Iltaa taloon
Olen hommaamassa 18 tuumaisia vanteita, leveydeltään 8,5. Kapeampia kun saa tuolla uumakoolla etsiä.
Renkaaksi kokeilin 225 leveää kumpparia, mutta nyt ekan asennuksen jälkeen näyttää siltä ettei kumi juuri yllä vanteen reunan yli. Ensimmäisenä katukivetykseen osuu siis ikävästi vanne. Voihan niitä katukivetyksiä väistää, mutta joskus kuitenkin sattuu.
Rengasmallissa on valmistajan mukaan turvareuna vanteelle, mutta 225 leveässä ei 8,5 vanteille sitä turvareunaa tunnu riittävän.
Runsaasti näitä katsellessa näyttää kyllä siltä että useissa isovanteisissa peleissä ei vanteen suojana juuri kumia ole. Vai onko 225 leveä kumi liian kapea noihin vanteisiin. Liian leveä kun mielestäni näyttää typerältä varsinkin kun ikää on jo lähes 30 ja viikset on ajeltu jo 15v sitten.
Onko siis syytä huoleen vai otanko paketin ja alan olemaan tarkempi katukivetysten kanssa?
Kiitos kommenteista/kokemuksista etukäteen
8,5/18" vanteet mutta 225 rengas liian kapea?
5
7542
Vastaukset
- Biffy Clyro
Tarkemmat tiedot:
Vanteet: 8.5x18 jako: 5x120 ET: 35
Renkaat: 225/40-18 W- täääärrriiseeeee
ota 17 tuumaiset ja hermot lepää.
Siinä ja siinä riittääkö leveys. Varovaisuutta, sillähän siintä selviää.
Itsellä 255/45 - 18 renkaat, 9 x 18 vanteilla ja kyllä kerran on joutunut vannepajalle :o)
Oletko muuten varma et noi renkaat sopii pyörimään ja ettei nopeusmittarin virhe kasva liiaksi.
Tuolta http://www.vannetukku.fi/rengasinfo.php löytyy laskuri millä saa helposti katottua minkä kokoiset renkaat voi laittaa. Ei sekään vielä kerro onko ne teknisesti sopivat.- Biffy Clyro
Vaikea sanoa tuosta nopeudesta. En tosiaan tiedä.
Nykyiset renkaat on: 205/55r 16"
Rengas siis madaltuu 1,5, levenee 20 ja vanne kasvaa 2" - DB
Kerrotko myös ihan jopa mikä auto, rengas ja vannemalli on kyseessä? (miksi kukaan ei koskaan kerro näitä asioita, vaikka neuvoja täällä kysellään???)
Ei, ei, ei... rengasmerkinnät vaativat opettelua.
205/55R16 on 63,2 cm korkea, ja 225/40R18 on 63,7 cm korkea.
Ero on 0,5 cm korkeutta uuden renkaan hyväksi. Renkaasi koko siis kasvaa, eikä madallu. Itse renkaan profiili madaltuu kyllä, ja se madaltuu peräti 2,3 cm. Vanteen alla on siis 2,3cm vähemmän kumiakuin aiemmin, joka vaimentaa tien iskuja. Leveä vanne ei siis ole ainoa huolesi...
225/40R18 on lähin alkuperäistä kokoa, mutta 215/45R18 tai 225/45R18 - jotka on edelleen ainakin koon puolesta lailliset - olisivat mukavammat. Niihin sitten tarvitsetkin kyllä enintään 8" leveät vanteet.
Kyllä, 8,5 leveä vanne on liian leveä 225/40 renkaalle, vaikkakin laillinen.
BMW:n OEM (alkuperäis)vanteita ja mm. BBS:n, Breytonin, ym asiallisten vannevalmistajien 18x7,5 vanteita on maailma täynnä. 18x8 nyt on jo ihan tuiki-tavallinen ja yleinen. Ei mitään vaikeuksia löytää sellasia.
Jos ikää on tosiaan jo vähän enemmän, niin laita kuule sun saksalaiseen autoon ihan saksalaiset vanteet. Mielellään OEM-sellaiset. Näyttääkin sit jopa joltain...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään13110011Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen713538Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,902837Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.691451Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp3161355Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?341329Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2521254Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1361212Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1121196- 491150