Maanantai 13.2.2012
Nimipäivät: Sulo, Sulho ja Algot
Tekstikoko:
  loading...
liity jäseneksi!
 /   /  /  / ongelmainen
5 Vastausta 231 Lukukertaa

ongelmainen

no terve! olen menossa mahtavalle keikalle mukanani canonin eos 500D ja niinpä nyt haluisin tietää kuinka (jos mahdollista) saa otettua selkeitä ja tarkkoja kuvia ilman salamaa? oon kyllä hienolla kameralla varustettu tietämätön moukka, mutta apua tarvisin! siksipä olisin kyllä tosi kiitollinen jos joku viisaampi jakaisi vähän tietojaan. Ongelmana lähinnä se että kuvauskohde liikkuu paljon ja ympärillä on erilaisia valotehosteita sekä hämärä tila. Omalla järjelläni en oo vielä onnistunu selvittään miten tää ny toimis oikein.
Olisko jotain ratkaisua? (:

Vastaus

Valovoimaa suosittelen 1.4. Herkkyyttä tilanteen mukaan. Valotusmittaustapa kohteesta riippuen piste tai keskustapainostus. Ennen kuin raahaat järkkärisi keikkapaikalle niin varmista että sen saa tuoda sinne. Yleensä ne järkkärit pitää jättää narikkaan jos meinaa päästä sisälle, jos kyseessä vähänkään tunnetumpi nimi ja isompi keikkapaikka. Pienet klubikeikat on yleensä vähän vapaamielisempiä tapahtumia järkkäreiden suhteen.
kiitosta vaan,yritän selvitä! joo,tarkistettu on että saa viedä kameroita ynnämuita (:

ota

Ota mukaan se hieno kamerasi Canonin lisäksi!

Asiaa

Todella asiallinen ja tietäväinen neuvo. Tuohon vain harva valopää pystyy. Onko sinulla jotakin katkeruutta ja epäonnistumista suuressa elämässäsi. Aina näitä ASIALLISIA vastauksia tänne jotkut älyköt lykkäävät - on tietenkin ymmärrettävää, kun jotenkin pitää saada oma äänensä kuulumaan, mutta harmittavaista kuitenkin on se, että ei ole ihmisellä mitään kuultavaksi annettavaa.
HANKI ITSELLESI ELÄMÄ vaikka pienempikin näin alkuun...

Kerroppa vielä

niin yritetään
 /   /  /  / ongelmainen

Keskusteluhaku

Laaja haku

Facebookissa suositeltua