Koirahoitola pääkaupunkiseutu

djfkajdkfjdaas

Hei, onko kokemuksia koirahoitoloista pääkaupunkiseudulla? Etsin hyvää ja luotettavaa paikkaa kahdelle koiralle kahdeksi viikoksi, ensi syksynä.

19

10732

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tarkenna

      Tilan tarve, aktivointi, jne?

      • kertosit vaan

        omat kokemuksesi. Kyllä aloittaja varmasti selvittää yksityiskohdat ihan ko. paikan kanssa.


    • -reissulasse-
      • djakafajkfjskdjal

        Molemmat sekarotuisia, toinen keskikokoinen, toinen pienempi. Keskikokoinen on aktiivinen ja vaatii liikuntaa, pienempi ei vaadi niin paljoa mutta jaksaa hyvin mukana lenkillä. Psyykkiseksi aktivoinniksi on meillä riittänyt toistensa seura, arkikoulutus (jota ei tarvitse hoidon aikana toteuttaa), leikit lasten kanssa sekä järsittävät luut / kongit. Aika helppoja koiria mutta pienempää en päästäisi vieraiden koirien joukkoon valvomatta. Ei välttämättä tule toimeen kaikkien kanssa.


      • jfakjekjklasjdfkaj

        Reissulasse, paikka näyttää hyvältä :-)


    • Pääkaupunkiseutu

      Tämän kartan avulla löytyy varmasti hyvä koirahoitola pääkaupunkiseudulta: http://www.vihdinkoirahoitola.com/

      Sivustolla on kartta ja reittiohjeet lähes kaikkiin Uudenmaan alueen koirahoitoloihin.

      • Anonyymi

        Otan pitkäaikaishoito pieniä ja keskikokoisia koiria. Hoidan vain yhtä koiraa kerrallaan. Hoidetaan myös digiraportointi ja lääkitykset. Voit nyt olla rauhallisen mielen lomalla vaikka kuukausi.Soita :0468114122


    • herkku1
    • suosittelemme
    • Pikkuvintiö

      Meillä oli koira Koirapäiväkoti Hyggebossa (http://www.koirapaivakoti.fi) ja oltiin tosi tyytyväisiä! Ei meinannut koira lähteä mukaan ollenkaan kun tultiin hakemaan :D Heillä ei tosin ole aina lomahoitoa vaan keskittyvät päivähoitoon, joka sekin tuntuu olevan täynnä usein. Tätä suosittelen kyllä lämpimästi, me viedään ensi viikolla taas päiväristeilyn ajaksi hoitoon. Joustavat nimittäin päiväaukioloajoissa.

    • Tiina_ja_sakut

      Kirkonummella erittäin luotettava ja mukava koiranhoitaja :) Nuori ja mukava tyttö, kouluttanut aikoinaan rottweilereita ja muita vahvoja rotuja. Itse ihmettelin aikoinaan kun ikää on mielestäni vähän (nyt 20v, silloin 17) mutta likka tietää mitä tekee, omat koiramme ovat erittäin haastavia. Olimme luopumassa niistä moneen otteeseen. Ensimäisen hoitojakson jälkeen ihmettelimme mitkä koirat saimme mukaamme! Kotiin palatessaan koiramme olivat rauhallisempia ja iloisempia, saimme samalta henkilöltä apua koulutukseen. Aina ovat koiramme viihtyneet erittäin hyvin, kotiin tullessaan turkit kiiltää, kynnet leikattuja yms. Veloittaa erittäin vähän kotihoidosta, tosin ottaa ensi sijaisesti isoja tai muuten hankalia koiria jotka hoitolat eivät huoli. Suositteluni!

      Karina Lönnrot, kirkkonummi (0465861493)

    • Taas mennään

      Juppsguard, kymmenen plus ja papukaijamerkki!

    • Vierailija 20

      Tassu&Tassu on kamala paikka, silkkaa eläinrääkkäystä!
      Eilen klo 10 vein koirani trimmattavaksi (oma koirani on terrieri joten trimmaus tapahtuu nyppimällä). He kertoivat trimmauksen olevan valmis n.klo 14-15.

      Soitin paikkaan klo 15.30 kysyäkseni onko kaikki hyvin/valmista ( sillä he eivät olleet vielä soittaneet). Tassu&Tassu:sta vastattiin ja he kertoivat että he eivät olleet valmiita, olivat kuulemma nyppineet vasta selän(?!). Puhelimessa ollut ihminen ehdotti uutta aikaa ensi viikolle jolloin trimmausta voitaisiin jatkaa. Raivostuin ja sanoin, että koira on trimmattava tänään. ( Kaikki koiran omistavat tietävät varmasti kuinka stressaava tilanne trimmaus koirille on).

      Klo 17.00 Tassu&Tassusta soitettiin ja sanottiin että koira voidaan hakea. Menin "koirahotelliin" ja järkytys oli suunnaton. Koirani selkä ja mahan alue oli trimmattu, mutta muuten karva oli edelleen pitkä! ( Minulle ei siis kerrottu puhelimessa ettei koira ole vielä valmis vaan johdettiin harhaan). Tassu&Tassun työntekijä yritti sanoa, että heillä ei ollut toista trimmaajaa töissä. Raivostuin entisestään kun henkilö yritti väittää, että se oli muka minun vikani. Tässä vaiheessa koirani oli siis ollut "koirahotellissa" 7 tuntia, syömättä ja pissaamatta! Voitteko kuvitella!

      Kun tuli maksun aika he kertoivat trimmauksen olevan ilmainen. ( Niin..mikä trimmaus). Heitin pöydälle 20 € selän ja mahanalusen trimmauksesta ja pyysin omistajan numeroa. Heti kotiin päästyäni soitin omistajalle ja hän toki tiesi jo tilanteen ( työntekijä oli siis hänelle jo heti soittanut).

      Puhuessani omistajan kanssa yritin ensin hienovaraisesti kertoa tilanteen ja sen mikä siinä minusta oli mennyt pieleen. Omistaja kertoi toisen trimmaajan olevan pois töistä. Kerroin hänelle että usein niissä tilanteissa pyydetään joku tuuraamaan tai toinen jäämään ylitöihin. Tämän sanottuani "keskustelu" meni aivan mahdottomaksi kun huusimme kilpaa puhelimessa. Trimmaajan olisi mielestäni pitänyt heti aamulla kertoa, ettei trimmaus tule onnistumaan ja sopia uusi aika eikä jättää työtä kesken. Kun saavuimme koirani kanssa kotiin koirani juoksi heti vesikipolle ja hilseili todella näkyvästi.

      Tassu&Tassussa on todella epäsiistiä ja haju on kuvottava. Koirat pääsevät ulos aidatulle alueelle käyskentelemään, mutta kukaan ei valvo tätä. "Metsälenkit" suoritetaan myös usein viiden koiran kanssa, jolloin en usko koirien tästä kovin nauttivan. Öisin "koirahotellissa" kuuluu ulvontaa ja haukuntaa. Nyt joudun viemään koirani toiseen paikkaan trimmattavaksi, jotta saan sen hoidettua.Toivon, että tämä karmea kokemus toimii varoituksena kaikille muille jotka edes harkitsevat jonkin eläimen viemistä kyseiseen paikkaan!

      • pai7

        Ihmisiä me kaikki vaan ollaan, ei kukaan ihmeisiin pysty. Ja voin sanoa, ettei siellä todellakaan ole epäsiistiä. Olen nähnyt kuinka siellä siivotaan melkeinpä jatkuvasti. Kertaakaan en ole nähnyt lenkille lähtevän enemmän kuin kahden koiran kanssa. Tai no se tietenkin riippuu koirien koosta, muttei isoja koiria viedä kuin kaksi tai yksi kerrallaan. Ja miksi aidatulla pihalla pitäisi valvoa koiria, kun ei ne sieltä mihinkään pääse karkaamaan? Kyllä siellä käy välillä joku pihalla koirien kanssa.


    • reppanat

      EIII eii mitään koirahoitoloita nyt ihmiset rakkaat. "Koirani menivät lomailemaan", mitä?? Koira on laumaeläin, ei se nauti siitä, että se jätetään tuntemattomien seuraan, tuntemattomaan paikkaan. Enemmistö näistä "koirahotelleista" pitää koiria häkeissä päivät pitkät, pääsevät sieltä lenkille, mutta ovat muuten yksin. Ei se koira tiedä, että olet sitä sieltä joskus hakemassa. Tutuille hoitoon täytyy viedä, jonkun kotiin, kodinomaisiin oloihin, ei minnekkään häkkilään. Jos koira on ollut aina ulkokoira, voi asia olla eri, mutta kotikoira ahdistuu ja paljon, kun se "hylätään" jonnekkin koppiin.

    • Hymyhauva

      Hymyhauva on aivan uusi kodinomainen hoitola Porvoon ja SIpoon välissä, jossa mm hotelli- ja trimmauspalvelut.
      www.hymyhauva.fi

      • Anonyymi

        En voi suositella, todella omituinen paikka !


    • Karvinen123

      Ehdottomasti suosittelen Doggies & Kitties, eri paikkakunnilla :D

    • Anonyymi

      Otan pitkäaikaishoito pieniä ja keskikokoisia koiria. Hoidan vain yhtä koiraa kerrallaan. Hoidetaan myös digiraportointi ja lääkitykset. Voit nyt olla rauhallisen mielen lomalla vaikka kuukausi.Soita 0468114122

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      31
      6372
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      35
      3681
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      53
      3582
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      37
      3485
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      124
      3056
    6. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      49
      2758
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      33
      2751
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      27
      2435
    9. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      125
      2408
    10. 29
      2284
    Aihe