Yllättävän hyvin tehty ollakseen huijaus-linkki. Hinnat vain ovat pelottavan edulliset. Onko kellään kokemusta tästä, tai onko kukaan edes kuullut kyseisestä paikasta?
On näköjään Kiinassa. Noihin kun laittaa verot päälle, niin hinnat jäävät silti todella edullisiksi.
Epäilyttää:
1. missään ei mainita maksutapaa.
2. Takuusta ei ole kunnollista mainintaa.
3. Googlasin, eikä kellään Suomessa tunnu olevan mitään tietoa linkistä = todella uusi(?).
Onko kellään kokemusta: www.7gocool.com ?
8
872
Vastaukset
- ei ole olemassa
Huijaus se on.
- varmasti tämä
on huijaus:
Maksutavaksi käy vain etukäteismaksu pankkitilille Kiinaan. VIP asiakkaille Paypal. Mutta jotta olet VIP pitää ensin tilata 3000€ arvosta pankkisiirrolla ;)
Lisäksi vakuuttavat että tuontitullit kuuluu hintoihin... älkää unta nähkö!- Vijaya
...kyllähän se sitten huijaus on. Paljon on nähty vaivaa sivujen tekemiseen. Hirvittävä luettelo tavaroita kuvineen ym.
Kutkutti tuo Canonin 5D, 1330 euroa, Suomessa n. 2500 euroa. Halvin laillinen itse löytämäni mesta taitaa edelleen olla: www.simplyelectronics.net (n. 2000 euroa). - suinkaan
Vijaya kirjoitti:
...kyllähän se sitten huijaus on. Paljon on nähty vaivaa sivujen tekemiseen. Hirvittävä luettelo tavaroita kuvineen ym.
Kutkutti tuo Canonin 5D, 1330 euroa, Suomessa n. 2500 euroa. Halvin laillinen itse löytämäni mesta taitaa edelleen olla: www.simplyelectronics.net (n. 2000 euroa)."Paljon on nähty vaivaa sivujen tekemiseen"
- Eiköhän tuosta tipahda kiinalaiselle jo puolen vuoden palkka, kun saa yhden hölmön löydettyä, joten vaivan näkö on suht pientä. - Vijaya
suinkaan kirjoitti:
"Paljon on nähty vaivaa sivujen tekemiseen"
- Eiköhän tuosta tipahda kiinalaiselle jo puolen vuoden palkka, kun saa yhden hölmön löydettyä, joten vaivan näkö on suht pientä.Ajattelin itse ihan samaa. Tällaisen 'länsimaisen meiningin' luominen nettiin voi siellä päin olla jollekin ihan vetävä haaste, ja graafikkona tiedän, että lopulta tuollaisen sivun tekeminen ei mahdoton haaste ole. Laitteiden tiedot saa muilta sivuilta copy-paste'na - kuten itseasiassa kuvatkin. Siis näin olettamuksena.
Kiinnostaisi tietää, voiko tunnettuja merkkejä myydä sieltä käsin 'oikeasti' näin halvalla? Monet suuret merkit kuitenkin teettävät tavaroitaan Kiinassa... Itse ostin pojalleni Scalextrixin autorataa netin kautta - tosin Englannista - ja loppuhinta oli kolmasosa siitä mitä Suomesta ostettuna. Matalan hinnan syy oli myyjän mukaan se, kun he ovat 'suoraan tekemisissä' Scalextrixin Kiinassa sijaitsevan tuotantolaitoksen kanssa. - A
Jos se kuulostaa liian hyvältä ollaakseen totta, se ei ole.
- Mitään totta?
A kirjoitti:
Jos se kuulostaa liian hyvältä ollaakseen totta, se ei ole.
Internet on maailman suurin huijaus jo itsessään. mikään, mitä luvatan ei pidä paikkaansa, edes nopeus. Sieltä löytää kaikkea epäoleellista, mutta ei todellista tietoa.
- Kysyin Kiinasta
Tuo sivusto sijaitsee Wasingtonissa, USA:ssa. Sivusto on Web-hotellissa, jota ylläpitää Lunarpages niminen yritys (http://www.lunarpages.com/)
Sivusto on aivan vastaava kuin oli kuukauden aktiivisena ollut www.koobshop.com sivusto, sen sivusto sijaitsi Los Angelesilaisessa web-hotellissa. Tuotteet puoleen hintaan ja vain VIP-asiakkaille muka PayPal. VIPiksi pääsee vain tilaamaalla ensin 3000 eurolla pankkisiirron kautta. Kysyin asiasta sekä PayPalista, että Kiinan kauppaministeriöstä, koska firman osoite oli Pekingissä. Viikko sen jälkeen sivut hävisivät netistä. Kiinan kauppaministeriö kehotti kääntymään Pekingin poliisin puoleen, jos rahoja on huijattu.
EI KOSKAAN saa lähettää pankkisiirrolla rahaa.
Jos taas yritys on saanut luottokorttiyhtiön hyväksynnän ja on siis oikealla asialla ja maksat esim. Visalla, luottoyhtiö korvaa rahasi sinulle, jos tavaraa ei tulekaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2822574Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3001379- 1081251
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831241Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi971188Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n581185- 441042
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi71946Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa22890- 33797