- Petyin minäkin täällä Kuopion pohjoispuolella myyntivälitykseen. Ensin meni yli kuukausi välitys-sopimuksen teosta ennen kuin myynti-ilmoitus julkaistiin. Kahteen kertaan sanottiin, että haluamme tarkistaa ilmoituksen ennen julkaisua. Julkaistiin vain virheineen. Pyydettiin ottamaan pois, poistuikin kahdeksi tunniksi ja taas pyytämään poistoa. Esittelyteksti oli tekoälyn tuottamaa liirumlaarumia (myönsivät tämän). Tehtiin itse asiallinen esittely. Koko kesänä välittäjä ei ottanut mitään yhteyttä, vaikka oli selvää, että jotain pitäisi tehdä, kun kukaan ei käy edes katsomassa. Ilmeisesti periaatteena on hankkia paljon kohteita ja sitten vaan odotetaan kädet ristissä mitkä toteutuvat. Yhdellä välittäjällä näyttää olevan liian paljon kohteita hoidettavana.
- Kuten tuolla alussa kerroin, itselläni on 230 cm leveä Masa Valtra 700:ssa. En ottaisi sitä leveämpää, koska tämäkin tahtoo vedellä traktorin perää. ketjut ainakin pitää olla. Toisaalta umpilumeen ajettaessa puhti loppuu, jos lunta on paksummalti. Pitää ajaa ohuempina siivuina, että ensin saa uran auki.
- Hyvin meni nuoskalumi läpi lingosta ja lensi komealla kaarella kauaksi, eikä jää linkoon ylösnostettaessa, kun on alta avoin. Muutin kokeeksi hydraulisten luukkujen ohjauksen yhden hydrauliikka lähdön perään yhdistämällä sylintereiden peräpäät uudella yhdysletkulla ja poistin niissä olleet letkut kokonaan. Nyt ei kylläkään saa molempia luukkuja yhtä aikaa täysin auki ja luukkujen sulkuvoima pienenee, mutta luukut on pysyneen kiinni näinkin.
- Tuskin onkaan mikään ammattilaisen ykkösvalinta, sen näkee painosta ja hinnasta. Parhaimmillaan varmaan sellaisena isäntälinjan koneena, jolla voi joskus metsäautotienkin lingota. Puolennyrkin kokoisia kiviä oli heitellyt ja on ainakin sen kestänyt. Tämä pienempi malli tuntuisi sopivan etenkin pienen traktorin linkoa etsivälle.