ESR-mittaus

Lyytti

Konkkien kanssa painimisen kannalta tuo mittaaminen kertoisi aika paljon.
Onko kokemusta asiasta? Rakennussarjoja, chemoja, ideoita? Kiinan tuonteja?

9

1847

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • evb-esr
    • EiSekunniRauhaa
    • HW-asiantuntija
      • mjynth

        Ymmärryksessä vikaa?


    • Laiska_tinaaja

      Ostin tuollaisen enkä ole katunut: http://www.peakelec.co.uk/acatalog/jz_esr70.html
      Maksoi toimituskuluineen £ 102,95 ja kolahti postiluukusta kotiin. Itse rakentamalla saa tietysti peruslaitteen halvemmalla, mutta ei näillä ominaisuuksilla.

      • 2-18

        Itselläni on ollut jo muistaakseni 4 vuotta saman firman vähän halvempi malli.

        http://www.peakelec.co.uk/acatalog/jz_esr60.html

        Erona on max esr 20 ohm vs. 40 ohm ja äänimerkki puuttuu. Ja hinta vähän alempi.

        Olen ollut tyytyväinen laitteen toimintaan. Paristo tosin voisi olla vähän helpommin saatavaa mallia.

        Kun itse tilasin, oli halvinta tilata Englannista suoraan valmistajalta. Mm. Ebayn kautta olivat kalliimpia. Lähti kirjattuna kirjeenä heti seuraavana aamuna ja oli parin kolmen päivän päästä noudettavissa postikonttorista.

        On tullut enimmäkseen käytettyä hakkurivirtalähteiden elkojen kunnon tutkimiseen. Ainahan ei näy päälle päin, että on heikentynyt. Tilalle Partcosta tai muusta luotettavasta paikasta kunnolliset low esr elkot.


      • 2-18

        Sen verran vielä, että nuo peakelecin mittarit mittaavat yhdellä kertaa esr:n ja kapasitanssin. Suurin osa halvoista esr-mittareista mittaa vain esr:n ja kapasitanssi on sitten mitattava erikseen toisella mittarilla.


    • 7or12

      Ei tuota varten tarvitse mitään lisähärpätintä ostaa, jos on skooppi ja esr-arvosta riittää tietää, onko konkka ok vai kaipaako se vaihtoa:
      http://fullnet.com/~tomg/esrscope.htm

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pitkään kestänyt ihastuminen

      Oot niin kaunis🩷 Vaikutat tosi itsevarmalta, iloiselta ja puheliaalta. Voisi sanoa, että näen sinut jopa tietynlaisen
      Ikävä
      128
      1931
    2. Charlie Kirk murha

      Erikoista. Valtamedian neutraalilta vaikuttava juttu tästä murhasta, jossa ei esiinny lainkaan sanoja "äärioikeisto" tai
      Maailman menoa
      275
      1743
    3. Torniolainen Tiiliä lukemaan

      Torniosta kotoisin oleva Matti Heis. Kala ui nyt syvissä vesissä. Kolme vuotta tiilien lukua.
      Tornio ja Haaparanta
      3
      1616
    4. Venäjän lennokkileikit ja provokaatiot tulee jatkumaan.

      Yrittää härnätä Natoa vastaiskuun,koska sillä olisi halua ratkaista nopeasti sota käyttämällä taktista ydinasetta Ukrain
      NATO
      259
      1354
    5. Kumpa kaikkeen vois palata

      Askelia taaksepäin. Siihen hetkeen kun olit aitiopaikalla mielestäsi. Kaiken oli kuitenkin tarkoitus mennä näin
      Ikävä
      26
      1215
    6. Sen uskon että et

      Sä oikeasti kovin helpolla muihin rakastu ja ehkä se on molemminpuolista
      Ikävä
      53
      886
    7. Mies nähdäänkö?

      Missä voitais tavata? En jaksa enää odottaa.🙄🌞🤎
      Ikävä
      57
      843
    8. Yrittäjien ahdinko

      Onko seuraava paikallinen yritys kaatumassa? Ensimmäinen protesti ja merkittäviä maksuviiveitä. Terveet firmat ei protes
      Oulainen
      18
      837
    9. Koska me sitten tavattaisiin?

      Kerrothan, koska me sitten tavattaisiin? Vai meneekö liian vaikeaksi?
      Ikävä
      44
      708
    10. Huvittaa tää

      Välillä mä olen aivan varma, et säkin mies oot muhun ihastunut. Välillä mä mietin, et mitäköhän mä oikein kuvittelin. 😅
      Ikävä
      39
      703
    Aihe