Disneyland Pariisi/montako päivää?

Minna2009

Montako päivää Pariisin Disneylandin matkaa varten kannattaisi varata? Ajattelimme ottaa matkan pakettina Tjäreborgilta ja majoitus Disneylandin hotellissa. Yhden päivän haluamme varata Pariisin kokopäiväretkeä varten.

Tjärrellä oli myös jotain muita valmiita retkiä? Pystyisikö joku kommentoimaan niitä?

6

2055

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 12+19

      Me olimme vain kaksi päivää alueella, ja se oli liian vähän. Kaksi päivää Disneylandin puolella ja päivä Walt Disney Studioilla voisi olla ok.

    • 3

      3

    • Annemus

      No me olimme ekalla kerralla 3 päivää ja seuraavana vuonna uudestaan 3 päivää ku ei eka vuosi riittänyt. pariisiin muihin kohteisiin kannattaa kyllä varata sitten aikaa enemmän ku yksi päivä.

    • Pariisin matkailija

      Oltiin keväällä Pariisin Disneylandissa. Kannattaa varata huvipuistoalueelle studiolle 3-4 päivää, jos tahtoo käydä läpi puiston tarkkaan. Jonot on TODELLA pitkiä (jonotettiin mm. 1½ tuntia Tower of Terroriin..), eli aikaa kannattaa varata.
      Aikaa säästääkseen kannattaa yrittää käyttää hyväkseen Fastpass:eja, TOIMII!!

    • jos ei jo maksettu

      Jos ette vielä ole varanneet matkaa Tjäreborgin kautta, säästätte aika paljon räätälöimällä reissun omatoimisesti.
      Käy esim. Blue1:n sivuilla katsomassa lentojen hintoja, valitse lähtö ja tulopäivät hintojen perusteella,voitte saada ne hyvinkin edullisesti. Majoituksen saa suoraan hotellien omilta sivuilta myös varattua helposti. Disneyn alueella on paljon hotelleja joista on vaivaton kulku ilmaisella bussilla huvipuiston alueelle.
      Me teimme edelliskesänä 5pv:n Pariisin reissun joista 2 ensimmäistä yötä olimme Pariisissa Terminus Lyon- nimisessä hotellissa ja seuraavat 3 Disneylandin alueella Dream Castle-hotellissa.Molemmat hotellit olivat onnistuneita valintoja.
      Pariisissa ehdimme tutustua mm. Eiffeliin, Notre Dameen ja Louvreen sekä ajella vesibussilla pitin Seineä. Tjäreborgin kautta ostettuna reissu olisi tullut meidän perheelle (2aik/2lasta) yli 1000e kalliimmaksi. Lennot ja hotellit maksoivat meidän porukalta yhteensä n.1500e (Disneyn liput ostimme erikseen 3 pv:ksi hintaa en nyt muista.)
      Tästä linkistä tai Disneyn omilta sivuilta löytyy lisää tietoa reissun suunnitteluun.http://www.armleg.com/disney/index.php?mforum=disney
      Kannattaa varata vähintään 2-3päivää Disneylandiin jos aikoo käydä molemmissa puistoissa. Mukavaa reissua menittepä sitten omatoimisesti tai pakettimatkana!

      • jos onnistuu

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      48
      5238
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      73
      4237
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      80
      3754
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      74
      2750
    5. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      162
      2596
    6. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      66
      2428
    7. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      28
      2345
    8. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      79
      2219
    9. Mitä haluaisit sanoa kaivatullesi tänään?

      Mitä ajatuksia hänestä ja tilanteesta ylipäätään 💖
      Ikävä
      146
      1804
    10. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      42
      1596
    Aihe