Kokoomusrikollisuus puhkesi Oulussa!

Kriminalistika

4

306

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eräs

      Linkki aukesi niin hitaasti, että tässä tämä juttu.

      (Eilen muuten tuomittiin yksi kokoomuslainen kunnallispoliitikko väkivaltarikoksesta!)


      Oulun kaupunginvaltuuston puheenjohtajalle kavallussyyte
      Julkaistu 11.06.2004 13:32


      Vuonna 2001 konkurssiin ajautuneen Hallanvaara Oy:n viisihenkinen hallitus saa syytteet tilittämättömistä vuokratuloista.


      Oulun kihlakunnan talousrikossyyttäjä Ilkka Kalliokulju syyttää Oulun kaupunginvaltuuston puheenjohtajaa Jorma Yypänahoa (kok.) törkeästä kavalluksesta. Syytettyjä jutussa on yhteensä viisi, ja asia koskee niin sanottua Hallanvaara-juttua. Kaikki epäillyt ovat kiistäneet syyllistyneensä rikokseen.

      Kavallusepäily liittyy heinäkuussa 2001 konkurssiin menneeseen Hallanvaara Oy:hyn, jonka viisihenkisen hallituksen jäseniä miehet olivat. Kainuussa Ukkohallan ja Paljakan laskettelukeskuksia pyörittänyt yritys jätti tilittämättä toimintansa loppuvaiheessa alueen mökinomistajille loma-asuntojen vuokratuloja noin 160 000 euron edestä.

      Yhtiö oli erillisellä sopimuksella vuokrannut tai välittänyt alueen yksityisten mökinomistajien osakkeita ja mökkejä edelleen omille asiakkailleen. Suurimmat yksittäisille mökinvuokraajille tilittämättä jääneet vuokratulot ovat useita tuhansia euroja. Asianomistajia jutussa on kaikkiaan toistasataa.

      Juttu tullaan käsittelemään aikanaan Kajaanin käräjäoikeudessa.

      Valtuuston puheenjohtajan asema vaakalaudalla?
      Oulun kaupunginvaltuuston kokoomusryhmän puheenjohtaja Ulla Hilmola harkitsee kutsuvansa ryhmänsä koolle jo ennen viikon päästä maanantaina pidettävää ryhmäkokousta.

      Hän ei vielä osannut sanoa, onko Yypänahon asema valtuuston puheenjohtajana vaakalaudalla törkeän kavallussyytteen vuoksi.

      Noin puolitoista vuotta sitten Yypänaho antoi tapauksesta selonteon kokoomusryhmälleen ja kunnallisjärjestölle. Tuolloin todettiin, että puheenjohtaja nauttii edelleen ryhmänsä luottamusta.

      Yypänaho kiistää
      Yypänaho kiistää syyllistyneensä asiassa minkäänlaiseen rikolliseen menettelyyn. Hän korostaa, että kyseessä on syyttäjän ratkaisu, ei langettava tuomio.

      - On hyvä, että asiaan saadaan lopulta riippumattoman ja puolueettoman tuomioistuimen ratkaisu, jotta perusteettomat väitteet kumoutuvat ja rikosepäilyt lopullisesti hälvenevät, Yypänaho toteaa lähettämässään tiedotteessa.

      Hän ei halua kommentoida asiaa tätä laajemmin ennen kuin käräjäoikeus on antanut ratkaisunsa.

      (MTV3-STT)

    • Timppa
    • BenZ

      Ihan varmasti on kepun vika, että kokoomuslainen joutuu syytteeseen. Kokoomuslaiset ovat rehellistä ja yritteliästä väkeä niinkuin Vapaavuori ja Katainen. Ei olla rikollisia. Tosi on!

    • Tutkitaan ensin

      Sitä kai tässä selvitetään ennakkotapauksen hakemisen kautta.


      Uutisotsikoinnissa kannattaisi muistaa, ettei yksi henkilö OY:n hallituksessa ole enempää tai vähempää vastuussa kuin toiset.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      537
      9050
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      161
      6230
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      376
      5283
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      66
      4769
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      100
      4401
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      4073
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      185
      3972
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      94
      1958
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      106
      1460
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      999
    Aihe