Saan kansaneläkettä (kuntoutustuki), ja tällä hetkellä asun vuokralla asunnossa, jonka vuokra on 408 euroa kk, plus vesi ja sähkö. Olen laskeskellut, että voisin tuolla n. 400 eurolla vähentää jo kohtuullista asuntolainaakin. Miten Kela mahtaisi suhtautua, jos ostaisin itselleni oman asunnon (yksi vanha omakotitalo on kiikarissa) - saisinko siihen asumistukea kuten vuokra-asuntoonkin, jos oletetaan, että lainan lyhennykset ja korot tekisivät yhteensä tuon 400 euroa? Vai pieneneekö asumistuki tällaisessa tapauksessa?
Oman terveydentilan kannalta tuo oman asunnon saaminen olisi nimittäin iso asia...
Kansaneläkkeellä omistusasuntoon?
6
271
Vastaukset
- Pitäisi onnistua
Kelalle on asumistuen kannalta ok myös omistusasunnossa asuminen.
Osakeasunto
Osakeasunnossa Kela hyväksyy asumismenoiksesi vastikkeen ja sen yhteydessä maksettavan erillisen vesimaksun sekä asunnon hankkimiseksi otettujen lainojen korot. Jos lämmitys- ja vesikustannukset eivät sisälly vastikkeeseen eikä erillistä vesimaksua makseta, Kela ottaa ne huomioon keskimääräisten kustannusten mukaan kuten vuokra-asunnossa.
Omakotitalo
Jos asut omassa omakotitalossa, Kela laskee asumismenot keskimääräisten lämmitys-, vesi- ja kunnossapitokustannusten perusteella, jotka valtioneuvosto vahvistaa vuosittain. Omakotitalossa myös tontin vuokra kuuluu asumismenoihin samoin kuin asunnon hankkimiseksi ja kunnostamiseksi otettujen lainojen korot.
http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/170501111907EH - Ei onnistu
Asumistukea kyllä saa omistusasuntoonkin, myös omakotitaloon.
Mutta tuossa ajatusmallissasi on pari muttaa.
Mikään pankki ei myönnä lainaa noilla tuloilla. Et kerro eläkkeesi märää, mutta se on ilmeisen pieni, koska saat asumistukea.
Toisekseen, omakotitalossa asuessa, varsinkin vanhassa, et selviä millään 300€:n kuukausimenoilla. Ja korjauksiinkin vanhassa pitää varautua, joten et voi laskea, että ainoa menosi asumiseen olisi vain lainanhoitokulut. Ja lainan lyhennyskuluja ei lasketa asumismenoihisi asumistukea laskettaessa, ainoastaan osa korkomenoista.- järki käteen
Aivan. Minäkin saan työeläkettä noin 1217 brutto, joka on kuitenkin suurempi kuin kansaneläke. Eipä tulisi mieleenikään mennä pankkiin pyytämään lainaa, että ostaisin oman asunnon. Millä ihmeellä lainaa korkoja lyhentäisin kun nytkin loppukuusta on pa! Onpa toisilla haaveet! Täytyy kuitenkin olla realistinen!
- järkevää on
Jos on ok pankkisuhteet ja takaaja (esim. omat lapset) niin ei tuo ole mikään ongelma, varmasti myöntävät lainan.
Sitten kun eläkeläisestä aika jättää, niin kiinteistön myymällä voi perikunta maksaa jäljelläolevan lainan pois.
Ihan normaalia toimintaa.- hyvät suhteet
Entäs jos lapset ovat ovat yhtä persaukisia kuin lainan anoja? Minullakin on kolme lasta ja heillä on jo itsellään niin paljon velkaa, ettei varmasti edes takaajiksi hyväksyttäisikään. Joka tapauksessa seisovat tukevasti maan kamaralla, eivätkä rupeaisikaan takaajiksi. Enkä minä edes pyytäisi. Vaikka kuinka olisi aikomus itsellä lyhentää velkaa, ei koskaan tiedä mitä sattuisi. Siis ennen kuin olisi mitään perimistä. En minä ainakaan haluaisi saattaa lapsiani sellaiseen tilanteeseen. Siksipä asun onnellisesti vuokralla. Tosin lapsille ei jää mitään perittävää, mutta heillä kaiilla on omat talot (ja velkaa). Minä yksinhuoltajana en pystynyt laittamaan mitään säästöön, koulutin heidät, maksoin autokoulut jne. Tavallaan saivat perinnön jo eläessäni. Jokaisella heillä on nyt hyvä työpaikka ja vanhimmalla pojalla on oma yrityskin. Olisipa tosi itsekästä pyytää lapsiaan takaajiksi!
- no emmmää ny tiärä
Asunnon vakuusarvohan se suurin juttu on, ei niitten tarvii olla takaajana kuin 10-30 %:ssa. Eli 150 tuhannen kämpästä 15-45 tuhatta tarttis löytää takaajaa.
Mut täällä maalla kaksion tai kolmion voi ostaa keskustasta 50-70 tuhannella.
Et tosiaan 10 tonnin takaus jo tommosessa varmasti riittää lainoille ja jos on vielä kymppitonnin säästöt niin se on ihan saletti.
Ittekin ostin aikanaan jo opiskeluaikoina ekan asunnon, vaikka tulot tuli siitä kun tein iltoja, viikonloppuja ja lomia ja kesät. Vanhemmat takas sillon.
Maalla summat on siis niin pienillä takausvastuilla et melkein kuka vaan kelpaa takaajaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama837391Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä1136072Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve1494240Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu2252916Mitä tapahtui?
Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?362870Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.782846Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta852560Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl902298- 1862209
Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista
Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko431686