ESR-mittaus

Lyytti

Konkkien kanssa painimisen kannalta tuo mittaaminen kertoisi aika paljon.
Onko kokemusta asiasta? Rakennussarjoja, chemoja, ideoita? Kiinan tuonteja?

9

1783

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • evb-esr
    • EiSekunniRauhaa
    • HW-asiantuntija
      • mjynth

        Ymmärryksessä vikaa?


    • Laiska_tinaaja

      Ostin tuollaisen enkä ole katunut: http://www.peakelec.co.uk/acatalog/jz_esr70.html
      Maksoi toimituskuluineen £ 102,95 ja kolahti postiluukusta kotiin. Itse rakentamalla saa tietysti peruslaitteen halvemmalla, mutta ei näillä ominaisuuksilla.

      • 2-18

        Itselläni on ollut jo muistaakseni 4 vuotta saman firman vähän halvempi malli.

        http://www.peakelec.co.uk/acatalog/jz_esr60.html

        Erona on max esr 20 ohm vs. 40 ohm ja äänimerkki puuttuu. Ja hinta vähän alempi.

        Olen ollut tyytyväinen laitteen toimintaan. Paristo tosin voisi olla vähän helpommin saatavaa mallia.

        Kun itse tilasin, oli halvinta tilata Englannista suoraan valmistajalta. Mm. Ebayn kautta olivat kalliimpia. Lähti kirjattuna kirjeenä heti seuraavana aamuna ja oli parin kolmen päivän päästä noudettavissa postikonttorista.

        On tullut enimmäkseen käytettyä hakkurivirtalähteiden elkojen kunnon tutkimiseen. Ainahan ei näy päälle päin, että on heikentynyt. Tilalle Partcosta tai muusta luotettavasta paikasta kunnolliset low esr elkot.


      • 2-18

        Sen verran vielä, että nuo peakelecin mittarit mittaavat yhdellä kertaa esr:n ja kapasitanssin. Suurin osa halvoista esr-mittareista mittaa vain esr:n ja kapasitanssi on sitten mitattava erikseen toisella mittarilla.


    • 7or12

      Ei tuota varten tarvitse mitään lisähärpätintä ostaa, jos on skooppi ja esr-arvosta riittää tietää, onko konkka ok vai kaipaako se vaihtoa:
      http://fullnet.com/~tomg/esrscope.htm

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      43
      3743
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      2474
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      34
      2021
    4. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      22
      1757
    5. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      17
      1689
    6. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1598
    7. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      100
      1592
    8. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1457
    9. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1446
    10. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      22
      1409
    Aihe