Lukuaineitteni keskiarvo on melko alhainen 6.9
Lukion alaraja on muistaakseni 7.2 eli onko mitään mahdollisuuksia saada esim. peruutuspaikkaa, vai onko keskiarvo lukuaineitten osalta liian pieni?
Voiku olis sillon peruskoulussa vielä tajunnu lukea kunnolla nii ei tarvis arpoa tämmöisten asioiden kanssa.
Pääsisinkö lukioon?
6
302
Vastaukset
- Hmm....
Täällä rajana on 7.0 (ainakin silloin kun itse hain)... Sen huonommalla tuskin pääsee, ellei ole joitain todella päteviä syitä siihen. Voisit harkita kenties 10. luokkaa, jossa parantaisit arvosanojasi ja sitten menisit lukioon? Pari tuntemaani henkilöä on tehnyt noin, kun ei ole todistus riittänyt ihan (kaverillani oli näet sama, eli 6.9 ja jäi siitä sitten kiinni).
- girmy
Ei minun edellisessä pikkukylässä, jossa lukion kävin, ollut minkäänlaista alarajaa ;) itselläni yläasteen k.a 7,8. ja oli siellä montakin joilla k.a oli kutosen luokkaa yläasteella. Tietenkin riippuu lukiosta, ja siitä kuinka iso paikka, kuinka iso lukio että onko sitä alarajaa.
Meillä oppilaita oli n. 200-300.- Hmmm.. (paluu)
Meidän lukiossa on noin 800-900 opiskelijaa. Tuo on tosin ainoa lukio täällä, sillä lukiot yhdistyivät muutama vuosi sitten. IB ja ruotsinkielinen lukio tosin löytyvät myös. Mutta tosiaan, kannattaa tarkastaa onko kaikissa lukioissa alueellasi alaraja ja millainen se on, koska eroja voi olla. :) Sen unohdinkin aikaisemmin mainita.
- arvuuttelijaasd.
Hmmm.. (paluu) kirjoitti:
Meidän lukiossa on noin 800-900 opiskelijaa. Tuo on tosin ainoa lukio täällä, sillä lukiot yhdistyivät muutama vuosi sitten. IB ja ruotsinkielinen lukio tosin löytyvät myös. Mutta tosiaan, kannattaa tarkastaa onko kaikissa lukioissa alueellasi alaraja ja millainen se on, koska eroja voi olla. :) Sen unohdinkin aikaisemmin mainita.
Juu, no menin peruskoulusta amikseen, joka ei tällähetkellä mielytä pätkääkään, ja olis tosi hienoo jos sinne haluamaani lukioon pääsis. Siellä tosiaan on lukuaineitten ka 7.2
itsellä koko keskiarvo on 7.7 mut lukuaineitten se 6.9..
Ja se numeroitten nostohomma, nii ikää on nyt 17 ja nyt omasta mielestä olis hyvä aika mennä lukioon, vain vuotta nuorempien kanssa.
äääääh! - 91
Meiä lukiosta poistettii alaraja kokonaa ku on nii vähä oppilaita.. oisko jotai alle 200 .
- Eduardo naamari
Itsellä oli aikanaan juuri sama keskiarvo, eikä sitten lukioon hyväksytty. Mutta hyväksyttiinpä kuitenkin suorittamaan kaksoistuntoa sen perusteella että lukuaineet oli kaikki 7. Nyt jälkeenpäin tutuu että tuo kaksoistutkinto oli jopa parempi vaihtoehto kuin lukio. Eli jos tämmöiseen on mahdollisuus niin suosittelen!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama837381Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä1136062Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve1374201Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu2252906Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.782846Mitä tapahtui?
Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?362830Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta852560Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl902298- 1852178
Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista
Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko431686