mikael.eklund
Kotimaa: ---
Koulutus: ---
Ammatti: Muu
Siviilisääty: ---
Lapset: ---
Liittynyt sitten
Muokkaa profiilia5 aloitusta · 3 kommenttia
- Kaventaa suomalaisten perusoikeuksia?
Tässä on nyt niin naurettavasta asiasta kiinni että ei voi edes ymmärtää tästä aiheutunutta kohua.
a) ihmisillä ei ole mitään syytä käyttää työsähköpostia henkilökohtaiseen sähköpostiliikenteeseen,
tai ainakaan arkaluontoisempaan, koska suurimmalla osalla ihmisistä on webmail käytössä,
joltain muulta kuin työnantajalta.
-Joka kerta kun työntekijä irtisanoutuu tai irtisanotaan hänen sähköpostinsa tulee ohjata jollekkin,joka niistä vastaa koska sinne voi tulla vaikka peruutuksia, tilauksia jne.
b) Työntekijöiden nettiliikennettä tulee saada valvoa koska jotkut saattavat käyttää 30-50% työajasta vaan
surfailemalla netissä joten joku kontrolli siinä pitää olla. Jos ei saa valvoa niin sitten joudutaan rajoittamaan
sivuja minne saa mennä. Ihmisillä on lähes aina oma kone kotona ja jos työpäivän haluaa viettää chattaillen niin ehkä on parempi jäädä kotiin.
Tässä ei nyt loukata mitään oikeuksia vaan otetaan perus järki käyttöön, työ sähköpostia käytetään työhön ja työaikana tehdään töitä. - Ei kai tuohon muuta voi sanoa
- Moi,
Vientiteollisuus ei oikein kestä moista. Toivottavasti korkokantaa ei nosteta kuin 0,25.
Taloudellinen tilanne tosiaan vaatii kovempia otteita, mutta kyse pitäisi millä ja miten vaikutetaan. Korkokanta on vain yksi väline.
Asuntojen rakentamista tulee lisätä tasaisesti.
Vakaa rahapolitiikka luo vakaan kasvun! Muokkaamalla korkokantaa nopeasti edes takas tehdään tulonsiirtoa rikkaille, ja ehdollistetaan talous kvartaalitaloudelle.
Öljynhinta kallistuu mutta valtio voisi vaikka alentaa 10% polttoaineveroa niin auttaisi yllättävän paljon(Huom kallistunut öljy tuo lisä veroja valtiolle). Samaan aikaan öljyriippuvuutta vähennettävä hybrid, kaasu ja sähkö autoille tuntuvat veroedut samoin kuin tuuli, vesi ja aurinkovoimalle. Suomi mukaan Liettuan ydinvoimala hankkeeseen.
Palvelusektorin kokoa kasvatettava.
Miksi päättäjät eivät ymmärrä????? Ketä me oikein sinne valitaan???? Miksi aina pitää odottaa että on liian myöhäistä????
PS. mitä tapahtuu kun öljy vähenee? mitä tapahtuu jos ei ajoissa siirrytä vaihtoehtoisiin energiamuotoihin? Se joka siirtyy ensiksi hyötyy eniten miksi Suomi ei siis toimi?