Mitenkäs muilla nuo pisteet aristaa? Mulla ei ole diagnoosia fibrosta, mutta kotikonstein ollaan kokeiltu noita pisteitä. Keittiövaa'alla koitettu saada mitattua painoa pisteen painamiseen ja mulla tuntui jo reilusti ennen 4kilon painoa joissain pisteissä tosi kovaa kipua. Kaikkein pahimmat pisteet näyttäisi olevan nuo kankkujen "alla" olevat, ei tarvitse kuin vähän sormella tökkästä niin meinaa lähteä jalat alta ja ei puhettakaan että 4kilon painalluksella painais.
Fibron pisteistä
4
171
Vastaukset
- tuossa alkua
Heh, mulla aikoinaan oli niin kipeet istumanystyrät, ettei istua kärsinny.
Koko fibromaylgiadiaknoosi alkaa mureta mun silmissä. Sain aikoinani vaikea-asteisen fibromyalgiadiaknoosin. Nyttemmin 15 vuoden aikana tuo lääkärin käsitys fibromyalgiasta on murentunut minun silmissäni moneen otteeseen. Sama kivuliaisuus ja kipuherkkyys, vaan nuo kriteerit, millä fibromyalgiaa tehdään, niin ne on kovin suppeat. Eivät ota huomioon lainkaan muita mahdollisia kipujen aiheuttajia.
Nyt aivojen magneettivauksen tulos sitten vasta fibromyalgiakäsityksen päälaelleen heitti.
Nro: 1 on NUKU, NUKU JA NUKU riittävästi.
Nro: 2 lakkaa STRESSAAMASTA. Stressaamisella ei saavuta ei yhtikäs mitään.
Nro 3: Juo raikasta vetta vähintään se 2 litraa vuorokaudessa. Tuohon määrään ei lasketa muita juomia, raikasta vettä keho tarvitsee.
Nro 4: Käy kiropraktikolla avauttamassa nikamalukot ja lihasjännittymäsi.- Ehkäfibro
Kyllä tässä istua kärsii, tosin istun kyllä yleensä sohvalla ihan ihme asennoissa. En tiedä mistä johtuu mut en vaan osaa istua niinku normaalit ihmiset, jalat aina jotenkin vänkkyrällä.
Ja noista "ohjeista"... mulla ei oo kyllä ton väsymyksen kanssa mitään ongelmia, nukun hyvin ja olen aamulla pirteä, mikä kyllä taistelee vähän fibroa vastaan. Stressaan aina tietämättäni, elimistö stressaa itsestään ja sen huomaa vatsavaivoina. Raikasta vettä meillä ei juuri tällä hetkellä ole oikein saatavilla ja muutenkin huono juomaan yleensäkään, mikä on huono asia. Viimeiseen en osaa sanoa mitään, joskus aikanaan käynyt kiropraktikolla.
Niin ja syksyllä mulla oli kauheita kolotuksia kun oli kosteat ilmat, sitten kun tuli ne kunnon pakkaset niin ei mitään. Nyt taas kun on päivällä lämmin ja aurinko paistaa ja sitte illaksi ja yöksi taas pakastaa niin nivelet on ihan hellänä, vielä enempi jos lenkkeilee silleen et tulee hiki. Ja sauna ei oo kyllä yhtään hyvä juttu, yks ilta kävin saunassa niin seuraavana aamuna olkapäät varsinkin kipeenä ja hyvä kun sängystä pääsin ylös. - tuossa alkua
Ehkäfibro kirjoitti:
Kyllä tässä istua kärsii, tosin istun kyllä yleensä sohvalla ihan ihme asennoissa. En tiedä mistä johtuu mut en vaan osaa istua niinku normaalit ihmiset, jalat aina jotenkin vänkkyrällä.
Ja noista "ohjeista"... mulla ei oo kyllä ton väsymyksen kanssa mitään ongelmia, nukun hyvin ja olen aamulla pirteä, mikä kyllä taistelee vähän fibroa vastaan. Stressaan aina tietämättäni, elimistö stressaa itsestään ja sen huomaa vatsavaivoina. Raikasta vettä meillä ei juuri tällä hetkellä ole oikein saatavilla ja muutenkin huono juomaan yleensäkään, mikä on huono asia. Viimeiseen en osaa sanoa mitään, joskus aikanaan käynyt kiropraktikolla.
Niin ja syksyllä mulla oli kauheita kolotuksia kun oli kosteat ilmat, sitten kun tuli ne kunnon pakkaset niin ei mitään. Nyt taas kun on päivällä lämmin ja aurinko paistaa ja sitte illaksi ja yöksi taas pakastaa niin nivelet on ihan hellänä, vielä enempi jos lenkkeilee silleen et tulee hiki. Ja sauna ei oo kyllä yhtään hyvä juttu, yks ilta kävin saunassa niin seuraavana aamuna olkapäät varsinkin kipeenä ja hyvä kun sängystä pääsin ylös.Kyllähän nuo merkit sopivat varsin hyvin johonkin reumaan. Mikä reuma, siinäpä pulma. Sauna on myrkkyä, sopii reumaan kuin nenä päähän, ja vielä paremmin fibromyalgiaan. Ja sääpuntari näyt olevan sinäkin, sopii oikein hyvin sekin reuman käytökseen. Minulla kun on fibron lisäksi monta muutakin reumadiaknoosia, joten en varmuudella osaa sanoa, että mihinkä reumaan mikäkin on tyypillistä.
- Ehkäfibro
tuossa alkua kirjoitti:
Kyllähän nuo merkit sopivat varsin hyvin johonkin reumaan. Mikä reuma, siinäpä pulma. Sauna on myrkkyä, sopii reumaan kuin nenä päähän, ja vielä paremmin fibromyalgiaan. Ja sääpuntari näyt olevan sinäkin, sopii oikein hyvin sekin reuman käytökseen. Minulla kun on fibron lisäksi monta muutakin reumadiaknoosia, joten en varmuudella osaa sanoa, että mihinkä reumaan mikäkin on tyypillistä.
Lääkäri tossa syksyllä epäili fibroa kun ei verikokeissa mitään näkynyt mikä viittaisi muuhun reumaattiseen sairauteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama204988Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä634006Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve723584Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.732678Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu1472443Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta592328Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl632113Mitä tapahtui?
Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?272077- 1261544
Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista
Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko361495