Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa. Työttömyys on kuitenkin kasvussa.
Mitä itse ajattelet leikkauksista ja Suomen tilanteesta?
Lue lisää:
https://www.suomi24.fi/viihde/tyottomyys-on-kasvussa-hallitus-halusi-kannustaa-tyottomat-toihin-leikkaamalla-sosiaaliturvaa?s24
Työttömyys on kasvussa - Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa

31
346
Vastaukset
- AnonyymiUUSI
Suomen hallitus rankaisee työttömiä siitä, että he eivät saa töitä.
Miten menet töihin, kun töitä ei ole!
Voiko enää järjettömämpää olla!- AnonyymiUUSI
"Suomen hallitus rankaisee työttömiä siitä, että he eivät saa töitä.
Miten menet töihin, kun töitä ei ole!
Voiko enää järjettömämpää olla!"
Näinhän tuo on ollut koko 2000-luvun. Nyt vain alkaa suurempi yleisö kiinittämään huomiota asiaan. Suurempi yleisö on se vielä töissä käyvät. Ei ole kenelläkään paikka kiveen hakattu.
Seuraavaa yt-kierrosta odotellessa. - AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
"Suomen hallitus rankaisee työttömiä siitä, että he eivät saa töitä.
Miten menet töihin, kun töitä ei ole!
Voiko enää järjettömämpää olla!"
Näinhän tuo on ollut koko 2000-luvun. Nyt vain alkaa suurempi yleisö kiinittämään huomiota asiaan. Suurempi yleisö on se vielä töissä käyvät. Ei ole kenelläkään paikka kiveen hakattu.
Seuraavaa yt-kierrosta odotellessa.Näin se asia on.
Suomen valtio on poliitikkojen johdolla muutellut pikkuhiljaa koko työvoiman palvelemiseen tarkoitettua systeemiä siten, että palvelun sijasta tehdäänkin enää vain rankaisemistoimia.
Suomen valtion vastuut siitä että raha-asiat hoidetaan valtiossa siten että palkkatyöpaikkoihin löytyy aina riittävä rahoitus, on poliittisen johdon toimesta jo vuosikausia (liki 20 vuotta luullakseni) vääristelty siten että työpaikkojen vaatimat palkkarahat poistetaan täysin systemaattisesti. Ne rahat menee hyväosaisten taskuihin ja ministeritkin saavat oman siivunsa.
Seuraamme aivan reaaliaikaisesti Suomen oikeusvaltion rapautumista, ja seurataan jo jännityksellä sitä, missä vaiheessa jokin hallitus alkaa käytännössä tappamaan omia kansalaisiaan tällaisilla täysin tyhjään perustuvilla oikeutuksilla vaatia jotakin "työllisyysvaikutuksia" kansalta.
Kansanvalta on menossa kovaa vauhtia viemäriin näin, kun poliitikkoryhmä toisensa jälkeen kieltäytyy täysin systemaattisesti hoitamasta valtion johdon tehtäviä siten kuin kansa lakiin perustuvien oikeuksiensa turvin koko ajan vuodesta toiseen päättää.
Se ei ole missään olosushteissa poliitikon eikä eduskunnan oikeus komennella kansaa missään työ- tai elinkeinoasioissa koska kaikki päätösvalta niistä kuuluu vain ja ainoastaan kansalaisille itselleen. Kansa ei tee eikä tule tekemään itselleen vahingollisia sopimuksia ja se on nimenomaan eduskunnan tehtävä varmistaa se että jos työllisyyttä halutaan, on myös rahoitus työpaikkoja varten saatava eduskunnan päätöksillä aikaan.
Tätä on jatkettu niin pitkään kuin vain on kyetty oikea tilanne hyssyttelemään, mutta katsotaanpa mitä seuraavat yt-kierrokset tuo mukanaan. - AnonyymiUUSI
Joopa, joo. Eläkkeellä oleva tuttavani palasi äsken kahden kuukauden matkalta Vietnamista, Fun Tau nimisestä kaupungista. Sitä ennen hän oli viettänyt kymmenkunta talvea Intiassa. Hän kertoi, että kummassakin paikassa on avustuksilla eläviä suomalaisia työttömiä, jotka lähtevät karkuun, jos joku heille tarjoaa Suomessa töitä.
Tropiikin lämpö ja eläminen lähes ilmaista. - AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Joopa, joo. Eläkkeellä oleva tuttavani palasi äsken kahden kuukauden matkalta Vietnamista, Fun Tau nimisestä kaupungista. Sitä ennen hän oli viettänyt kymmenkunta talvea Intiassa. Hän kertoi, että kummassakin paikassa on avustuksilla eläviä suomalaisia työttömiä, jotka lähtevät karkuun, jos joku heille tarjoaa Suomessa töitä.
Tropiikin lämpö ja eläminen lähes ilmaista.Ihan turhaa työttömien mustamaalaamista.
Työn vapaaseen valintaan on myös noillakin työttömillä oikeus, ja on tietenkin päivänselvää, että yksikään omista oikeuksistaan tietoinen työtön ei tee itselleen esim. huonoja ja hengenvaarallisia sopimuksia.
Jatkuva väittäminen siitä että työttömät jotenkin systemaattisesti välttelisi töitä on täysin väärä, ja se todistetaan hyvin helposti sillä että nostetaan esim. palkkatarjoukset viisinkertaisiksi (5 x) jonka seurauksena tulet sinäkin huomaamaan että eihän ne työttömät töitä vältelleetkään.
AInoastaan huonoja töitä ja huonoja sopimuksia vältellään, ja siihen on LAKIIN perustuva oikeus (mm. oikeus vapaaseen valintaan).
Lopeta työttömien mustamaalaaminen, sinulla ei ole mitään oikeutta levittää työttömistä kunniaa loukkaavia valheita.
- AnonyymiUUSI
Hallituksen alkutaival meni väärien asioiden parissa, sodan julistamisessa palkan saajien edun valvonnan kanssa ja harhakuvitelmissa loppuun asti kaluttujen moniongelmaisten toimeen tulon leikkaamisessa ja soten sättimisessä. On jo todettu, että työllisten määrän kasvattaminen prosentilla kasvattaa valtion menoja 2 mrde, työllisyydestä kiinnipitäminen on ehdoton ykkönen, siitä ei ole huolehdittu. Työ- ja elinkeinoministeriö on julkaissut lähinnä valheellisia työmarkkinaennusteita. Marinin aikaiseen työllisyyteen pääseminen siis edellyttää 6 mrde lisäpanostusta, koska Suomen päävientimaasta ei ole tilanteen kohentajaksi. Kasvu onkin lyttyyn lyötyjen sisämarkkinoiden varassa. TULIKO TERHTYÄ HULLUN TEMPPU, Eu-sisämarkkinoiden takia on seurattava Saksaa, alennettava ALV palveluviennin kasvattamiseksi, mikä vaatii yliopistokoulutukseen satsaamaista ja nostettava yhteisöveroa. Onko Orpo Kataisen tyhmempi painos ja Purraa odottaa Urpilaisen kohtalo, kun yhteisöveroa laskettiin 2013, SUOMEN BKT ROMAHTI 40 MRDE 2015 MENNESSÄ.
- AnonyymiUUSI
Surullista. En kuulu kohderyhmään ja kiitän siitä onneani joka päivä. Tässä tuntuu olevan sellainen ihmisryhmä, mitä saa pieksää loputtomasti.
Ei voi ymmärtää.- AnonyymiUUSI
Kiinittäisin huomiota siihen että tämä on yli hallituskausien jatkunut ilmiö.
Mikä on lopullinen päämäärä?
Etenkin kun kaikista puheista huolimatta, hallitukset eivät ole olleet valmiita todella luomaan pohjaa sille että tänne syntyisi uutta teollisuutta ja työpaikkoja.
Esimerkiksi nyt kampitusvuorossa on konesalit, kun huomasivat että isot tekijät kiinostuivat Suomesta ja olisivat olleet tulossa. Äkkiä uhkaus veronkorotuksista ja investoinnit menivät jäihin. - AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Kiinittäisin huomiota siihen että tämä on yli hallituskausien jatkunut ilmiö.
Mikä on lopullinen päämäärä?
Etenkin kun kaikista puheista huolimatta, hallitukset eivät ole olleet valmiita todella luomaan pohjaa sille että tänne syntyisi uutta teollisuutta ja työpaikkoja.
Esimerkiksi nyt kampitusvuorossa on konesalit, kun huomasivat että isot tekijät kiinostuivat Suomesta ja olisivat olleet tulossa. Äkkiä uhkaus veronkorotuksista ja investoinnit menivät jäihin."Etenkin kun kaikista puheista huolimatta, hallitukset eivät ole olleet valmiita todella luomaan pohjaa sille että tänne syntyisi uutta teollisuutta ja työpaikkoja."
Näin.
- AnonyymiUUSI
No kokoomukselta työttömien, sairaiden ja köyhien rankaisemista osasi odottaa. Niinhän ne on aina tehneet. Mutta persut ovat aivan samalla linjalla. Se oli kieltämättä osin yllätys. Eivät osaa analysoida ollenkaan omaa äänestäjäkuntaansa. Persu-äänestäjät ovat olleet sosioekonomiselta asemaltaan lähinnä alempien tuloluokkien kansalaisia. Heitä rankaistaan nyt kokoomuksen malliin persujen kautta. Jo kuntavaaleissa oli nähtävissä tyytymättömyyttä mutta kunnon romahdus persuilla nähdään seuraavissa eduskuntavaaleissa.
- AnonyymiUUSI
Juu, persuja en enää jatkossa tule äänestämään, sen verran ovat työttömiä kurnuttaneet.
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Juu, persuja en enää jatkossa tule äänestämään, sen verran ovat työttömiä kurnuttaneet.
Tuskin kannattaa äänestää mitään puoluetta.
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Tuskin kannattaa äänestää mitään puoluetta.
No tietenkin kannattaa. Vähiten paskaa niskaansa saa tavan työläinen demareita äänestämällä, sen huomasi viime kaudella.
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
No tietenkin kannattaa. Vähiten paskaa niskaansa saa tavan työläinen demareita äänestämällä, sen huomasi viime kaudella.
Tämä on vain osatotuus.
Tavan työläinenkään ei voi välttää niitä kielteisiä vaikutuksia, jota tulee kun ainoastaan työläisen etuja ajetaan. Se johtaa koko yhteiskunnan kaaokseen.
Äänestää kannattaa aina, mutta ei erityisemmin juuri demarien valtaanpääsyn takia, vaan se on aina oikeanlainen puolueiden yhdistelmä, jonka pitää päästä eduskunnassa johtamaan.
Esim. sinipuna-hallitus on Suomelle oikea täystuho, demarit mukana.
Sen sijaan esim. keskusta-vasemmistolainen hallitus huolehtii jo muustakin kuin työläisten eduista.
Porvarihallitus puolestaan ei tunnu yleensäkään kovin pitkään kykenevän olemaan vallassa, koska valtaosa suomalaisista on ihan muuta kuin porvareita. Tämäkin on nyt tullut Orpon hallituksessa todistettua, kannatus sakkaa todella ripeästi. - AnonyymiUUSI
Persujen olemassaolo on kuitenkin ihan meidän kaikkien suomalaisten etu, siis poliittisten vaihtoehtojen näkökulmasta.
Persuille voi olla niin kannattajia kuin vastustajiakin, mutta paras puoli heidän olemassaolossa on se, että Suomessa on nyt muutakin vallankäyttöä kuin ikuisesti jatkettu SDP-KOK-KESK -kolminaisuus. PS on kyennyt tuon kolminaisuuden rikkomaan, ja se on loppujenlopuksi meille kaikille hyvä asia, vaikka nyt juuri tällä hetkellä PS osallistuukin väärän politiikan tekemiseen.
PS tulee kantamaan vastuutaan joka tapauksessa vaaleissa, niin on tapana kansanvaltaisissa maissa jossa eduskuntavaaleissa viedään kansantahtoa läpi ja laitetaan taas eduskunnan kokoonpano uusiksi vastaamaan kansan tahtoa. Jos PS epäonnistui nykyisessä politiikassaan, jatkossa sitten vähemmän jakkaroita eduskunnassa, ja näin toteutuu demokratia.
- AnonyymiUUSI
Nyt on huonoa politiikkaa persut. Voitte mennä päätyyn asti samalla ja tätä ei pelasta enää mitkään lopun vaalikauden temput. Jos ette minua usko niin kysykää omilta toimijoiltanne ympäri Suomea. Viimeistään uskotte kun otatte pataan seuraavissakin vaaleissa.
- AnonyymiUUSI
Tässä valtakunnassa ei nouse mikään muu,kun työttömien määrä,
ja valtion velka.Toi hallituksen porukka ei tajua,että työpaikkoja ei ole,
vaikka kuinka leikkaisivat ja uhkailisivat työttömiä.
On ihme porukkaa,kun yritys pistää työntekijöitä pihalle,
niin se on aina työntekijöiden vika.Miksi ei koskaan syyllistetä työnantajia.
Tyskimpa nämä sadat tuhannet työttömät ovat vapaaehtoisesti työttöminä.
Työllisyys.
https://tyomarkkinatori.fi/tyollisyys-ja-tilastot
Valtion velka.
https://velkakello.fi/- AnonyymiUUSI
OrpoPurra on pudottanut työllisyyttä jo yli 76 000 hengellä, kun Rinteen-Marinin hallitukset lisäsivät työllisyyttä 117 000 hengellä selviää Työ- ja elinkeinoministeriön muistiossa jonka julkistuksen työministeri Arto Satonen, elinkeinoministeri Wille Rydman, pääministeri Petteri Orpo ja valtiovarainministeri Riikka Purra halusivat salata.
KL: Marinin hallitus saavutti tavoitteensa, ”merkittävä” onnistuminen työllisyydessä – Tuore muistio kertoo Orpon hallituksen ongelmasta
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/marinin-hallitus-saavutti-tavoitteensa-merkittava-onnistuminen-tyollisyydessa-tuore-muistio-kertoo-orpon-hallituksen-ongelmasta/9c1de39f-a0ac-4f81-a579-fbb13cecded3
Sanna Marinin (sd) hallituksen aikana Suomen työllisyysaste nousi 74,1 prosenttiin, eli tasan hallituksen tavoitteeseen. Työllisyys parani Rinteen-Marinin hallituksen aikana yhteensä 117 000 henkilöllä, paljastaa TEM:n julkaisematon muistio myös. Petteri Orpon (kok) hallituksen lähtötilanne ei ole muistion perusteella helppo.
Lisäksi Marinin hallituksen koronatuet pelastivat Etlan mukaan yli 40 000 työpaikkaa.
Yle - Etla: Koronatuet säilyttivät 40 000 työpaikkaa
https://yle.fi/a/74-20138854
Koronatuet säilyttivät 40 000 työpaikkaa ensimmäisenä pandemiavuonna 2020, käy ilmi Elinkeinoelämän tutkimuslaitos Etlan tutkimuksesta.
Yli 175 000 työllistä on melkoinen saavutus kriisien täyttämänä aikana.
Ei siis ihme että OrpoPurran hallitus haluaa olla hipihiljaa näistä saavutuksista. - AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
OrpoPurra on pudottanut työllisyyttä jo yli 76 000 hengellä, kun Rinteen-Marinin hallitukset lisäsivät työllisyyttä 117 000 hengellä selviää Työ- ja elinkeinoministeriön muistiossa jonka julkistuksen työministeri Arto Satonen, elinkeinoministeri Wille Rydman, pääministeri Petteri Orpo ja valtiovarainministeri Riikka Purra halusivat salata.
KL: Marinin hallitus saavutti tavoitteensa, ”merkittävä” onnistuminen työllisyydessä – Tuore muistio kertoo Orpon hallituksen ongelmasta
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/marinin-hallitus-saavutti-tavoitteensa-merkittava-onnistuminen-tyollisyydessa-tuore-muistio-kertoo-orpon-hallituksen-ongelmasta/9c1de39f-a0ac-4f81-a579-fbb13cecded3
Sanna Marinin (sd) hallituksen aikana Suomen työllisyysaste nousi 74,1 prosenttiin, eli tasan hallituksen tavoitteeseen. Työllisyys parani Rinteen-Marinin hallituksen aikana yhteensä 117 000 henkilöllä, paljastaa TEM:n julkaisematon muistio myös. Petteri Orpon (kok) hallituksen lähtötilanne ei ole muistion perusteella helppo.
Lisäksi Marinin hallituksen koronatuet pelastivat Etlan mukaan yli 40 000 työpaikkaa.
Yle - Etla: Koronatuet säilyttivät 40 000 työpaikkaa
https://yle.fi/a/74-20138854
Koronatuet säilyttivät 40 000 työpaikkaa ensimmäisenä pandemiavuonna 2020, käy ilmi Elinkeinoelämän tutkimuslaitos Etlan tutkimuksesta.
Yli 175 000 työllistä on melkoinen saavutus kriisien täyttämänä aikana.
Ei siis ihme että OrpoPurran hallitus haluaa olla hipihiljaa näistä saavutuksista.Siis yli 157 000 työllistä.
- AnonyymiUUSI
Missä on ne 100tuhatta työpaikkaa? Ja ulkomailta pitää tekijöitä haalia ? Ja työttömiä pilvinpimein! Niin mikä mättää?
- AnonyymiUUSI
Ei tässä maassa ole ollut koskaan mitään 100.000 uutta työpaikkaa. Ei edes parhaina nousukauden aikoina.
Pelkkää valetta vain syydetään kansalle. - AnonyymiUUSI
Sitä minäkin ihmettelen tätä työperäisen maahanmuuttajien raahaamista tänne.Puoli Suomea työttömänä.
- AnonyymiUUSI
Sipilän hallitus.200 000 uutta työpaikkaa.
Marinin hallitus 80 000 <--> 100 000 uutta työpaikkaa.
Missäs ne ovat,ei ole tullut yhtäkään,eikä tule,
päin vastoin,kohta on loputkin kadonneet.
Orpon valheet.100 000 uutta työpaikkaa.
Eipä ole edes näkyvissä,kohta on työttömien määrä lisääntynyt 100 000 työttömällä,
ja lisääntyy päivittäin.
Työttömyysministeri Satosen valheet.Hallitus on tehnyt hyvää työtä,
työllisyys on muka parantunut.Äijä kierteli pitkin aasianmaita,
roudaamassa tänne työperäisiä maahanmuuttajia. - AnonyymiUUSI
Suomen hallituksella eli Orpon hallituksella on lakiin perustuva oikeus tehdä täydellisen typeriä päätöksiä.
Riikka Purra sanoi asian aivan oikein, heillä on mandaatti. On mandaatti tehdä mitä tahansa typerää ja on mandaatti esittää valheita totuuksina kansalle.
Äänestäjät voi syyttää ihan itseään, miksi menivät äänestämään sellaisia tahoja mitkä ei tehneetkään sitten mitä lupasivat tehdä.
Työ voi syntyä ainoastaan hoitamalla työpaikkojen rahoitus takaisin kuntoon. Suomen kansalaisilla on lakiin perustuva oikeus tehdä omat arvionsa siitä, onko työpaikkojen rahoitus kunnossa tai ei, myös samaisten lakien perusteella tehdä myös valintansa, että tehdäänkö hallituksen tahtoon perustuvilla täysin mahdottomilla ehdoilla töitä tai ei.
Sosiaaliturvan leikkaus johtaa lainvastaisuuksiin, kyse on sanavalinnoista ja niiden vääristelyistä, esim. sana "kohtuullisuus" on se jota hallitus on alkanut yksinoikeudella määrittelemään mitä se tarkoittaa, vaikka kansalaisten mielestä kohtuullisuus tarkoittaa jotakin muuta.- AnonyymiUUSI
Asiat korjaantuvat ainoastaan siten että niistä tehdään kantelu oikeuslaitokselle, on oikeuslaitoksen tehtävä selvittää kantelut ja niissä piilevät yksityiskohdat, eli myös hallituksen harjoittama politiikka vs. voimassaolevat lait, se kuuluu oikeuslaitoksen tehtäväksi selvittää, toimitaanko lainmukaisesti vai ei.
Kyse on vallan kolmijaosta, eli myös toimien lainmukaisuudet on voitava selvittää hallituksesta riippumattoman tahon toimesta.
- AnonyymiUUSI
Miten voi "kannustaa" töihin menoa, kun töitä ei ole, eikä tule!
Täysin harhoissaan ovat koko hallitus.
Miksi nuo eivät itse mene hakemaan töitä, niin näkisivät mikä se todellisuus on. - AnonyymiUUSI
kun noin alle kahdessa vuodessa työttömyys, on lisääntynyt lähenmäs 50 tuhatta uutta työtöntä lisää,
- AnonyymiUUSI
Viimevuonna kannatti tehdä vielä osa-aika työtä (osatyökykyisenä), nyt kun leikkasivat suojaosan ja asumistuen niin kannattavampi makailla kotona ja sosiaalitoimi maksaa laskut. Valtiolle nämä säästötoimet maksaa kohdallani noin 250€.
- AnonyymiUUSI
Milläs lopetat osaaikatyön jos sellaista paskaa olet joskus vastaanottanut. Kyllä työkkäri lähettää sut vaikka työharjoittelu nimikkeellä ilmaiseksi osaaikaistakin työtä tekemään. Ja karenssia pukkaa jos työ ei kelpaa.
Ei suomessa työttömät päätä meneekö ja tekeekö ne vai eikö. Tietysti jos sulla käy tuuri niin tuolla tekee joku toinen köyhä KANNATTI TAI EI!!
- AnonyymiUUSI
Orpon hallitus saa tehdä ihan mitä tahansa mitä haluavat, niin kauan kun eduskunnassa on enemmistö tukemassa heitä, JA sen lisäksi kansa on riittävän typerää ollakseen tekemättä hallintokantelua hallituksen lainvastaisista toimista.
Jokaikinen joka ei tee hallintokantelua silloin kun hallinto alkaa toimimaan lainvastaisesti, antaa käytännössä hyväksynnän hallitukselle toimia lainvastaisesti.
Itse saatte syyttää itseänne jos ette huolehdi omista oikeuksistanne, koko maa tulee saamaan valtavat vahingot näin.- AnonyymiUUSI
Meinaatko että suomessa oppositio puolueet on niin tyhmiä tai väliinpitämättömiä ettei ne vaivautuisi hallintokanteluitasi tekemään jos se olisi mahdollisuus saada hallitus kuseen.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää2082155puukkotappelu-keskella-tieta
https://www.paivanlehti.fi/puukkotappelu-keskella-tieta-kohta-toinen-miehista-makasi-elottomana-maassa/ Poliisi sai klo231804Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.561415Missä Martina miehineen?
Onko tämä v. 2009 Turhin julkkis unohdettu nyt vallan? Mistä nyt tulee rahaa, kun ketään ei kiinnosta? Tähänkö päättyi M2371399- 541221
- 611042
- 68997
Suurimman myrskyilyn jälkeen
vakiintuu tyynenpi tunne. Entistä vakaampi, entistä varmempi. Aina vaikealla hetkellä auttaa, kun ajattelen sinua. Minul40986Skandaali on persujen vaaliromahdus, ei jonkun metsän kaataminen
Huvittaa kuinka persut yrittävät saada heidän omasta skandaalistaan huomion aivan toisaalle. Persut ovat huonoja häviäm306965Miten pääsisin vielä tutustumaan sinuun?
Tekisi mieli etsiä sinut facebookista ja laittaa viestiä, se vaan olisi vähän noloa mutta silti haluaisin kokeilla. Siel34899