Valikko
Aloita keskustelu
Hae sivustolta
Kirjaudu sisään
Keskustelu
Viihde
Lainaa
Treffit
Säännöt
Chat
Keskustelu24
profiilit
landlord
landlord
landlord
Vapaa kuvaus
Populismin vastustaja. Olipa se sitten oikealta, keskeltä tai vasemmalta.
Liittynyt 12v sitten
672
aloitusta ·
4156
kommenttia
Uusimmat aloitukset
Suosituimmat aloitukset
Uusimmat kommentit
Se oli vain huumoria!
08.08.2026 23:29
Isänmaalliset persut hakevat viinansa Virosta. Ei tee eroa onko Alko sunnuntaina auki vai ei.
09.07.2026 02:25
Tuo vertaus Venäjään on vähän eri asia.
Nimittäin, Venäjällä putoaa ihmisiä mielipiteidensä takia.
Suomessa tyhmyyden takia, jonka ovat itse aiheutettaneet poliikot, virkamiehet, lobbarit ja rakennettujat. Kaikki tämä vain sen takia, että voidaan rakentaa mahdollisimman paljon mahdollisimman halvalla.
Katsokaapa kämppiä, jotka on rakennettu 1980-luvulla ja sitä ennen. Jopa parjatut neukkukuutiot ovat laatukamaa 2000-luvulla tehtyihin osake-asuntoihin verrattuna.
Kannattaa varoa. Useat eri tapaukset uudisasuntojen parvekeonnettomuuksissa eivät ole enää sattumaa tai huonoa tuuria.
07.07.2026 00:46
En usko mihinkään talousuutiseen - ainakaan kritiikittä. Epäilen median välittämiä uutistiedotteita koskien talouskasvua, asuntokauppaa ja työllisyysuutisia, sillä ne vaikuttavat olevan tarkoitushakuisia.
Perustelen tätä epäilystäni kokemuksella. Kysyin erään suuren median päätoimittajalta, miksi kerrotte vuodesta toiseen asuntokaupan elpymisestä sisältäviä uutisia, vaikka näyttöä on ettei asuntokauppa ole elpynyt. Tämän päätoimittaja vastasi, että tietomme tulevat tahoilta, joilla on paras asiantuntemus ja markkinadata käytössä. Kerroin sitten päätoimittajalle, että voisikohan olla mitenkään mahdollista, ettei ihan kaikkia asioita teille kerrota ja teille välitetään ”sopivaa tietoa”. Nimittäin näillä tietolähteillänne sattuu olemaan kiinni miljarditolkulla varallisuutta niissä kohteissa, joista he teille tietoa välittävät.
Keskustelu ei enää tästä jatkunut.
01.07.2026 09:27
Meinaatko ettei tavallisen työmiehen meisseli kelpaisi?
01.07.2026 02:02
Jos Purra esitteli Gardenin, eikö olisi sopivaa kysyä kuin Riikka on hoitanut puutarhaansa?
30.06.2026 22:48
Kerrankin olen samaa mieltä kanssasi. Nimittäin Perussuomalaiset rp. on julistanut olevansa kansallismielinen puolue, niin pitäähän siitä pystyä puhumaan että onko järkeä siinä, kuten aloituksessa todettiin.
18.06.2026 22:20
Oletkohan muistanut ottaa lääkkeesi?
Jos Ukrainan puolustuksesta puhutaan, niin se koskee jokaista eurooppalaista maata. Oletko sitä mieltä, ettei siihen kannata osallistua ja Venäjä saa hyökätä ilman seuraamuksia maahan kuin maahan? Ilmeisesti olet, koska haluat että Venäjä voittaa.
18.06.2026 19:46
Aika monta vastausta tehty, mutta aiheesta ei keskustella. Onko näin, että aihe on sen verran herkkä, ettei siitä sovi tai halua puhua?
18.06.2026 19:44
Sinun puolestasi hoitaa maanpuolustusta jokainen, joka maksaa veroja ja osallistuu asepalvelukseen.
Nimitätin sinähän voit kyllä kirjoittaa mitä tahansa omista arvoistasi ja ajatuksista, mutta teot ja tekemättä jättämiset ratkaisevat. Miten itse arvioisit itseäsi ja omaa hyödyllisyyttä Suomelle? Minulle ei tarvitse vastata, sillä käsitys on jo syntynyt yhteiskunnan siivellä eläjästä, joka omiin arvoihin vedoten välttelee vastuita.
03.06.2026 08:34
Aivan. Suomessa on 5,7 miljoonaa ihmistä varustettuna erilaisilla arvoilla.
Sinä katsot, että sinun arvosi ylittävät maanpuolustuksen tavoitteet ja muut hoitavat maanpuolustuksen rintamalla sinun puolestasi.
02.06.2026 21:27
Persuilla on pääasia, että saa vastustaa.
Monet hyvät hankkeet olisivat jääneet toteutumatta perussuomalaisen maailmankatsomuksen mukaan. Onneksi tekoäly on olemassa, jotta voidaan Tauno Palo ja Ansa Ikonen tuoda tarvittaessa ruudulle takaisin, niin perussuomalaisetkin voivat saada katsottavaa.
02.06.2026 12:58
Aivan. Mutta entä miten itse asia, isänmaallisuus. Eikö maanpuolustaminen viholliselta ole isänmaallisuutta?
01.06.2026 20:07
Montako keikkaa voidaan sanoa Tavion saaneen aikaan?
Minusta se ei ole uutinen että ministeri reissaa. Tulokset ratkaisee.
01.06.2026 11:51
Olisi nyt käynyt sen varusmiespalveluksen.
29.05.2026 22:06
Varmaan viinaspäissään tämän miettinyt pyssy kädessä ja käsi housuissa
29.05.2026 21:26
Perussuomalaiset sopvivat juuri tuollaiseen hommaan, missä mitään ei tarvitse osata tehdä. Riittää, että saadaan tehtyä numero aikaiseksi. Uskontoa politiikassa käytetään hyväksi. Tuollaisia puolueita kannattaa varoa.
29.05.2026 16:55
Silloin kun persujen kannatus oli melkein 25% nykyisen 12% sijasta, niin gallupit olivat luotettavia ja niitä ei kyseenalaistettu 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
26.05.2026 07:00
Luulin että perussuomalaiset ovat kriittisiä valtiollisia kansallisia mediayhtiöitä vastaan
25.05.2026 21:05
Ei ole ollut asiaa. Landlord on tiennyt tähän asti, että kannattaa omistaa asunto. Tietenkään hinnalla millä hyvänsä ei kannata.
Landlord on tehnyt päätöksen omistusasumisesta jo kauan sitten. Silloin joskus vuosituhannen alkupuolella Suomi24 palstalla neuvottiin, että älä osta, kohta rommaa. Jos näitä keskustelupalstan "tietäjien"neuvoja olisin uskonut, olisin maksanut perheasunnosta vuokria 316800€ reilun 20 vuoden aikana.
Seuraavat 20 vuotta jos henki pihisee, pitäisi laittaa toiset mokomat lisää, mikäli asuisi vuokralla. Mieluummin pidän ne fyrkat itsellä ja laitan talletukseen vaikkapa maltillisella 3% korolla. Tänä aikana vuokraan käytetty summa kasvaa 484 080 € arvoiseksi talletustilillä.
Suosittelen omistusasumista muillekin, mutta siten, ettei kohde ole vuokratontilla ja siinä ei ole rakennusvaiheen yhtiölainaa.
21.05.2026 10:19
1 / 208