- 3v. jo ehtinyt kulua mutta ei ratkaisua ongelmaan, tosin kumeissa ei juuri näytä tapahtuneen lisäkulumaa. Moottorin käyttötunnit melko alhaisia, ehkä n. 30h kesässä joten kumit kestänevät tämän vetolaitteen eliniän.
Melko outoa että potkurin valmistaja olisi haihtunut kuin tuhka tuuleen eikä kukaan muka tunnista, taittolapapotkurit kun ovat melko tyyriitä joten ei niitä ihan tuntemattomat pikku lafkat valmista. No, joskus on vain pakko nostaa kädet ylös ja luovuttaa vaikka seisoo keskellä tiedon valtatietä. 😅 - Samanlainen konstruktio näyttäisi olevan, tosin omassani ei ole lukkorenkaita vaan paketti pysyy kasassa kun mutteri kierretään kiinni akseliin jossa sokkavarmistus
- Juu, jotkut potkurit ovat tosiaan umpeenrakennettuja mutta sitten on näitä joissa erinäköisiä kumipaloja välissä. Telakan pitäjäkin kummasteli tätä eikä ollut nähnyt vastaavaa ennen, mutta netistä jos etsii niin kuvia näistä kyllä löytyy, tosin ihan samanlaista en ole vielä nähnyt.
- Kiitokset, kysäisen sieltä.
- En kyllä osaa sanoa merkkiä, potkurin rungossa lukee NR 22 77 ja epäselvä "kalan" näköinen logo jonka sisällä jotain kuvioita, molemmissa lavoissa leimat LH 15x11.
Mitään ongelmaa en ole huomannut eikä purkukaan vaatinut muuta kuin kalautuksen kumipäävasaralla. Kumipalathan (ja kaksi muovista holkkia) ovat siellä sen takia ettei metalli pääse metallia vasten ja varmaan pehmentävät myös momenttia kun vääntää vaihteen päälle. Pitäisi varmaan käyttää näytillä jossain alan liikkeessä, josko siellä osaisivat sanoa tarkemmin.