Hello everybody!
Tätä palstaa aikani lueskeltuani, huomasin, että täällä tivataan siitä, että kummat ovat pahempia sossupummeja; romaanit vai me vaaleat.
Niin kuin joku viisas romaani nainen tuolla sanoikin, se on totta, myös me vaaleat käytämme sossunluukkua.
Etenkin viime aikoina, kun tämä maailman meno on ollut sellaista. Tarkoitan, että kun on ollut tämä lama.
Moni menetti työnsä jne...
Mutta mitä sitä kieltäminenkään, käyttää ne romaanitkin sossun luukkua.
Mutta jos laitetaan romaanit yhteen huoneeseen ja valkoiset toiseen huoneeseen.
Niin kyllä se on prosentuaalisesti suurempi luku romaaneista kuin valkoisista, jotka käyttää sosiaalipalveluja.
En haku ketään, mutta OSA romaaneista on laiskoja työnhakijoita, mutta löytyy myös niitä, jotka tekevät työtä. Etenkin vähän näitä nuorempia romaaneja. Ehkä he näyttävät esimerkkiä tulevalle (romaani)sukupolvelle, että työtä ei tarvitse pelätä.
Mutta pakko myöntää, ettämyös OSA romaanin työttömyydestä on varmasti meidän valkoisten vika (syynä lienee romaanien maine).
Monikaan ei (valitettavasti!!!!!!!) ota romaania työhön ja sitten itketään, kun ne käyttävät meidän verorahat (sossun luukku) elämiseen.
Äsken mieleeni tuli tämä: Että myös se saattaa olla osa syy romaanien työttömyyteen, että kaikki eivät osaa käyttäytyä hyvin. Puhutaan monesti liian kovaäänisesti ja kun tullaan myymälään ollaan kuin maailmanvaloittajia (tämä ei tietenkään päde kaikkiin).
Mutta näin minä ajattelen tämä asian. Monella tietenkin omia mielipiteitä ja monen mielestä olen väärässä.
Mutta minusta on turhaa, että romaanit ja valkoiset syyttelevät toisiaan ja haukkuvat ja kinaavat ja tappelevat ym ym ym..... Eikö tappeluun tarvita AINA kaksi??? Kuka muka yksin tappelee????
Minun mielestä on todella lapsellista, että aina kun joku sanoo jotain niin heti toinen nostaa metelin ja syyttelee taas sitä toista.
Pssst..
7
234
Vastaukset
- SakariSokeri-----
" Äsken mieleeni tuli tämä: Että myös se saattaa olla osa syy romaanien työttömyyteen, että kaikki eivät osaa käyttäytyä hyvin. Puhutaan monesti liian kovaäänisesti ja kun tullaan myymälään ollaan kuin maailmanvaloittajia (tämä ei tietenkään päde kaikkiin). "
Tuohon haluaisin antaa selvennyt, väärinkäsitysten estämiseksi!
Eli: Romaanien käyttäytyminen on varmasti osa heidän kulttuuriaan.
Esimerkiksi espanjalaisetkin ovat todella kovaäänisiä ja puhuvat nopeasti.
Romaaneilla voi olla myös heidän tapanaan puhua kovempaa.
Minulla riittää kyllä ymmärrystä kummallekkin osapuolelle: valkoisille ja romaaneille :)
Kivaa syksyä kaikille! - Asiakas kanssa
Hej frendi,olen kanssasi samaa mieltä että kyllä Me valakolaiset kulutaamme enemmä soosun ovia, meneppäs vaikka kattoon jos et usko.
- Valkolainen,.
"Mutta pakko myöntää, ettämyös OSA romaanin työttömyydestä on varmasti meidän valkoisten vika (syynä lienee romaanien maine)."
Siis onko romanien maine meidän valkoisten vika ?? Haloo hei. Mieti nyt edes vähän. Onko Hitlerin maine intiaanien vika? Kyllä se on kuule niin, että jokainen on luonut oman maineensa ihan tasan itse.
Kyllä tosi on se, että mustalaiset eivät milloinkaan ole tehneet työtä. He ovat "tienanneet" elantonsa varastamalla ja kerjäämällä monia satoja vuosia. Mustalaiset ovat asuinmaasta riippumatta samanlaisia yhteiskunnan mätäpaiseita. Liekö valuvika tai jonkinlainen luonnonoikku koko rotu.- Mustikkaaaaaahhhh
jos et ymmärtänyt niin siinä tarkoitettiin että te valkolaisetkin olette OSA syyllisiä tähän tilanteeseen, huonojen välien Romaneiden ja Valkolaisten kesken ja myös siinä että jotkin Romanit eivät saa töitä, koska te pidätte niin huonoa yleis-mainetta Romaneita kohtaan, ette ota yksilöä huomioon, meitä kohtaan vaan levitätte ennakkoluuloja ja rasistisia aatteitanne juoruillessanne.
Juuri hyvän esimerkin annoit itsestäsi, kirjoituksesi paljastaa kuin lyhyt katseinen ja ennakkoluulojen täyttämä on ajatusmaailmasi meitä kohtaan, toivottavasti se ei ole yleisesti noin ummehtunut kuitenkaan. - Don Hok
Mustikkaaaaaahhhh kirjoitti:
jos et ymmärtänyt niin siinä tarkoitettiin että te valkolaisetkin olette OSA syyllisiä tähän tilanteeseen, huonojen välien Romaneiden ja Valkolaisten kesken ja myös siinä että jotkin Romanit eivät saa töitä, koska te pidätte niin huonoa yleis-mainetta Romaneita kohtaan, ette ota yksilöä huomioon, meitä kohtaan vaan levitätte ennakkoluuloja ja rasistisia aatteitanne juoruillessanne.
Juuri hyvän esimerkin annoit itsestäsi, kirjoituksesi paljastaa kuin lyhyt katseinen ja ennakkoluulojen täyttämä on ajatusmaailmasi meitä kohtaan, toivottavasti se ei ole yleisesti noin ummehtunut kuitenkaan.jos koko sosiaalinen vastuu jättetäisiin yksistää kristilisien järjestöjen hyvätahtoisuuden varaa, sekä romanien että valkoisien osalta.
Soiaaliseen yhdemukaisuuteen kuuluu muutakin kuin tuo ainainen'sossu' mitä' tällä sivustolla niin useasti viljellää. henkistä köyhyyttähän me emme voi torjua millään ohjelmalla, koulutuksella kaikein vähiten.
Mutta katsotaapa mitä maksaisi valtiolle luopua kaista sosiaalisista tuista. Siihen kuuluvat muutakin kun sossun ja kelan avustukset. Siihen kuuluu ylihintaisen asumisen ylläpitäminen jolla kerätään rahaa varakkaille. Se samalla merkitsisi kehityksen taantumaa, seka talaoudelisestti, että henkisestti. Yhteiskuntarauha olisi pian mennyt ja varakaiden valtion tukemat rahalahteet pian ehtyneet. Alkaisi jobarien markkinat ja kansaiväliset suhteen huononisivat samalle tasolle, kun mitä ne ovat itäisillä euroopan mailla. Köyhyyden kaikki ilmenemismuodot tulisivat räikeästi esille juuri samoin kun ne ovat näkyvissä Moldoviassa ja muissa takapajuisissa maissa.
Mikäli roskaväki, niin kutsuttu Mob, saisi päätää, juuri tälläinen tulevaisuus odottaisi suomi nimista valtiota - SakariSokeri-----
En sanonut, että romaanien MAINE olisi meidän valkoisten vika, vaan sanoin, että romaanien työttömyyden syynä on OSA me valkoiset.
Eli harva valkoinen ottaa romaania töihin ja varmasti romaanien maine vaikuttaa siihen.
Eli romaanien maine vaikuttaa siihen otetaanko ne työhön vai ei.
Ymmärsitkö? Tätä siis tarkoitin!
Ja sinäkö olet mallikansalainen?
On totta, että monikaan vaalea ei pidä romaaneista.
Mutta se johtuu siitä, että OSA meistä vaaleista värittää tarinaa mustalaisista ja tämä tarina alkaa kiertämään ja jokainen vuorollaan värittää tätä tarinaa. Eli siis jokainen lisää soppaansa oman mausteensa.
Eli jokainen lisää aina vähän omaa lisäänsä siihen alkuperäiseen juttuun ja täten pienestä asiasta tulee suuri.
En väitä todellakaan, että kaikki romaanit olisivat pyhimyksiä, kuten emme me vaaleetkaan kaikki ole.
On kuultu, että romaanit ampuu siellä ja ampuu täällä, on kuultu, että romaanit varasti sitä ja ne varasti tätä. On tiedossa, että romaanit käyttää sossun luukkua...
MUTTA!! HUOM!!!
On tiedossa, että me vaaleat olemme ampuneet MYÖS siellä ja täällä.
On kuultu että me vaaleat varastimme sitä ja varastimme tätä. Ja voiko olla vastaanväittäminen ettei me vaaleatkin käytetä sossunluukkua.
Se on pakko jostain saada rahaa elämiseen!!!!!
moni tekee tässä maailmassa vääryksiä ja mitä me sille voimme??
Voithan koittaa urhoollisesti pelastaa tätä maata, mutta se on kuule loputon homma.
Aina riittää niitä tyhmiäkin.
- asiaaa
Sinulle Hello everybody!
Minusta kirjoituksesi oli asianmukainen ja asillinen. Jospa olisikin näin että me jokainen kohallaan osattaisiin katsoa ja punnita asioita kummaltakin puolelta. Niinkuin sanottu, ei kaikki ole mustaa ja valkoista.
Enemmän pitäisi olla tälläsiä empaattisia ihmisiä tällä palstalla jotka ymmärtävät jotain elämästä ja ihmisistä.
Kirjoituksestasi päätellen olet sellainen aikuinen ihminen joka ei koko ajan höpötä että "lintu on kala, lintu on kala".
Kaikkea hyvää sinulle tuntematon kirjoittaja
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama235025Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä634036Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve733603Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.732688Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu1472463Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta602348Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl692136Mitä tapahtui?
Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?272107- 1351644
Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista
Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko371505