tosi raskasta, joten kannattaa ehkä rytmittää ajo siten, että yhtenä päivänä ajaa enemmän ja toisena katselee nähtävyyksiä ja ajaa vain vähemmän.
Kolmella kuskilla onnistuu toki hyvin pitempikin matka.

En katsellut

kilometrejä noille väleille, mutta ilmeisesti ovat useampia satoja, tuosta Turku-Luosto - välistä päätellen.
Jokainen taaplaa tyylillään, jos autossa istuminen on loman viettoa niin mikä ettei.
Sanon kuitenkin sen että tuolle nuorimmalle kannattaa varata ajanvietettä sitten matkalle, muutakin kuin arvausleikkiä seuraavan vastaantulijan väristä/merkistä. Hänellä ei vielä maiseman/nähtävyyden katselu ole sitä kuuminta hottia, ja jos matkaan sisältyy vain autossa istumista/maisemankatselua ja yön viettäminen aina eri mökissä, uskon että enää loppumatkasta ei ole kivaa kellään autossaolijoista. Myös tuo vanhimman herrasmiehen iän tuomat rajoitukset kannattaa ottaa huomioon. Riittävästi taukoja vähintään.
Sanon että retken jälkeen kaikilla on stressitaso lähtöön verrattuna vähintään +30.

Itse olen Kymenlaaksosta ajellut useamman kerran pohjoiseen. Ensimmäiset retket ajettiin samoilla silmillä perille Ivaloon, sitten on matka-aikoja venytelty. Viime kesän retki mentiin hissukseen, kaksi yötä nukuttiin matkalla perustusten päällä olevissa mökeissä. Siinä alkoi olla matkavauhti kohdallaan, ja näki Suomesta muutakin kuin nelostietä. Tosin tilanne on sikäli toinen että meillä matkustaa vain kaksi aikuista ihmistä + aikuiseen ikään päässyt koira (täyttää 13 syksyllä).

Taukoja ja ohjelmaa

Takapenkin 12-vuotiaalle on tulossa kaikenlaisia elektronisia härpäkkeitä mielenkiinnon ylläpitoon. taukojakin on tarkoitus sopivasti pidellä. tuo Turku - Luosto on vähän vajaa tuhat kilsaa, mutta kolme muuta etappia on vain noin 400 kilsaisia. Voipi olla, että paluumatkalla ollaankin Luostolla huilailemassa kaksi yötä.
Kiitos kommenteista!

Ei hätiä

Jos olette itse kukin kokeilleet jo jonkin verran autoilua niin ei pitäisi tuottaa ongelmia tuollainen suunnitelma.

Yksin olen kahdella kahvitauolla ajanut ennätyksenä vähän yli 3700km putkeen (hyvät tiet eteläisessä Euroopassa, aika meni 1,5 vrk. Kahden 10-11 vuotiaan lapsen kanssa ajelimme n. 4000km viikossa eikä siinäkään ollut ongelmia. Autossa oli mukana DVD-soitinta, elokuvia jne. Samoin matkajääkaappi niin saivat pientä välipalaa halutessaan. Jostain syystä valitustakaan ja tappelua ei ollut oikeastaan ollenkaan, vaikka kotomaassa tahtoo usein tulla kinaa jo muutaman kymmenen kilsan matkoilla.

Ensimmäisenä päivänä voi hyvinkin ajaa reilummin, koska silloin matkaajat ovat kuitenkin niin täpinöissään ja innokkaita pääsemään pois kotomaisemista.

itse ollaan menossa

..päin eli Helsingistä lautalla Tukholmaan ja siitä tarkoitus ajaa Etelä-Ruotsiin, kiertää Tanska ja käväistä Saksankin puolella, ja paluumatka takaisin siten että Ruotsin rannikkoa pitkin Haaparantaan ja Tornioon ja siitä kotiin. Kilsoja laskin tulevan noin 4500 km. Ajattelin ensin, että esim 10 päivää olisi liian vähän, mutta kyllä se siihen on mahduttava, mieluummin hieman alle. Vaimo urputtaa, itse ajaisin helposti yli vuorokaudenkin putkeen energiajuoman voimalla.

 

Eipä noissa ajomatkoissa mitään ongelmaa ole, kunhan vaan autossa on hyvät penkit. :) Ite oon ajanut virosta alaspäin noin kymmenen tunnin pätkiä (parilla kusitauolla) ja vielä jaksaa..

Jos kyytiläiset kestää.

Hanaa vaan. Itsellä vähän vajaan kuukauden päästä lapinreissu edessä. Hämeenlinna - Karigasniemi. Matkaa on n.1200km ja tavoiteaika 14 tuntia.

3600 km josta Norjan 500km hidasta.

pitkät vedot noin 14 tuntia, taukoineen. Pykeijaan 7 tuntia, Honningsvåg 8 tuntia, ja luostholle 9 tuntia. Ajoa yht. 52 tuntia, taukoineen. "Ylärajoilla" saa pysytellä. Hyvää matkaa.......

JUST EUROOPASTA AJANUT POIKA

11V-POJALLA OLI MUKANA PSP-PELIKONSOLI, JOKA PELASTI AUTOSSA ISTUMISEN. TOKI KATSEL MAISEMIA, MUTTA JÄKISPELIÄ PELATESSA AIKA MENI KIVASTI.

kylla sepi

yhtään liikaa,kannattaa ajella edestakaisin Norjaan näkemättä mitään muuta kuin pensaasemia.
Olenkin unohtanut raportoida reissua. Kaikki meni mainiosti, kilometrejä tuli noin 3400 ja autossa istuttiin 48 tuntia. Otetaan varmaan uusiksi parin vuoden päästä.
 /   /  / Ahnehdinko liikaa

Keskusteluhaku

Laaja haku

Facebookissa suositeltua