Siirry sisältöön
Suomi24
ValikkoSulje

Suomi24-palvelut

  • 24KeskusteluAiheet ja ketjutOlet täällä
  • 24TreffitSeuranhaku
  • 24ViihdeTV ja elokuvat
  • 24ChatJuttele reaaliajassa

Keskustelun aiheet

Kaikki aihealueetAloita keskustelu

Suosituimmat

  • Paikkakunnat
  • Suhteet
  • Yhteiskunta
  • Terveys
  • Viihde ja kulttuuri

Kaikki aiheet A–Ö

  • Ajanviete
  • Ajoneuvot ja liikenne
  • Harrastukset
  • Koti ja rakentaminen
  • Lemmikit
  • Matkailu
  • Muoti ja kauneus
  • Nuoret
  • Paikkakunnat
  • Perhe
  • Ruoka ja juoma
  • Ryhmät
  • SeksiK18
  • Suhteet
  • Suomi24 Blogi ★
  • SuomiAreena
  • Talous
  • Terveys
  • Tiede ja teknologia
  • Työ ja opiskelu
  • Urheilu ja kuntoilu
  • Viihde ja kulttuuri
  • Yhteiskunta

Muuta Suomi24:ssä

  • Lainaa
  • Reseptit
  • Horoskooppi
  • Hyötylinkit

Ohjeet ja palaute

  • Säännöt
  • Opastus
  • Palaute
  • Keskustelu Suomi24:stä
KirjauduRekisteröidy

Ilmoitukset

Ladataan…

    Näytä kaikki
    Muokkaa profiiliaJulkinen profiiliLuetut ketjutAsetukset
    Kirjaudu ulos
    • Keskustelu
    • Viihde
    • Lainaa
    • Treffit
    • Säännöt
    • Chat

    Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.

    Vahvista
    • Keskustelun etusivu
    • Aiheet listaus
      • Paikkakunnat
        • Suhteet
          • Terveys
            • Viihde ja kulttuuri
              • Yhteiskunta
                Näytä lisää
                • Ajanviete
                  • Ajoneuvot ja liikenne
                    • Harrastukset
                      • Koti ja rakentaminen
                        • Lemmikit
                          • Matkailu
                            • Muoti ja kauneus
                              • Nuoret
                                • Perhe
                                  • Ruoka ja juoma
                                    • Ryhmät
                                      • Seksi
                                        • Suomi24 Blogi ★
                                        • SuomiAreena
                                        • Talous
                                          • Tiede ja teknologia
                                            • Työ ja opiskelu
                                              • Urheilu ja kuntoilu
                                                1. Keskustelu24
                                                2. kixxxick
                                                1. Keskustelu24
                                                2. kixxxick

                                                kixxxick

                                                kixxxick profiilikuva
                                                Joulu 2024
                                                Liittynyt 21 v sitten
                                                Muokkaa profiilia
                                                0 aloitusta · 5 kommenttia
                                                Uusimmat aloituksetAloituksetSuosituimmat aloituksetSuosituimmatUusimmat kommentitKommentit
                                                • enpä sanoisi noinkaan.
                                                  Modernin teknologian ihmeet (3 90-lukulaista, hyvin varusteltua perheautoa, saksalainen, amerikkalinen ja japanilainen) laukesivat kuukauden sisään ajokelvottomiksi. Ainoa vaihtoehto oli käyttää keskeneräistä '49 Dodgea työmatkoihin. Hyvin pelitti, oli jopa lämmin vaikka tulipellissä oli mm. nyrkin kokoinen reikä, käynnistyi kerrasta 15 asteen pakkasessa (6 volt).
                                                  Modernimmat renkaat olis ollu oikein kivat, mutta kyllä tuolla pari viikkoa pärjäsi oikein hyvin, ja ihmiset katto pitkään.. pitempäänkin olisin ajellu jos olis ollu kilvissä..
                                                  03.06.2013 22:49
                                                • itsellä pihassa yksi alle kolmen tonnin ja kaksi alle kahden tonni autoa ja kaikki on parempia kuin kolme edellistä yli kuuden tonnin autoa mitä minulla on ollut..!13.01.2013 12:59
                                                • ei taida 4t € kaasuautoa saada....

                                                  Itselläni on kokemusta melko laajalti tuon hintaluokan autoista ja olen päätynyt tällaiseen tulokseen:
                                                  Yleisesti isompi auto on mukavampi ajaa ja isompi kone ei välttämättä vie enemmän ainetta kuin pieni kone, jos pienellä joutuu ajamaan suorituskyvyn ylärajoilla.
                                                  Japanilaisista iso osa parhaimmillaankin välttäviä ajettavia. Parhaimmasta päästä kuluiltaan, mukavuudeltaan, yms. on Mazda (626 mieluiten, 6 tulee jo paljon kalliimmaksi omistaa.) tai Mitsubishi (Lancer, Carisma tai Galant).
                                                  Hyundaista ei varsinaisesti pahaa sanottavaa, ei voi mukavaksi kehua mutta aikas varma toiminen. KIAsta tai Daewoostaen juurikaan osaa sanoa mitään..
                                                  Saksalaiset aikas kalliita ostaa, huoltaa ja omistaa.. VW:ia (tai Skodaa tai Seatia) en suosittelisi edes pahimmalle vihamiehelleni, paitsi jos tykkää spartalaisesta askeesista, yllättävistä kalliista huolloista ja tahtoo maksaa pelkästä nimestä. Mersu (C- ja E -sarjat) ja BMW (5-sarja) antaa melko paljon hintaansa nähden ('93 vuotta vanhemmat sitä uudemmat ei luotettavudellaan juhli.) Mukavuutta löytyy mutta käyttökulut, varaosat ja huollot todella kalliita! Opeliin en ole juurikaan tutustunut. Ford on ajettavuudeltaan ehdottomasti yksi parhaista, mutta uudemmat herkkiä ruostumaan.
                                                  Italialaiset edullisia (Alfan huoltaminen kyllä kallista), yleensä hyviä ajettavia, mutta laatu niin ja näin, ja talvisi KYLMIÄ!
                                                  Ranskalaiset eivät ruostu, mutta muuta hyvää sanottavaa minulla ei niistä ole. Sähköviat aivan järkyttäviä!

                                                  Itse olen löytänyt oman mukavuusalueeni 80-luvun jenkkien parista. Mukavuutta, tilaa ja tehoa piisaa, käyttö edullista (halvat vakuutukset (piilofarkku), halvat osat, suhteellisen pieni kulutus (9l/100km 5 litraiselta koneelta ei mielestäni paljon)), luotettava, lämmin (kanadassa valmistettu, lämmityslaite sen mukainen), asiantuntijoita paljon, saa helpolla apua ja voi hoitaa itsekkin huollot.
                                                  Uudemmat jenkit eivät oikein vakuuta.

                                                  Kannattaa miettiä ja kokeilla mikä sopii sinulle, se mikä on yhdelle täydellinen ei välttämättä istu lainkaan toiselle.
                                                  13.01.2013 12:39
                                                • Itse olen, ainakin joidenkin mielestä, huomattavan tatuoitu. Töiden kanssa ei ole ollut ongelmia, paljon riippuu siitä miten itse musteensa kantaa ja ja häpeääkö niitä. Sen verran olen ammattitaitoinen työntekijä ja itsetuntoa ja -arvostusta löytyy niin ettei minun tarvitse sellaiselle työnantajalle työskennellä, jonka näkemys ei ulotu ulkonäköä pidemmälle. Omakohtaisesta kokemuksesta olen huomannut ettei sellainen yhtiö edes pitkälle tule menestymään, jolta puuttuu rohkeutta ja näkemystä.
                                                  Olen ystävältäni kuullut jopa työhaastattelusta, jossa pidettiin tatuointia plussana (löytyy rohkeutta ja kykyä omistautua johonkin asiaan loppuelämäkseen, jne..)

                                                  Aloittajalle ja muutenkin tatuoinnin ottoa suunnitteleville suosittelen: kannattaa satsata laatuun. Oikean ammattitaitoisen tatuoijan käden jäljen tunnistaa jo kaukaa! Niin kuin moni lässyttää, että tatuoidut ihmiset näyttävät "vankilagundeilta." Pitää paikkansa, jos tatuoinnit sattuvat näyttämään vankilatatuoinneilta!
                                                  24.11.2012 13:27
                                                • kokonaiskuluihin kun lasketaan myös vakuutukset, niin suosittelen unohtamaan Toyotat, Opelit, Nissanit ja etenkin MB:t, Audit ja BMW:t. Periaatteessa voi ajatella, että mitä harvinaisempi merkki sitä halvemmat vakuutukset. Ja jos auto sattuu olemaan nk "nuorisonsuosikki" (BMW:t etenkin) on vakuutukset pilvissä!

                                                  Kestävyyden puolesta hintaansa nähden suosittelisin Mitsua, Mazdaa ja Nissania. Ruoste kiusaa, mutta tekniikka toimii ja huoltoystävällistä pääosin niin mahdolliset huoltokulut pysyvät paremmin kurissa.

                                                  Fiat on toki mainettaan parempi auto, varsinkin ellei liikaa sähkölaitteita satu olemaan. Mutta jos paljonkin ajat talvella ei välttämättä kannata, 15 astetta pakkasta, niin paksu toppatakki ja kunnon tumput on pakollinen ajovaruste!
                                                  Itsellä ollut muutama vanhempi, Mitsu tekniikkainen Hyundai, niistä ei juuri pahaa sanottavaa ole. Mutta uudemmat ovat kalliimpia huoltaa.
                                                  Toyotat hyviä tekniikaltaan, mutta jos sellaisen saa halvalla on siinä jotain vialla.
                                                  26.07.2012 07:43

                                                Osallistu keskusteluun

                                                • Zelenskyi Bloombergille: Trump painostaa Ukrainaa antautumaan Venäjälle47

                                                  Putin saisi haluamansa ja Trump viimeisen oljenkorren välivaaleihin tyyliin HÄN lopetti sodan. Vaan miten käy Trumpin marraskuun 3. päivä jälkeen.

                                                • Selviytyjät Suomi -paljastus: EX-missi pelkäsi laihtuvansa liikaa viidakossa: "Mie jouduin..."3

                                                  Emmi Suuronen oli mukana Selviytyjät-realityssä kaudella ekan kerrran v. 2024. Tuolloin hänen matkansa loppui lyhyeen, se kesti kokonaista kolme päivää. Hän putosi kisasta ekana. Ensimmäisenä putoaminen ei ollut tullut …

                                                • Voisitko alkaa seurustelemaan238

                                                  bi-henkilön kanssa, vaikka itse olet täysin hetero? (Onko 100% heteroita edes olemassa?)

                                                • Marko Keränen jysäytti TTK-tippuja Ellinoorasta suorat sanat - Tyrmäys arvostelijoille?7

                                                  Sunnuntaina 18.10. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelman tähtiparit veivät tanssien mukana reissu-unelmien äärelle. Suoran lähetyksen päätteeksi yhden tähtiparin reissu kilpailussa päättyi. Kaksi paria oli pudotusuhan alla: …

                                                • Ilta-Sanomat pakottaa hyväksymään evästeet!145

                                                  Jos ei halua evästeitä laitteilleen, joutuu maksamaan 7 e/kk.

                                                Suomi24 Viihde

                                                • Luetuimmat: Hjallis Harkimon vaimo Jasmine Pajari on leski - Edesmennyt mies yli 30 v. vanhempiJasmine Pajari ja Hjallis Harkimo ovat aviopari.
                                                • Nyt maistuu - Tämä kikka tekee lapsiperheiden suosikkiruoasta vieläkin herkullisempaaMakaronilaatikko on hyvä arkiruoka, joka on simppeli valmistaa.
                                                • TTK on raakaa peliä! Ellinoora avaa ikävää tilannetta – Tämä lyö kapuloita rattaisiin sunnuntainaTanssii Tähtien Kanssa -kisa käy kuumana.

                                                Stara

                                                • Päiväkodin luona sytytettiin tulipalo Joensuussa – Lahdessa paloi laivaTulipalot ovat työllistäneet viranomaisia eri puolilla maata. Esimerkiksi sunnuntai-iltana 18.
                                                • Järjestele kotiasi syksyllä – näin pääset alkuunSyksy on monille ihmisille inspiroivaa aikaa. Syksyisin aloitetaan uusia kouluja,
                                                • Parturikampaajan kuvat hämmästyttävät – näin hiustyyli muuttaa kasvojaLos Angelesissa toimiva parturikampaaja Jayne Matthews on ihastuttanut sosiaalisen median

                                                Etkö löytänyt etsimääsi?

                                                Aloita keskustelu
                                                Suomi24

                                                Suomen suurin keskustelupalvelu

                                                Palvelut

                                                • 24Keskustelu
                                                • 24Treffit
                                                • 24Viihde
                                                • 24Chat
                                                • Hyötylinkit
                                                • Reseptit
                                                • Horoskooppi
                                                • Lainaa

                                                Ohjeet ja palaute

                                                • Palautelomake
                                                • Opastus
                                                • Säännöt
                                                • Keskustelu Suomi24:stä

                                                Kaupallinen yhteistyö

                                                • Auto1 Vaihtoautot
                                                • TV-ohjelmat
                                                • Sanakirja
                                                • Tietosuojaseloste
                                                • Käyttöehdot
                                                • Evästeasetukset

                                                © 2026 Suomi24, osa City Digitalia