Massanlisääjät

massaaa

Tarkotuksena olis ostaa jotai massanlisääjää, että sais tota painoa nousemaan. Oon kattellu fastin mass2, skipin bulk gaineria, american mass blastia. Kertokaa kokemuksia onko painoa tullu lisää noilla mömmöillä, ja käykö nuo myös palkkarina treenin jälkeen.

20

19426

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • alottaja

      Saa myös ehdotella muita massamömmöjä jotka on tehonnu

    • m____

      Palkkarina treenin jälkeen käy. Ne sisältää yleensä nopeita hiilareita ja nopeita protskua (ja muuta ylimääräistä) mitä tarvitaan treenien jälkeen.

      Hyvä massanlisääjä/palkkari sisältää proteiiniä hiiliydraatteja suhteessa 1:2. Alussa käytin Twinlabin Mass Fuelia mitä ehdottomasti toimi mutta valitettavasti on aika kallis. Muutaman vuoden jälkeen rupesin tilaamaan fitnestukulta ja alussa niiden Gainer Pro mikä on tosi halpa mutta hiilari/protsku suhde on 3:1. Ihan OK massanlisääjä, mutta tykkään paljon enemmän niiden Super Gainer Pro:sta (jossa suhde 2:1) joka sisältää myös kreatiiniä ja Vitargo-hiilari. Olen käyttänyt sitä puoltoist vuotta nyt ja voin ehdottomasti takaa että tomii. Erittäin hyvä massanlisääjä. Suosittelen.

      • h_______

        Minkälaisissa erissä tuota mass fuelia käytit?


    • Natu4ever

      Nuo jauhot on hieno tapa hankkia läskiä ja sokeritauti. Mitä jos vain söisit enemmän kunnon ruokaa etkä vedä jotain teollisesti äärimmilleen jalostettuja sokereita? Äläkä väitä, ettet pysty. Et ole vain yrittänyt tarpeeksi.

      • massaa-jep

        Et ilmeisesti tiedä mistä puhut. Sehän on totta että gainerit sisältää paljon nopeita hiilareita, eli sokeria. Ja jos vetäisit sokeria ihan muuten vaan, niin olisi hieno tapa hankkia läskiä ja sokeritauti.

        Mutta, kun ilmesisesti et tiedä tarpeeksi paljon tästä aiheesta... Jos syö gaineri (nopeita hiilareita ja protskuja) heti treenien jälkeen, niin sokeri menee suoraan lihaksiin (täyttää glykogeenivarastot lihaksissa) treenien jälkeen. Silloin ei tarvi riskeerata että sokeri muttuisi läskiksi tai sokeritautia.

        Eli, jos pitää vetää gainereita, niin vedä niitä heti treenien jälkeen!


      • Urheilijamiesx
        massaa-jep kirjoitti:

        Et ilmeisesti tiedä mistä puhut. Sehän on totta että gainerit sisältää paljon nopeita hiilareita, eli sokeria. Ja jos vetäisit sokeria ihan muuten vaan, niin olisi hieno tapa hankkia läskiä ja sokeritauti.

        Mutta, kun ilmesisesti et tiedä tarpeeksi paljon tästä aiheesta... Jos syö gaineri (nopeita hiilareita ja protskuja) heti treenien jälkeen, niin sokeri menee suoraan lihaksiin (täyttää glykogeenivarastot lihaksissa) treenien jälkeen. Silloin ei tarvi riskeerata että sokeri muttuisi läskiksi tai sokeritautia.

        Eli, jos pitää vetää gainereita, niin vedä niitä heti treenien jälkeen!

        Juupa juu. Suollat vanhaa bodimytologiaa joka on kuultu jo miljoona kertaa mutta joka on aina yhtä väärin. Salitreeni ei tyhjennä lihasten glykokeenivarastoja. Jos niin kävisi, niin sut kannettaisiin ulos salilta vaaka-asennossa. Kestävyyslajeissa glykokeenivarastojen tyhjennystä kutsutaan tyhjennysharjoitukseksi ja jokainen vähänkin oikeasta urheilusta tietävä tietää, että siinä liikutaan hieman pidempään (koko päivä) kuin joku paskainen tunnin treeni josta siitäkin vietetään puolet ajat penkillä istuen.


      • Jeeep
        Urheilijamiesx kirjoitti:

        Juupa juu. Suollat vanhaa bodimytologiaa joka on kuultu jo miljoona kertaa mutta joka on aina yhtä väärin. Salitreeni ei tyhjennä lihasten glykokeenivarastoja. Jos niin kävisi, niin sut kannettaisiin ulos salilta vaaka-asennossa. Kestävyyslajeissa glykokeenivarastojen tyhjennystä kutsutaan tyhjennysharjoitukseksi ja jokainen vähänkin oikeasta urheilusta tietävä tietää, että siinä liikutaan hieman pidempään (koko päivä) kuin joku paskainen tunnin treeni josta siitäkin vietetään puolet ajat penkillä istuen.

        Mietin täs vaa et kuka menee salille tekee paskasen treenin? Jos se onnsulla tapana nii se on iha ok mut varmaa muilla jotka oikeesti haluu tuloksii nii ei oo tapana tehä paskasta treeniä.. En nyt ihan ymmärrä sit et miks äijä menee tekee paskasii reenejä vai ootko ees ikinä käyny salilla?


    • parasta!

      Jos haluat tuloksia, niin valitse Skip tai Twinlab. Jos sen sijaan vain haluat jotain mössöä syödä, niin hae marketista joku tavallinen gaineri.

      • alottaja

      • alottaja

      • MMToimii!
        alottaja kirjoitti:

        Tässä ois toinen edullinen http://www.fitnesstukku.fi/5/fi/artiklar/massanlisays/mutant-mass
        Mitä ootte mieltä näistä kahdesta ja kumpi olis parempi.

        Itse päätin kerrankin hankkia kunnon massanlisääjää ja panostaa vähän rahaa siihen. Ostin ton mutant-mass -purkin.

        Itse käytin sitä 2x päiväannoksen ja kyllä kannatti!! Voin lämpimästi suositella, sillä tulokset olis uskomattomia.

        Penkki sarjat 4x110 -> 5x125
        Kyykky 6x160 -> 5x180
        Paino nousi 92 -> 97, vyö menee yhtä reikää tiukemmalle, kuin ennen aloitusta!
        Kehonkoostumusmittaus näyttää rasva% 19 -> 15

        Kaikki tämä 3 kk mutant-mass käytöllä. Käytin vain 2 kertaa suositusannoksen päivittäin.


    • joobis

      2japuol kuukautta käyttäny mutant massaa... paino noussut 62kg->67kg, että ihan hyvää kamaa, mutta nyt on kyllä vatsa koko ajan ihan ruikulilla ja ylävatsa kipuja ja kusi on kellertävää koko aika vaikka juo yli 3 litraa päivässä vettä...

    • xxlmassa

      Itse olen käyttänyt ABB Extreme XXL massanlisääjää ja hyvin on toiminut. Tekee ehkä hieman "kuivuneen" olon kun vetelee sen 4 mittaa päivässä mutta tarpeeksi hyviä rasvoja nassuun, rasvaa ja paljon monipuolista ruokaa niin helpottaa kyllä oloa.

      "Extreme XXL on gaineri sinulle, jolla on vaikeuksia saada lihaa luiden päälle. Yhdessä annoksessa on jopa 1040 kaloria ja vielä enemmän jos se sekoitetaan maitoon.

      Tärkeintä henkilöille joilla on erityisen vaikeata lisätä massaa on saada reilusti ravintoa, erityisesti korkealaatuista proteiinia, heti harjoittelun jälkeen. Extreme XXL-proteiini koostuu herasta, kaseiinista ja munaproteiineista, mikä on todella hyvä sekoitus. "

      http://www.fitnesstukku.fi/5/fi/artiklar/extreme-xxl-28-kg

    • xxl2
    • teuvo4
      • l,kmdtjyhtd

        No niitähän siellä pitääkin olla. Mitä vittua sitten kuvittelit? Jossakin paskatoistolla teinipseudotieteilijät opettaneet sinulle että proteiini on ainoa ravintoaine mitä tarvitsemme koskaan ja hiilarit vain lihottavat?


    • prööööööötJaska

      Ripulipaskalla parhaat tulokset!

    • Anonyymi

      Saatana mutant mass on tujua tavaraa. Tosi bodarin eväs! On hurjasti sarjapainot ja kaikki noussut ja olo on saatanan heikko.

    • Anonyymi

      Tässäkin ketjussa kehutaan Twinlabin ravinteita ja edelleen netissä löytyy juttua sen kovasta laadusta. Melkoisen maineen Twinlab on saanut.

      "Suomalaisten urheilijoiden kannalta vain on harmi, että hyvin harva huippu-urheilija Suomessa käyttää La Muscle/Skip/Solgar/Twinlab-laatuisia ravinteita, vaan yleensä on käytössä ns. markettiravinteet, jotka yleensä ovat laadultaan vain Food grade luokkaa. Loukkaantumiset ja leikkauspöydälle joutumiset yleensä johtuvat kehon liiallisesta kuormittamisesta sen kestokykyyn nähden, ja ravinnolla/ravinteilla on todella iso osuus loukkaantumisten ennaltaehkäisyssä. " https://www.suomenparasvitamiini.fi/40849

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      24
      5037
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      63
      4046
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      74
      3612
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      73
      2698
    5. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      147
      2473
    6. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      60
      2348
    7. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      76
      2159
    8. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      27
      2117
    9. Mitä haluaisit sanoa kaivatullesi tänään?

      Mitä ajatuksia hänestä ja tilanteesta ylipäätään 💖
      Ikävä
      135
      1664
    10. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      37
      1515
    Aihe