Opel Calibra

Opel-tietäjä

Calibra on Opelin urheilumalli, joka suunniteltiin kilpailemaan markkinoista Porche 911:n, BMW M5:n ja Audin Quattro- ja R-mallisarjojen kanssa. Siis suunniteltiin. Calibran toteutus jäi kuitenkin tuotantohihnalta katolleen pudonneen Vectran muotoja mukailevan, erittäin epäaerodynaamisen korin muotoilun ja Korean sodasta GM:lle käyttämättömänä palautettujen B&S lumilinkojen moottoreiden uusiokäytön takia tehossa 150kW:n ja huippunopeudessa 100km/h päähän oikeista saksalaisista urheiluautoista. Opel siirsi Calibran tuotannon itäblokin maihin, Venäjälle ja Suomeen, ja sai painettua tuotantokustannukset niin alas, että Calibrasta saatiin kuitenkin houkutteleva vaihtoehto urheiluautoista haaveileville tyhjätaskuille. Huippumallissa 4x4 käytettiin nelivetoa, joka oli toteutettu kahdella vetävällä ovella ja kahdella avattavalla takasivuikkunalla.

1

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Calibra16V-90

      Mites voi noinkin vanha asia vielä herättää katkeruutta niin paljon että tuhlaa aikaansa moiseen avautumiseen? Jonkun muroihin on kustu nyt kunnolla.
      Calibra oli lähinnä Vectran coupe-versio. Esim. TM:n vertailussa -90 oli Calibran kanssa Nissan 200, Firebird ja joku kolmas jota en enää muista. Aivan eri luokassa kuin 911 Posse tai vastaavat.
      Ja sen ilmanvastuskerroin oli 0,26 joka oli aivan huippua tuohon aikaan. Suorituskyky oli pitkien välitysten takia ei-niin-räjähtävää, mutta autolla pystyi pitämään mukavasti 200kmh matkavauhtia jos oli haluja maksaa "hieman" kohoavat bensa rengaskulut. Keski-Euroopassa loistava matka-auto, mutta Suomen uraisille teille alkuperäiset renkaat olivat liian leveät. Veteli huolella.
      Tuli vanhat hyvät ajat mieleen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      124
      3744
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      7
      2815
    3. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      31
      2809
    4. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      132
      2373
    5. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      8
      2324
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      38
      1766
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      61
      1145
    8. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      82
      1059
    9. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      36
      1040
    10. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      75
      1004
    Aihe