Painajainen

!!!!!!

Kaikki alkoi siitä, kun huomasimme ilmoituksen, missä välittäjä myi omassa käytössään olevaa taloa eduliiseen hintaan. Ihastuimme taloon todella ja teimmekin heti tarjouksen siitä. Välittäjä antoi ymmärtää, että talo on meidän, mikäli annamme oman asuntomme hänelle myyntiin, kilpailu talosta oli kova.

Seuraavana päivänä välittäjä soitti, että onkin saanut paljon pyyntihintaa suurempia tarjouksia talosta ja ettei voi hyväksyä meidän tarjousta. Emme kuitenkaan alkaneet hintakilpailuun vaan sanoin luopuvani leikistä.

Seuraavana päivänä välittäjä soitti ja kertoi myyvänsä asunnon sittenkin meille alkuperäiseen hintaan ?? Tottakai teimme esisopimuksen talosta samantien ja sitten hän alkoikin myymään asuntoamme. Asuntomme menikin pian kaupaksi pyydetyllä hinnalla ja ajattelimme, että kaikki meni uskomattoman hyvin- Sitten alkoi tapahtua...

Välittäjä soitti seuraavana päivänä oman asuntomme tarjouksen hyväksymisestä, että hän ei tee mitään kauppoja ja on repinyt kaikki sopimukset !!?? Syytä ei kertonut vaan löi puhelimen korvaan !! Me olimme jo tässä vaiheessa hommanneet lapsillemme hoitopaikan uudesta tulevasta asuinpaikastamme ja suunnitelleet remontin taloon jne.

Kului viikko ja välittäjä otti yhteyttä. Hän ilmoitti olevansa sittenkin valmis tekemään kaupat, (asuntomme ostajille välittäjä oli kertonut meidän peruneen kaupat, kuulin jälkeenpäin). Toinen ostajapariskunnan osapuoli oli kuitenkin nyt matkoilla, joten kauppoja piti siirtää.

Tähän välittäjä ei suostunut vaan sanoi, että kaupat on tehtävä heti. Ostajan pankista soitettiin välittäjälle ja kerrottiin asian olevan mahdoton ilman toista ostajaosapuolta. Välittäjä haukkui pankkivirkailijan ja sanoi tulevansa paikalle joka tapauksessa. Pankkiin hän ei kuitenkaan tullut, me ja toinen ostajista olimme paikalla.

Pankissa sanottiin, että välittäjä oli antanut oman tilinronsa ostajan käsitrahaa varten ja että he eivät voineet maksaa sitäkään heti . Taas odotin viikon ja välittäjästä ei kuulunut mitään. Ostaja järjesti uuden ajan pankkiin kauppoja varten ja yritin tavoittaa välittäjää tätä varten.

Sitten hän viimein vastasi että kyseinen uusi kauppapäivä ei käy ja että myy itse, minä en myy ?? Ostaja kertoi tässä vaiheessa, että käsiraha oli maksettu välittäjän firman varantille ( firmassa on 1 henkilö välittäjän lisäksi..)

Nyt olen taas viikon lähetellyt postia ja yrittänyt soittaa välittäjälle, ei vastausta. Mitä pitäisi tehdä ? Arvatkaa tekisikö mieli mennä taloon, josta meillä on esisopimus, niistää nilkin nenä jne. se ei kuitenkaan auttaisi mitään. Olemme järjestäneet kaikki asiamme muuttoa silmällä pitäen tottakai, kun kaiken piti olla selvää !! Kai nyt joku oikeus pitää olla !! Emme vain millään käsitä miksi, miksi ihmeessä välittäjä teki meille tämän ???

3

781

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Huh Huh

      Välittäjä mieleltään sairas !!

    • retq3t

      2/10, ihan hauska teksti mutta liian selvä trolli.

      • Aloittaja123

        Eipä ollut trolli, vaan ihan oikeaa elämää. Trollit on yleensä hereillä klo 02:30, niinkuin sinä...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?

      Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?
      Maailman menoa
      37
      2983
    2. Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?

      Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n
      Maailman menoa
      34
      2218
    3. Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille

      Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari
      Maailman menoa
      45
      2141
    4. Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa

      Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa
      Maailman menoa
      79
      1999
    5. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      52
      1713
    6. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      56
      1454
    7. Poliisi tutkii keskiviikkoiltana Kiuruveden keskustassa tapahtunutta väkivallantekoa.

      Itä-Suomen poliisi tutkii Kiuruveden keskustassa keskiviikkoiltana tapahtunutta epäiltyä väkivallantekoa. Tapaus on herä
      Kiuruvesi
      15
      1410
    8. Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin

      Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http
      Maailman menoa
      45
      1279
    9. Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta
      Maailman menoa
      105
      1164
    10. Puuma Martina iski nuoren miehen

      Martina ja Hajji Muhis oikealta nimeltään Muhammad Abdilrasoon hempeilivät Tallinnassa. Hajji 28 vuotias ja Martina pian
      Kotimaiset julkkisjuorut
      158
      876
    Aihe