Backup rohmuaa tilaa Win7:stani - voinko siirtää sen pois?

Umpukka

Minulla on ollut pari kk Win7 Fujitsu-kone. Ihmettelin, että kun toisessa kovalevyn osiossa oli yks kaks niin vähän tilaa jäljellä. Win7:ssa on näköjään uusi ominaisuus, että tekee tämän backupin. Oman backupini koko on 28 gigaa, siinä on yksi jättimäinen VHD-tiedosto! Voinko siirtää tuon backupin ulkoiselle kovalevylle ja toiselle läppärille varmuuskopiona? Onko tuossa backupissa Win7 asennuslevyke? En uskalla sorkkia noita tiedostoja. Jos siellä ei ole järjestelmän asennustiedostoa, niin mistä faileista teen sen? Mukana ei ollut ohjetta!

8

681

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oletuksena Windowsin "oma" backup luo ajoittain ns. järjestelmän "näköistiedoston" (yleisemmin: "imagen"). Täydellinen image sisältää "koko Windowsin", siinä tilassa kuin se luontihetkenä oli. Mukaan lukien kaikki omat tiedostosi ja asennetut ohjelmat jne. Eli käytännössä kaiken mitä näet Tietokone-näkymässä (POISLUKIEN kaikki mahd. jälkiasennetut asemat / DVD-asemat). System Imagen voi palauttaa identtisenä vaikka tyhjälle kovolle. Mutta; imagen palautuksen voi tehdä VAIN SAMAAN laitteeseen, jolla se on luotu.

      Täys-image EI sisällä-, eikä ole muutenkaan liitoksissa Win7 palautustiedostoihin, jotka ovat kovalevysi piilo-osiossa. System Imagen luominen on ylipäätäänkin täysin vapaaehtoista. Esim. itse olen poistanut Windows backupin käytöstä kokonaan.

      Imagen talletussijainnin voi joka tapauksessa itse aivan huoletta muuttaa esim. USB-kovalevylle Ohjauspaneelin kautta. Se on helppoa ja myös erittäin suositeltavaa. Yleisohjeita löytyy esim. täältä: http://windows.microsoft.com/fi-FI/windows7/What-backup-settings-should-I-use-to-maximize-my-disk-space

      HUOM! Ne tärkeimmät backup:it, eli omat laitekohtaiset palautus-levysi luodaan jollakin Fujitsun omalla ohjelmistolla, joka varmasti löytyy koneeltasi. Sieltä on joku Fujitsun "oma" Control Panel tai vast. mistä voit levyjen luonnin käynnistää...


      t. -S-

      • Tuskin oletuksena

        Ei se kai sentään oletuksena ole päällä? Ja ei kai se loisi imagea samaan asemaan kuin missä Windows on? Epäilen tuota että varmuuskopiointi luotaisiin ajoittain oletuksena, mitenkään ilman käyttäjän toimenpiteitä. Omasta winkkarista ei näytä löytyvän näitä imageja, mistä se automaattisesti oletuksena oleva vhd löytyy?


      • Umpukka

        Monet, monet kiitokseni! Sainpa jättiannoksen tietoa, jota en olisi löytänyt viikonkaan guuglettamisen jälkeen! Ihanaa, että tuon backupin voi siirtää ulk kovalevylle! Kiitos neuvoista, että miten siirrän backupin ulk levylle. Nyt voin siirtää rakkaat sukukuvani (useita tuhansia) jälleen tälle koneelle, kun olen siirtänyt backup-tilarohmun ulkolevylle. Tuli ostettua kone, jossa oli liian vähän varastotilaa. Tämä tietokone on minulle yhtä tärkeä kuin pesukone - yhä useammat arjen jutut ovat tietsikalla. Olen eläkeikäinen, mutta informaatikon ammatin omaavana en osaa pitää näppejäni erossa tiedonhauilta ja tietojenkäsittelyltä. Myllyni jauhaa aamusta iltaan tietoja... heh! Laadusta ei takeita.


      • Umpukka
        Tuskin oletuksena kirjoitti:

        Ei se kai sentään oletuksena ole päällä? Ja ei kai se loisi imagea samaan asemaan kuin missä Windows on? Epäilen tuota että varmuuskopiointi luotaisiin ajoittain oletuksena, mitenkään ilman käyttäjän toimenpiteitä. Omasta winkkarista ei näytä löytyvän näitä imageja, mistä se automaattisesti oletuksena oleva vhd löytyy?

        Kiitos! Tämähän on mysteeri! Yritän selvittää asian.


    • fundamentalist

      VHD-tiedosto on virtuaalinen levyasematiedosto eikä mikään backup.
      Eikä se varmaan ole noinvaan yks kaks "putkahtanut" koneeseesi.

      • 5+6

        Kyllä se Windows tekee ne imaget vhd:ksi, mutta siinä mentiin metsään, että Windows niitä itsekseen loisi ilman että käyttäjä edes kerran itse olisi asiaa määritellyt.


      • Umpukka

        Kiitos kommentistasi! Olenkohan unessa asentanut koneen luomaan päk-apin? Eikö backup ole virtuaalinen tiedosto? Samaa dataa yhtä tyynni? Tutkitaan asiaa!


      • Umpukka
        5+6 kirjoitti:

        Kyllä se Windows tekee ne imaget vhd:ksi, mutta siinä mentiin metsään, että Windows niitä itsekseen loisi ilman että käyttäjä edes kerran itse olisi asiaa määritellyt.

        Kiitos!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      20
      4988
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      63
      4006
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      72
      3584
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      73
      2678
    5. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      147
      2443
    6. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      59
      2328
    7. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      63
      2113
    8. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      27
      2077
    9. Mitä haluaisit sanoa kaivatullesi tänään?

      Mitä ajatuksia hänestä ja tilanteesta ylipäätään 💖
      Ikävä
      126
      1544
    10. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      36
      1495
    Aihe