MUUTTO USAsta SUOMEEN

apuHelp

Olen asunut vaimoni kanssa Yhdysvalloissa muutaman vuoden ja nyt olisi aika muuttaa takaisin Suomeen.
Tavaroita on kertynynt monenmoista: huonekaluja, peilejä, tauluja, pöytiä, elektroniikkaa paljon, vaatteita joka sorttia varmaan 3 kuutio metriä, kirjoja, työkaluja ja vaikka mitä, mutta huoleni ei ole saada tavarat Suomeen meriteitse, vaan se mitähän Suomen tulli sanoo. Siis kyse on nyt lähes koko 120m² neliömetrin asunnon tavaroista, jotka ovat suurimmilta osin USAsta hankittu pitkin vuosia. Tullivirkailijoita on jokseenkin vaikea tavoittaa täältä käsin.

Onko kellään vastaavaa kokemusta? Kaikki tieto olisi suuresti avuksi.

2

1084

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wysig

      Tullin kotisivut auttavat www.tulli.fi

      Lisäksi olet laittanut 6 samaa viestiä tänne palstalle. Varmaan yksi olisi riittänyt. Rekisteröitymällä palveluun saat viestin, että viestiisi on vastattu.

      Elektroniikka kannattaa jättää sinne, ellei laitteen kilvissä ole mainintaa 110v/240v ja 50/60Hz, jolloin selviät pelkällä johdon vaihtamisella. Käyttämällä konverttereita tietenkin pystyisit käyttämään tietenkin muitakin laitteita, mutta häviät äkkiä sähkölaskussa isonkin summan.
      Työkaluissa huomioi kiintoavaimet ym, sillä ne ovat myös usein eri mitoitukselle kun eurooppalaiset.

      • no problem

        Ei mitään ongelmaa. Kun olet asunut siellä muutaman vuoden niin voit tuoda kaikki tavarat muuttotavarana Suomeen. Tullissa näytät vaan listan mitä tavaroita tuot ja todistuksia että olet asunut siellä yli vuoden (esim. vuokrasopimus, työtodistus, tms). Itse toin Yhdysvalloista marraskuussa viisi kuutiota. Tullin tiskillä vaan esitin paperit ja ne teki saman tien päätöksen että maksettavaa 0.00 euroa kun ne on muuttotavarat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      25
      5059
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      64
      4061
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      75
      3625
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      73
      2698
    5. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      147
      2483
    6. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      60
      2358
    7. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      77
      2167
    8. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      27
      2127
    9. Mitä haluaisit sanoa kaivatullesi tänään?

      Mitä ajatuksia hänestä ja tilanteesta ylipäätään 💖
      Ikävä
      135
      1664
    10. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      37
      1525
    Aihe