htr
Kotimaa: ---
Koulutus: ---
Ammatti: Muu
Siviilisääty: ---
Lapset: ---
Liittynyt sitten
Muokkaa profiilia0 aloitusta · 4 kommenttia
- on ruhtinaalliset seitsemän päivää....
- Ohitin kaikki lauseet, joissa vihjailtiin kavereiden ja majoituksen etsimisestä. En tarjonnut/kysynyt mitään, kun kävi selväksi loman konsepti. Kyselin vaan onko aikeissa koluta koko suomi läpi loman aikana. Pyyteli kuvia joka kirjeessä, -en lähettänyt. Halusi kaupunkilomaa, rantaa ja mökkiä, ilmoitin itse kulkevani asuntoautolla pitkin suomea ja meneväni maaseudulle sukulaisten kiusaksi. Ilmoitti aika suoraan, että venakot hoitaa kodin, lapset ja ukot ovat jo mammutin metsästyksestä alkaen tuoneet elannon, rahat ja turvaa kotiin. Siinä vaiheessa, kun sanoin omistavani kolmion Helsingissä ja asuntoauton, niin kirjeen otsikkoon tuli lisää dear gentle friend, siihen asti oli pelkkä friend. Ei enää vastaillut, kun kysyin työpaikan nimeä ja palkkaa. Taisi olla pelkkä tuhkimotarina, jolla ei ollut jatko-osaa... tai sitten löytyi joku hölmö, joka pillun toivossa panttaa omaisuutensa ja maksaa pimun reissaamisen. Seuraavalla kerralla vedätän oikein kunnolla retkuun, saa tulla jos omillaan tulee. Minulta ei heru matkarahaa eikä ilmaista majoitusta.
- [email protected] lähetti vaikka kuinka monta e-mailia, kerta kerralta tunteellisempia kirjoituksia ja viekottelevampia kuvia. Väitti olevansa Pietarista, ainut lapsi perheessä, urheilullinen, uskollinen, terve, työskentelee hammasklinikalla, kaupallinen koulutus, haluaa tulla suomeen, perustaa perheen, olla kotiäiti, jne. Ja tulee kesäkuussa suomeen lomalle, etsii ystäviä suomesta ja trallallaa! Lopetti kirjoittelun, kun aloin kyselemään tarkemmin perheestään, kodistaan, työstään ja viimeinen niitti oli, kun kysyin mitä se tienaa Pietarissa ja sanoin et suomessa akat on töissä, maksaa laskut, käy ostoksilla, tekee ruoat, siivoaa kodin ja pennut on hoidossa. Meillä on kotiäiti vain iltaisin ja viikonloppuisin kotia siivoamassa. Yritti kautta rantain kysellä hotellitasoista lomamajoitusta luotani, mutta sivuutin kaikki utelut ja kerjäämiset kaikissa vaiheissa. Ja kerroin et Hesassa asuu jo 20 000- 40 000 venäläistä, enemmän tai vähemmän lomalla. Et eiköhän se riitä. Virusohjelma löysi muuten koneeltani väliaikaisista internet tiedostoista facebookin kalasteluohjelman, meseen oli asentunut samanlainen viime syksynä. Virusohjelma ei missään vaiheessa varoittanut siitä, koko kone piti haravoida läpi päivitetyllä virusohjelmalla ennen kuin löytyi.
- Saksassa M&M liikkessä kyseinen laite maksoi heinäkuussa 349 €. Vertaa hintaa ja totea miten kallis onkaan "tarjous" kotimaassamme. Sama laite ja 100-150 euroa kalliimpi. Olen jokaisella autonhakureissulla tuonut edullisia navigaattoreita Suomeen ja niin aion tehdä vastaisuudessakin. Hyvin toimii, ei moittimista ja tämä uusi versio on paljon nopeampi kuin se edellinen oli. Puolalainen ystäväni kertoi Puolassa hintatason olevan vieläkin alhaisemman. Pitänee käydä joskus sielläkin ostoksilla.