Hei!
Kyselisin kuinka paljon mahtaa maksaa rekisteröidyt staffordshirenbullterrierin pennut? Onko millainen rotu yleensä? Saksassahan nämä ovat ilmeisesti kiellettyjä, ovatko muka agressiivisia?
staffordshirenbullterrierin hankinta...
14
2971
Vastaukset
- jone
noin ~800€. omani ei ainakaan yhtään agressiivinen, tykkää muista koirista ja on ihmisrakas sekä tykkää lapsista. urokset eivät yleensä tule toimeen muiden urosten kanssa.
- Staffisti-82
Itse maksoin staffistani vanhoissa markoissa 4500 mk, eli noin 800 euron paikkeilla ne hinnat pyörii. Tottakai halvemmallakin saa, esim. jos on vähäsen purentavikaa tms.
Staffi on mitä ystävällisin ja persoonallisin koira mitä Maa päällänsä kantaa. Kaikki staffit, jotka tiedän, ovat mukavuudenhaluisia, viisaita, ihmisrakkaita ja ihania koiria.
Oma staffi-urokseni on aggressiivinen VAIN toisille uroskoirille. Ja niissäkin poikkeuksia löytyy. Eli siis joidenkin uroskoirien kanssa voi leikkiä aivan huoleti. Mutta itse en mene esim. koirapuistoon staffini kanssa, jos siellä on uroskoiria. Aivan vain "varmuuden vuoksi". Narttujen kanssa staffini tykkää peuhata mielin määrin :)
Staffi on helppohoitoinen koira, mm. lyhyen karvansa ansiosta. Mitään mahdottoman pitkiä lenkkejäkään ei staffin kanssa tarvitse tehdä. Omaa staffiani pidän paljon vapaana (pelloilla, metsissä, yms.). Sateella tai muuten vaan kamalalla ilmalla ketään tuntemani staffi ei ole halukas lähtemään ulos. Juuri ja juuri saan oman staffini hinattua ulos pissalle inhottavalla kelillä :)
Staffi tarvitsee kunnon peruskoulutuksen. Itseäni hieman mietitytti ottaa heti ensimmäiseksi koiraksi uros-staffi, mutta hyvin "yhteiselämä" on sujunut, ainakin tähän mennessä.
Suosittelen lämpimästi staffia, olen ERITTÄIN tyytyväinen rotuvalintaani!
Staffia en vaihtaisi mihinkään, omat koirani tulee aina olemaan staffeja :)- m.sa
Meillä maksoi uros 1,5v sitten 850€. Mut se on ns. vanhanajan staffi, eli ei siedä oikein toisia koiria, varsinkaan uroksia. Eikä lapsia. On yritetty vaikka mitä mutta on lasten kanssa tosi arvaamaton, eli ei voi luottaa niiden suhteen yhtään, varsinkaan kun sillä ei pysy kuonokoppa paikoillaan. Vettä inhoaa eikä anna juuri koskea tassuihinsa, muuta siitä huolimatta en vaihtaisi muuhun rotuun. Staffi ei ole vain koira vaan kultti.
- Staffi
m.sa kirjoitti:
Meillä maksoi uros 1,5v sitten 850€. Mut se on ns. vanhanajan staffi, eli ei siedä oikein toisia koiria, varsinkaan uroksia. Eikä lapsia. On yritetty vaikka mitä mutta on lasten kanssa tosi arvaamaton, eli ei voi luottaa niiden suhteen yhtään, varsinkaan kun sillä ei pysy kuonokoppa paikoillaan. Vettä inhoaa eikä anna juuri koskea tassuihinsa, muuta siitä huolimatta en vaihtaisi muuhun rotuun. Staffi ei ole vain koira vaan kultti.
Tervehdys,
Mikä ihmeen ns. vanhanajan staffi? Rotumääritelmässä jo kerrotaan seuraavaa. OMINAISPIIRTEET: Lannistumattoman rohkea ja sitkeä. Erittäin älykäs, pitää ihmisistä ja erityisesti lapsista. Eli ei ole todellakaan normaalia, että staffin kanssa pitää pitää kuonokoppaa. Staffihan on mitä mainioin koira
ihmisten ja lasten pariin. Mitä enemmän ihmisiä, sitä onnellisempi staffi on. Rakastaa myös lapsia ylikaiken.
- aniliini
Koirasta tulee juuri niin aggressiivinen tai hankala tai arvaamaton kuin omistaja siitä tekee. Rotukohtaiset taipumukset on tietysti otettava huomioon, mutta oikealla ja johdonmukaisella kasvatuksella muokkautuu pääsääntöisesti mukavia koiria ja aggressiivisia ja pelokkaita epäjohdonmukaisuudella ja luottamuksen puutteella.
Tutustu kasvattajiin ja kysele heiltä rodusta, hyvä kasvattaja kertoo myös rodun huonoista puolista ja osaa neuvoa, sopiiko staffi juuri sinulle. - mie
Kahtoppa yhdistyksen sivut, sieltä löydät paljon tietoa staffista ja kasvattajista:
www.staffordshirenbullterrieriyhdistys.fi - Pipsa
No hei haloo....Mulla on 2 uros staffia ja 2 narttua sekä pikkunen 2.5,melkee 3 viikkonen narttu pentu.Ja hyvin kaikki tulee toimeen!
Ja urokset on parhaat kaverit keskenää samoin nartut.Ja niinku tääl joku jo sanoikin,et riippuu ihan hihnan toisest pääst millanen tulee koirasta.Täysin samaa mieltä.
Sosiaalisia koiria kaikki ja lapsrakkaita,ainakii meillä;)Jos koirii ärsytetää noin niiku yleensä,nii jokaisest saa agressiivisen. - Martsu-
Oletteko huomanneet että onko staffin karva/hilse kovin allergisoivaa? Mulla on jonkinverran koira-allergiaa, mutta nykyään harvoin ilmenee oireita.
- kiitokinkku
On se. Eräs ystäväni, veljeni ja mieheni ovat jonkin verran allergisia koiralle. Esim. pk mäyräkoirastani ei allergiaa tullut kenellekään heistä mutta staffista alkaa oireet lähes samantien, miehelläni lievänä mutta ystävälläni niin rajuna ettei voi edes tulla meille kylään. Pk mäyriksen kanssa sen sijaan nukkui saman peiton alla eikä mitään oireita. Eli sanoisin että staffin hilse on melkoisen allergisoivaa.
- Martsu-
Ounou.. :/ Olen pari vuotta staffista haaveillu avokin kanssa, mutta tais mennä mönkään.. Olishan se toisaalta siedätyshoitoa, muttamutta.
- kiitokinkku
Riippuuhan se ihan allergian laadusta. Mieheni on koiralle allerginen mutta lievästi, kissalle myös. Molempia meiltä kuitenkin kotoa löytyy koska ukko on itse sitä mieltä että oireet on niin lieviä että niiden kanssa pystyy elämään (nuhaa ja ajoittain kutisevia näppylöitä). Muutenkin oman kokemukseni mukaan noi lyhytkarvaiset mallit kuten staffit allergisoi huomattavasti enempi kuin pitkäkarvaiset kollegansa. Ehdottomasti kannattaisi vähintään käydä monestikin kasvattajan/staffin omistajan luona ja niin paljon kosketusta koiraan että näkisi miten itse reagoi.
- Anonyymi
Rekisteröidyt staffin pennut nykysin 1300-1700e mikäli yli tai alle kannattaa miettiä miksi moinen hinta.
- Anonyymi
Miksi pitäisi hankkia juuri Staffi? Niitä pidetään vaikeina ja vaativina koirina ja siihen maineeseen on varmaan syynsä. Ei koiraa pidä hankkia sitä varten, että sillä pelottelee naapureita. Oma koirani, Rafeiro Alentejano rupesi aikuiseksi tultuaan karkailemaan ja käymään toisten uroskoirien kimppuun. Ei se niille vammoja tuottanut, mitä vaan ravisteli. Ihmisille ei onneksi ollut aggressiivinen. Naapurit pelkäsivät isoa koiraa ja poliisistakin oli jo puhetta. Päädyttiin poistamaan pojalta munat. Koiraparka ei tiedä, mitä nukutuksen aikana tehtiin ja nyt ruoka maistuu iloiselle koirulille.
- Anonyymi
Hei, millaisiin olosuhteisiin suosittelisit alentejonkoiraa? Rodusta on valitettavan vähän tietoa suomenkielisillä sivustoilla. Todella kauniita ovat, mutta taitavat tarvita sen oman ison pihan vartioitavakseen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama815499Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä1054505Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve1364095Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu2152841Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.782826Mitä tapahtui?
Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?322686Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta832534Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl882274- 1822093
Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista
Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko431666