Asumistukea vanhempien omistamaan asuntoon?

Jonideppi

Asun isäni omistamassa kämpässä, joka on hänen kakkosasuntonsa pääkaupunkiseudulla. Jos maksan isälle vuokraa, niin voinkohan saada asumistukea?

7

1104

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllä, jos...

      Kyllä saa, jos vuokranmaksu on todellista, eli Kela vaatii kuitit maksuista, ja saattaa tarkistaa myös verottajalta, että isäsi maksaa vuokratulosta myös verot. Ja tietysti vuokrasopimus.

      Jos olet opiskelija, eli kyse on asumislisästä, niin silloin sen maksimi on vähän päälle 50€.

    • Jonideppi

      Kiitos. Entäs sitten jos saan myös isältäni koulutustukea, josta sitten maksan hänelle vuokrani. Sama raha kiertää...

      • zzxx

        Jos olet opiskelija, et voi saada asuntotukea vaan opintotuen asumislisää ja siellä on rajoituksia kun asuu vanhemman omistamassa asunnossa. Jos saat tavallista asumistukea, ei ole esteitä-


    • ei onnaa

      Jos Kela huomaa tuon, tuki lopetetaan ja maksettu peritään takaisin.

    • ...

      Isäsi voi kyllä lahjoittaa sinulle "kouloutustukea" 3999 euroa kolmen vuoden kuluessa ilman veroja, Jos maksat sillä rahalla isällesi vuokraa niin isäsi maksaa vuokratulosta normaaliin tapaan pääomatuloveron.

    • vähän täsmennystä

      Tietysti on totta, että lahjoittaa tosiaan voi tosiaan 4000 euroa kolmen vuoden ajalla. Jos lahjoittaa enemmän, tästä tulisi ilmoittaa verottajalle ja lahjan saajan tulisi maksaa siitä lahjavero.
      Käytännössä varsinkin mikäli nämä lahjat ovat käteismaksuja ja lahjan antaja ja saaja eivät pidä lahjoitusten määrästä kirjaa, näiden valvonta on mahdotonta.

      Tätä ei missään tapauksessa pidä sotkea koulutustukeen. Koulutustuki -termiä käytetään tilanteessa, jossa toinen vanhemmista on etävanhempi ja lapsen opiskelu ensimmästä tutkintoa varten jatkuu kun hän on täyttänyt 18-v. Tällöin etävanhemman maksama elatusmaksu muuttuu koulutustueksi ja koulutustuki maksetaan suoraan elatettavalle eli lapselle.
      Tämän tuen suuruus sovitaan etävanhemman kanssa , hassua kyllä, lastenvalvoja vahvistaa sen.
      Koulutustuen suuruutta käsitellään samoin kuin elatusmaksuja, vähimmäisraja menee tulojen mukaan ja enimmäismäärä on suhteessa maksajan tuloihin ja aiempaan elatusmaksuun.

      Jos asunnon, jossa olet vuokralla omistaa vanhmepasi (omistussuhde vähintään 50%) tai yritys, josta vanhempasi omistavat vähintään 50%, niin opintotuen asumislisä on maksimissaan 58,87€.

      Lisäksi mikäli vuokra on kaukana ns. markkinahinnasta, verottaja saattaa katsoa osuuden lahjaksi (tai katsookin).

      Siis jos vanhempasi ostavat esim.Helsingistä kaksion, jonka he vuokraavat sinulle kahdella sadalla eurolla ja haet opintotuen asumislisää (jota saat sen 58,87€), niin jos sattuu niin ikävästi että sinun tai vanhempiesi verotusta jostain syystä aletaan käydä läpi, olette ns. kuusessa.

      Muutoin asunnon vuokraaminen vanhemmilta on kyllä ihan okei.

      • vähän täsmennystä

        lisäksi vanhemmat (tai kuka tahansa muukin) voivat tukea opiskelua rajattomasti maksamalla opiskeluun liittyviä laskuja, lukukausimaksuja, kirjoja tms.

        Perintö- ja lahjaverolain 19§:n mukaan lahjaveroa ei suoriteta
        “…siitä, mitä joku on käyttänyt toisen kasvatusta tai koulutusta varten tai toisen elatukseksi taikka muutoin antanut toiselle näihin tarkoituksiin sellaisessa muodossa, että lahjansaajalla ei ole mahdollisuutta käyttää lahjoitettua määrää muihin tarkoituksiin;”

        Tämä tarkoittaa sitä, että vanhempien lisäksi kuka tahansa voi maksaa opiskelijan opiskelukuluja (esim. ulkomaiset lukukausimaksut) periaatteessa rajattomasti - vaikkapa Harwardin 47215 taalan lukukausimaksun :)

        Lainsäätäjän tarkoituksena on ollut mahdollistaa opintojen laaja tukeminen artikkelissakin mainittuna aikana ennen nykymuotoista opintotukea.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      89
      7448
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      117
      6159
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      158
      4304
    4. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      39
      3002
    5. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      227
      2939
    6. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      78
      2866
    7. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      88
      2577
    8. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      90
      2308
    9. Mitä haluaisit sanoa kaivatullesi tänään?

      Mitä ajatuksia hänestä ja tilanteesta ylipäätään 💖
      Ikävä
      186
      2239
    10. Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut

      Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh
      Maailman menoa
      14
      1770
    Aihe