Eli jos yritys tahtoo vuokrata asuntoni, tahdon tietysti tilata yrityksen luottotiedot siinä tapauksessa niin näenkö samalla myös yrityksen osakkaiden (kolme omistajaa) luottotiedot ym?
Vai pitääkö ne tilata erikseen sitten?
Yrityksen luottotietojen tilaus (OY).
Tiedoton11
1
75
Vastaukset
- On vaikeempaa
Henkilötunnuksella haettujen luottotietojen saanti on kertaluokkaa vaikeampaa kuin firman luottotietojen saanti. Sinulla pitää olla tietenkin sopimus Luottotieto Oy:n tms kanssa, että ylipäätään voit hakea. Henkilöillä on oikeus saada tietää että juuri sinä olet hakenut luottotietoja. Asunnon vuokraaminen *saattaa* olla sopiva pätevä syy, jolla esim 3 eri henkilön luottotiedot on lain mukaan sallittua hakea. Väärin perustein tehdystä luottotietojen hausta voidaan nostaa yksityisyyden suojalain mukainen kanne jne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saako kaunis ihminen parempaa kohtelua?
Onko kauniin ihmisen elämä "helpompaa" kuin tavallisen näköisen ihmisen? Olen kuullut väittämän, että kaunis ihminen saa1233460- 122286
En rehellisesti usko et oisit
Sekuntiakaan oikeasti mua kaivannut. Tai edes miettinyt miten mulla menee. Jotenkin todennäköisesti hyödyt tästäkin jos371935Suomennettua: professori Jeffrey Sachs avaa Ukrainan sodan taustat luennollaan EU parlamentissa
Jeffrey Sachs on yhdysvaltalainen ekonomisti. Sachs toimii Columbian yliopiston The Earth Instituten johtajana. Aiemmin4141889Näin sinusta taas unta!
Unessa olin pakahtuneesti rakastunut sinuun. Olimme vanhassa talossa jossa oli yläkerran huoneissa pyöreät ikkunat. Pöly211701Nainen, olet jotenkin lumoava
Katselen kauneuttasi kuin kuuta, sen loistoa pimeässä. Sen kaunis valo on kaunista sekä herkkää ja lumoavaa. Olet naisel681517Paljonko aikaa on kulunut siitä kun viimeksi tapasit hänet?
Päiviä? Viikkoja? Kuukausia? Vuosia?301423- 1241418
En muuttaisi sinusta mitään
Ensin olit etäinen ja yritin pysyä tutkan alapuolella. Mutta ei silmiltäsi jää mitään huomaamatta, kuten minulla ei kuul101281- 141236