Perinteisiin kuuluu joka Joulu aamuna käydä Kirkossa. Kymin suurakunnan kirkonmenot ovat Karhulassa Kymin kirkossa. Tavan omainen paikka on minulla lehtereillä josta näkee koko kirkon menon kulun joustavasti.
Tällä kerralla hivenen hämmensi se seikka, että kirkossa ei olut seurakunnan kuoroa lainkaan laulamassa. Sentään yksi nainen esitti Joululauluja urkusäestyksellä.
Toinen hämmästys oli koko jumalanpalveluksessa ei ollut yhtään mies henkilöä mukana vaan naispapit hoiti koko tilaisuuden keskenään.
Ei ollut seurakunnan luottamusmiehiä lukemassa jouluevankeliumia van naispapit vuorottelivat keskenään saarnan kulkua. Itse Joulu saarnaa ei pidetty nytky käytännön mukaan saarnaluolista vaan seurakunnan edestä.
Vielä hämmensi se seikka koko kirkkoväelle oli varattu vain yksi nainen kolehdin keräykseen. Odottelimme kolehdin kerääjän suoritusta koko kirkkoväen osalta. Naispappi odotteli jonkin aikaa ylimääräisen urkumusiikin soidessa taustalla siunatakseen kolehdin antimen osoitetulle kohde ryhmälle.
Liekö täällä tavalla Kymin seurakunta halusi herättää mielenkiinnon Joulu aamun jumalanpalvotukseen. Se seikka ainakin jäi muisti kuvaan, että seurakunnasta ei ollut yhtään miestä mukana tasapuolisuuden nimissä tuomassa Joulun sanomaa kirkkoväelle.
Itse Joulun sanoma kuitenkin tuli kuulijakunnalle samalla tavalla asian mukaisesti hoidettua.
Arto Hirvonen
Erinlainen Jouluaamun kirkonmeno
25
230
Vastaukset
- ennen oli ennen
Sempä takia nää kirkonmenot ei hirveesti enää kiinnosta, kun "vale"papit hoitaa hommia. Hyvää Joulua kuitenkin kaikille.
- V V jalanjälki
Olemme aina tienneet, että Arto Hirvonen ei alennu alatyylisiin herjoihin kanssa ihmisistä. Kaikki hänen kannan otot perustuu Kristilliseen kasvatukseen nuoruudessa.
Arto Hirvonen on poliittinen henkilä, joka vain tuo esille poliittisesti tapahtuneita asia kokonaisuuksia. Veikko Vennamon kartoittamalla sitkeydellä ja oikeuden mukaisuudella on aina poliittisella kentällä merkitystä asioiden hoidossa. - Sitäsaamitätilaa
Valepappi julistaa valeoppia ja vielä valepäivänä. Eikö se ole ihan linjassaan?
- Uskosta vapaa!
Eikös se sanoma ole tärkein, eikä ulkokultaisuus?
- Ulkokultaisuus
Niin se pitääkin olla asia asiaana sana sananaan.
- nytkyillään
HEHHEH... Arto ja sen nytkykäytännöt saarnaluolissa..buahahahaaa..on se huvittava kirjoittaja :D Onkohan se jotain pornoilua tuo nytkyily... ?
- Yhdistyminen
Herran siunausta sinullekkin, kun olet uskossasi huolellinen. Kunnia ja ylistys saamastasi armosta mikä on sinua auttanut asian kohdentamisessa. Laastilla voimme yhdessä parantaa saunan laatua.
Arto - Atro oikaise-ee
Yhdistyminen kirjoitti:
Herran siunausta sinullekkin, kun olet uskossasi huolellinen. Kunnia ja ylistys saamastasi armosta mikä on sinua auttanut asian kohdentamisessa. Laastilla voimme yhdessä parantaa saunan laatua.
ArtoLaastita puheen ollen niin tietoksi tulkoon että, parasta muuraus laastia eli myös rappa kuraa saa ostaa halvaan hintyaan joko kyminasemalta)peruspoonuuuskorti mukaan ja sos.turva.tunnus) tahi sitten jos on pieni tarve kuten, jo0skus on vaikka savu piippu korjausrappauklsessa niin löytyy sitä pienemmessä määrin myös korelan paarisata jos vaan osaa oikien kysyä.
Kotka ja rankki oli nyt kovaa tuulia ja puls 3 astetta läämintä.Niin sano Fagerholma juuri rundrigista eikä lähetellyt taqppokeittoohjeita kuten on muka joskus sellaistakin sunilan keittämöllöissä litkinytkin ihan kaupunkin puheen johtajalle.
- sopivampaa
Muslimeista se Arto poika vois löytää sopivampaa uskon seuraa, eikä taida naiset pahemmin loilotella, eik ne oo ihan poika porukoissa.
- Siis oikeasti!!
Kuinka ihmeessä joku voi olla niin heikkolahjainen, että onnistuu näpyttelemään tekstiinsä noin paljon alkeellisia yhdyssana-, kirjoitus-, välimerkki- ja kielioppivirheitä?
- Arto Hirvonen
Olen pyrkinyt olemaan esimerkkinä 700 000 -1 000 000 Suomessa olevalle kanssa ihmiselle joilla on jokin vähäinen kirjoitusvirhe,joka minullakin sanotaan olevan.
Arto Hirvonen - saarnaluola
Arto Hirvonen kirjoitti:
Olen pyrkinyt olemaan esimerkkinä 700 000 -1 000 000 Suomessa olevalle kanssa ihmiselle joilla on jokin vähäinen kirjoitusvirhe,joka minullakin sanotaan olevan.
Arto HirvonenEn ole mikään kielipoliisi ja jos kyse olisi satunnaisesta ja "vähäisestä" kirjoitus- tai näppäilyvirheestä, en viitsisi edes mainita mitään koko asiasta, mutta tekstisi ovat kuukaudesta ja vuodesta toiseen virhettä virheen perään, aivan kuin olisit jollakin tavalla henkisesti jälkeenjäänyt tai muuten jäänyt vaille koulusivistystä.
Pikaisella vilkaisulla havaitut kirjoitus- ja yhdyssanavirheet:
Joulu (pieni alkukirjain keskellä lausetta)
Kirkossa (pieni alkukirjain keskellä lausetta)
suurakunnan (seurakunnan?)
Tavan omainen (yhdyssana)
kirkon menon (yhdyssana)
olut (ollut)
Joululauluja (pieni alkukirjain keskellä lausetta)
mies henkilöä (yhdyssana)
van (vaan)
Joulu saarnaa (yhdyssana, pieni alkukirjain)
nytky käytännön (nykykäytännön, yhdyssana)
saarnaluolista (saarnatuolista?)
kohde ryhmälle (yhdyssana)
Joulu aamun (pieni alkukirjain, yhdyssana)
jumalanpalvotukseen (jumalanpalvelukseen?)
muisti kuvaan (yhdyssana)
Joulun (pieni alkukirjain)
asian mukaisesti (yhdyssana)
Kielioppi-, välimerkki- ja teksteissäsi lähes poikkeuksetta ilmenevät asiavirheet on tässä jätetty huomiotta.
- Häpeä jo
Ei riitä enää kaupungin luottamustoimet. Kirkollekin osansa.
- yks nainen
Hyvää Juhannusta vaan kaikille tasapuolisesti kaikille foorumia seuraaville
- yks nainen
Oulusta lähtenyt ja Kotkaan ajautunut kirkon päättäviin elimiinkin pyrkinyt, rannalle jäänyt saarnamies näyttää olevan sitä mieltä, että naiset pois kirkosta.
Kirkkolaki ja naispappeus kunniaan - apua artolle
Hyvänen aika auttakaa nyt ihmeessä joku.
Lähetetty: 8.3.2012 15:19
Lähettäjä: hirvonen.arto@
ennen kuin tapahtuu jotakin peruuttamatonta, pyytäisin Arkkipiispalta apua - naisenn tuoksu
olen ymmärtänyt ko lahkon toimista ettei asia koske pelkästään kirkkoa.
Vai mitä voi päätellä pulueen sisällä kehitellystä omasta homovaltiosta ahvenanmaalle? Heti tämän suunnitelman julkitulon jälkeen puolueen eräs puheenjohtajista, ilmoittaa alkavansa opiskella ruotsinkieltä, vaikka siihen asti oli kovasti vastustanut pakkoruotsia.
Samoin puheenjohtajan huoli, naisten vaihtaessa parempiin, tukee sitä käsitystä, että lahkon jäsenten tulee vastaisuudessa keskittyä vain mieskulttuuriin :)
Tätä taas tukee toisen varapuheenjohtajan käsitys siitä että: *Muihin kulttuureihin ei pidä sekaantua, koska siitä ei seuraa mitään hyvää.*
Esimerkkejä on paljon. kuten sen voi havaita hyvin palstallakin esiintyneistä rakkauden ja uskollisuuden osoituksesta, ja ikuista luottamusta kertovista lausahduksista, joita ei tuomioistuimetkaan horjuta. Sanotaanhan että rakkaus on sokea.. Ehkä se miestenvälisessä rakkaudessa, on jopa umpisokea.
Onhan toki lahkossa kokemusta naistenkin iskemisestä, mutta niitä sitten puitu oikeudessakin tiettävästi , jos ei pelkuruuttaan ole salassa sovittu, ettei mahdollista rikosta ole voitu toteen näyttää. Ompa alaikäisyyskiin ollut ilmeisesti pelastus.
Taitaa siis naisentuoksu olla monelle vieras, paitsi miehikkälästä lainatusta kalapakista.. - Artsi H
Naiset vaietkoon seurakunnassakin
- KirkkolakiUnohtunut
Joulun sanomaa muutaman vuoden takaa
- 77-77
Vapaana ja rehellisenä miehenä jälleen Joulu aamunkirkkoon Puolesta Sananvapauden- PS
- pedo
pikku tytöt varokaa
- 66-33
Joulun siunausta ystävä joka johtaat rehellistä.
- paljon.linnaa.pentele
Meinaatko kuten näyttää,että vain alaikäiset on rehellisiä ja sopivia poliittiseen ajojahtiin eli PippeliäSuoleen-raiskaukseen?
Seurauksena tutkintavankeuteen ja poliisisetä naputtelee kuulusteluissa mustamaalausta?
Sitten mennään linnasta linnaan noukkimaan suihkussa palasaippuaa.
Venähtäköön pedofiilin PersSaatanasti.
- ArkihiippaTimoS
Hyvänen aika auttakaa nyt ihmeessä joku.
- Rullallejaojan
Kiitoksia Jarssu siunausta sairauteesi varmaan paranet vanhetessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial291859Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1571812Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3581600- 1501227
Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2141188Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221138- 111044
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt51009- 2851005
- 82971