Kävikö kukaan avajaisissa, näytti ainakin hienoilta ja isoilta lehti-ilmoitukset? Kenenkähän yritys on? Näyttää hienolta!
TRENDIKALUSTE
13
1871
Vastaukset
- Wanha Örkki
Mä kävin avajaisissa tos vkonlopulla. oli krilli tulilla ni sai oloa helpottavaa ravintoa... tosi oo koo mesta. kaikki sohvat istuin läpi. mukaan tarttu tost lahjapisteest kiva synttärilahjasetti. mm. pimeässä hohtava desing kylpyankka. siin lukee viel osuvasti "i love doing it in the dark"... ton kaupan nimi vähän hämää ett kyl siel on muutakin kuin sohvia ja pöytiä.
- mikä on
krilli?
- taukkainen
mikä on kirjoitti:
krilli?
kuunteleppa että kuinka monta perus-suomalaista lausuu sanan grilli krilliksi!!
- Ehkä...
taukkainen kirjoitti:
kuunteleppa että kuinka monta perus-suomalaista lausuu sanan grilli krilliksi!!
voisitte opetelle sen G-kirjaimen käyttöä puheessa ja kirjoituksessa. Mun mielestäni Porvoossa asuessaan pitää osata myös lausua sanat oikein. Porvoon murteeseen ei kuulu krillit tms.
Joka kerta, kun kuulen esim. Maria-nimen sanottuna "Marja", niin kysyn onko kirjoitustavassa i vai j. - iefnjqipefnqfn
Ehkä... kirjoitti:
voisitte opetelle sen G-kirjaimen käyttöä puheessa ja kirjoituksessa. Mun mielestäni Porvoossa asuessaan pitää osata myös lausua sanat oikein. Porvoon murteeseen ei kuulu krillit tms.
Joka kerta, kun kuulen esim. Maria-nimen sanottuna "Marja", niin kysyn onko kirjoitustavassa i vai j.Sulla taitaa olla G-piste hukassa, kun sulla ei oo muuta tekemistä kun valittaa!!
- sekin
iefnjqipefnqfn kirjoitti:
Sulla taitaa olla G-piste hukassa, kun sulla ei oo muuta tekemistä kun valittaa!!
hukassa, mutta mä ainakin osaan sanoa G, D ja vastaavat kirjaimet puhuessani!
Mulla on oikeus sanoa (kirjoittaa) mielipiteeni asiasta. Jos se on sun mielestäsi valittamista, niin VOI VOI!! - on ookoo
sekin kirjoitti:
hukassa, mutta mä ainakin osaan sanoa G, D ja vastaavat kirjaimet puhuessani!
Mulla on oikeus sanoa (kirjoittaa) mielipiteeni asiasta. Jos se on sun mielestäsi valittamista, niin VOI VOI!!"Porvoon murteeseen ei kuulu krillit tms."
Minä osaan hurrina Geet ja Deet varsin hyvin, mutten ikinä rupeais rutisemaan siitä että joku arki- tai chattikielessä sanoo "krilli". Nauttikaa siitä että kieli elää :-) - k-piste
on ookoo kirjoitti:
"Porvoon murteeseen ei kuulu krillit tms."
Minä osaan hurrina Geet ja Deet varsin hyvin, mutten ikinä rupeais rutisemaan siitä että joku arki- tai chattikielessä sanoo "krilli". Nauttikaa siitä että kieli elää :-)Mites kamppula?? Onko hienompi geellä?
- Pettynyt19
Koko Trendikaluste on ihan paska paikka. Siel on joku vanha papparainen myymälässä kun haisee viinalle ja seuraa ja puhuu ihmeellisiä ja räkii naamaan. En varmasti käy toiste!!!!
- Nelli.
siis en minä, vaan mun äääidin miäs. Kiva jos näytti kivalta. Ja ruoka maistui, olin siellä tarjoilemassa teille siitä Krillistä. :)
- digre
hEJ, OLI KIVAA ETTÄ TYKKÄSIT. sISUSTUSTALOMME / LIIKKEEMME ON YHÄ OLEMASSA JA ELÄÄ ETEENPÄIN.
OLEMME SAANEET IHKA UUDEN OSASTON LISÄÄ: KODIN-SANEERAUSTUOTTEET KUTEN KAAKELT, TAPETIT,
PARKETIT, LAMINAATIT, KYLPPÄRIKALUSTEET. TULETHAN KÄYMÄÄN - JUODAAN KAHVIT ! t. omistajalta- Gammelbacka
kuuluu kirjoittaa ja lausua geellä, eli Gamppula.
Albaanit sanovat Kappula, mustalaiset Kamppula.
Rakkaalla lapsella on monta nimeä. - kunnostaja
Kiitos, kun olette ottaneet valikoimiin myös saneeraustuotteita, hyvä kun valikoima laajenee Porvoossa. Hyvää juhannusta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama245037Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä634046Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve743612Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.732698Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu1472473Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta602348Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl762159Mitä tapahtui?
Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?272117- 1351654
Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista
Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko371515