markku partinen lienee tunnetuin ja itse olen hänen vastaanotollaan ja tutkimuksissa jonkun verran ollut, mutta apua en ainakaan vielä ole saanut unihäiriöihini.
jukka alihanka on myös tuttu nimi, mutta hänen hoitonsa ovat kiistellympiä, esim. ketju:
http://keskustelu.suomi24.fi/debate/3289
ja keitäs näitä muita on?
keneltä olette itse saaneet parhaat avun? kenen asiantuntemus on vakuuttavinta?
paras unilääkäri?
14
7165
Vastaukset
- Krisu-62
Hei! Kärsin n. 10 vuotta unettomuudesta. Lopulta päätin hakeutua mielestäni maan parhaaseen unitutkimusyksikköön Espoon Rinnekotiin, jota johtaa Markku Partinen. Laitoin vajaat 1000 euroa laajimpaan mahdolliseen unipatjatutkimukseen ja sain erittäin, erittäin hyvän unilääkärin, Gabriele Svedin ajan tutkimuksen jälkeen. Tämä oli täysin käänteentekevää minulle. Sain ohjeet tiputtaa Diapamin pois ja Lyricaa tilalle sekä kehotuksen hakeutua kognitiivis-behavioraaliseen terapiaan, joka tutkimusten mukaan auttaa parhaiteen krooniseen unettomuuteen. Sen ja Lyrican avulla, sekä opettelemani kehomeditaation, unettomuuteni on lähes poissa. Nukun 6-7 tuntia yössä ja saan tarpeeksi syvää unta. Olen täysin toimintakykyinen, kuten silloin ennen vanhaan. Mutta tämä on vaatinut rahallista panostusta sekä paljon omaa viitseliäisyyttä ja sitkeyttä. Krooninen unettomuus ei parane hetkessä eikä edes kuukaudessa, vaan pitempi aikaa siihen menee, mutta kyllä on kannattanut!
- Katienne
muutamaksi vuodeksi Jukka Alihangan lääkityksellä, jola oli disykloveriini Rivatril. Viime talvena lääkkeistä menivät tehot ja olin psykiatrisessa sairaalassa unettomuuden takia. Siellä sain lääkityksen Seroquel Levozin, joka on toiminut hyvin.
- mistä apua
Tuliko yhdistelmän disykloveriini Rivatril (millä annostuksella muuten käytit niitä) käytöstä sulle haittoja? Tai tuliko niiden lopettamisesta vieroitusoireita?
- Krisu-62
mistä apua kirjoitti:
Tuliko yhdistelmän disykloveriini Rivatril (millä annostuksella muuten käytit niitä) käytöstä sulle haittoja? Tai tuliko niiden lopettamisesta vieroitusoireita?
Hei. Minäkin olen käynyt Alihangalla, jutteli vain, ja määräsi tuota edellä mainittua yhdistelmää. Ei auttanut yhtään, ja disykloveriini on erittäin kiistanalainen ja vaarallinenkin aine. Rinnekodin uniklinikka on maan paras, sieltä löytyy sitä asiantuntijuutta ja kunnon tutkimukset.
- uneton aina vaan
Krisu-62 kirjoitti:
Hei. Minäkin olen käynyt Alihangalla, jutteli vain, ja määräsi tuota edellä mainittua yhdistelmää. Ei auttanut yhtään, ja disykloveriini on erittäin kiistanalainen ja vaarallinenkin aine. Rinnekodin uniklinikka on maan paras, sieltä löytyy sitä asiantuntijuutta ja kunnon tutkimukset.
hakeuduin ko. uniklinikalla vuoden unettomuuden jäkeen. aika on parin viikon kuluttua. mitäköhän tämä lysti tulee maksamaan...? eipä silti hinnalla niin väliä, jos vaan saan apua ongelmaani....
- Yhtä tyhjää
" Sain avun muutamaksi vuodeksi Jukka Alihangan lääkityksellä, jola oli disykloveriini Rivatril. Viime talvena lääkkeistä menivät tehot ja olin psykiatrisessa sairaalassa unettomuuden takia. Siellä sain lääkityksen Seroquel Levozin, joka on toiminut hyvin."
Söin Levozinia monta vuotta kipukynnyksen nostoon (vaikeat selkäkivut) ja Tramalia jne. jne. Söin 600mg/vrk. Levozinia, eikä lääke auttanut siihen aikaan vaivannutta unettomuutta. Levozin vaikutti ainoastaan, jos sitä käytti vain yhtenä iltana viikossa. Minulle täysin hyödytön lääke. En koske siihen edes pitkällä tikulla...
- Imsomnium h.c.
Paras unilääkäri?On tämän sivun teema.Millä paremmuus sitten määritellään?En halua enkä voi ketään lääkäriä alkaa arvostelemaan.Unettomuuteen k.o.vaivaa aiheuttaviin sairauksiin,olen saanut apua Jukka Alihangalta.Ei hänen hoitomenetelmät mitään "poppamiehen"hoitomenetelmiä ole.Alihanka J.aloitti ennakkoluulottomasti tutkimaan unettomuutta aiheuttavia syitä.Lääkitykset ovat näin osuneet kohdalleen.Eli=hoidetaan vaivaa,vaivoja,jotka aiheuttavat unettomuutta.Tässä tämä viestini.Hyvää kevään alkua kaikille! Imsomniun h.c.
- voi kun tietäisi its
Olen ravannut tässä muutamalla psykiatrilla 98 vuoden ajan pelkän uniongelman takia- mitään mielen ongelmia ei ole vaikka niitä yritetään keksiä. Ja erittäin pa s k oj a lääkäreitä kaikki. Siksi varmasti kysellään kuka on paras ?
- Tukkimettä on paras
voi kun tietäisi its kirjoitti:
Olen ravannut tässä muutamalla psykiatrilla 98 vuoden ajan pelkän uniongelman takia- mitään mielen ongelmia ei ole vaikka niitä yritetään keksiä. Ja erittäin pa s k oj a lääkäreitä kaikki. Siksi varmasti kysellään kuka on paras ?
unen antaja. Kannattaa kokeilla vaikkapa 2-4 viikkoa, pitäs auttaa ja on halpa hoito. Lisäksi kunto nousee.
- Voi kun tietäisi its
Tukkimettä on paras kirjoitti:
unen antaja. Kannattaa kokeilla vaikkapa 2-4 viikkoa, pitäs auttaa ja on halpa hoito. Lisäksi kunto nousee.
Noh. vinkkaa Tampereelta paikka niin lähen kokeilemaan. Paitsi jos en saa unta niin jää päivän yritykseksi.
- Imsomnium.h.c.
Disykloveriinista muutama kommentti.Olen ensimmäisiä(?)jotka alkoivat käyttää tätä lääkitystä.Hyvin on auttanut.En ole huomannut mitään sivuvaikutuksia.Kohdallani se on hyvä lääkitys.
- Lääkkeettä
- Imsomnium.h.c.
Se,että joku lääkäri on tunnettu jostakin syystä,ei vielä takaa sitä,että hän on pätevä.Lainaan tähän vapaasti Alihankan lausuntoa:"Niinkauan kuin ajan tavallisen ihmisen asiaa,minusta kirjoitellaan."Tarkka lausunto löytyy näiltä sivustoilta.Hausta Jukka Alihanka.
Voin mainita,että Hän tutkimusten avulla ja asioihin perehtyen selvitti vaivani aiheuttajan.Hänen hoidossa olen edelleen,enkä mitään ihmeellistä sellaista hoitoa ole saanut josta pitäisi "kiistellä".Hyvä,että eräs neurologi minut Alihankan potilaaksi aikoinaan ohjasi.Voin suositella. - HuumausAineTappaa
Prklee narkomaanti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama857426Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä1156143Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve1584274Mitä tapahtui?
Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?372933Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu2252926Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.782856Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta862571Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl902308- 1862229
Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista
Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko431696