oon 12v (kohta13) ja haluisin tietää onko itsetyydytykselle ikärajaa?kaverini näki minun kerran tekemässä sitä ja jäkättää että ei tommone pentu saa tehä tommosta on ite melkei 14 ooks mä liija nuori?
itsetyydytyksen ikäraja?
32
6483
Vastaukset
- jos ihan
tosissaan kysyt, etkä provoile, niin totta kai itseään saa ja pitääkin tyydyttää, silloin kun siltä tuntuu. Paljon parempi tutustua ensin itseensä kuin alkaa harrastaa seksiä vaikkapa jonkun toisen kanssa nuorena. Mukavia hetkiä!
- Joopa joo...
^ tuota ei kannata kuunnella selitti jotain "pyhimys" potaskaa ei siinä runkkaamisessa mitään pahaa ole tuossa iässä kunhan ei mikään 7-vuotias veivaa pippeliään se vasta outoa olisi!
- Anonyymi
Et näytä tietävän lasten kehityksestä mitään
Ei itsetyydytyksellä ole ikärajaa. =) Ja kyllä 7-vuotiaskin voi tutustua kehoonsa kosketellen itseään, hän ei vaan välttämättä ymmärrä siitä muuta kuin, että hyvältä tuntuu eikä sen luonne ole itsensätyydyttämistä, vaan tutkimista. :) Se on silti ihan normaalia ja kuuluu osana lapsen kehitystä. Kaikki lapset/nuoret eivät niin tosin tee ja sekin on ihan normaalia. Jokainen on yksilö erilaisuudessaan.
Kaikki vanhoilliset uskonnolliset puheet ja väitteet voi heti alkuunsa jättää omaan arvoonsa. On tosiaan parempi turvallisesti tutustua omaan seksuaalisuutensa itseään tyydyttämällä kuin esim. lähteä seksiä harrastamaan liian nuorena - kuten jo sanottiinkin. Eikä seksuaalisuus enää tänäpäivänä ole tabu eikä sitä pidä kieltää itseltään eikä muilta. Seksi on taas eri asia. Se kuuluu mielestäni vasta aikuisten ihmisten maailmaan.
Olen myös sitä mieltä, että kun tuntee itse kehonsa hyvin, tietää, mikä tuntuu hyvältä, ja miten saa tyydyksen, niin myös aikuisena siitä on hyötyä seksielämässä.
Eli: omaan seksuaaliseen minäänsä tutustuminen on täysin normaalia. Onnea siihen. :D- 4se5drtyfvgubh
ei oo ikä rajaa XD se nyt on vaa sellanen asia että joitakin hirvittää itsetyydytys vielä18vuotiaina :D ite oon 13 enkä tarvitse itsetyydytystä :D
- omakehoonse
Oma kehohan se on, miks mitää ikärajaa ois :D yht hyvin vois sit olla et selkää saa raapia vasta teininä xD
- Anonyymi
XDD
- sekseertti
oon 8v ja vedan kateen melkein joka paiva.
- Anonyymi
Lol
- MirandaUusi
Blaablaablaa taas te ootte tääl ja selitätte yksityiskohdista. Mitä ei pitäis tällases paikas selitellä.
- Anonyymi
Siin ei oo ikärajaa :D
- Anonyymi
Mä oon 12v itsetyydytän paljo se on aivan ihanaa mä rakastan sitä ei ole ikärajoja
- Anonyymi
Paskat
- Anonyymi
Nii vittu haist sinappi vittu paska helveti idiootti
- Anonyymi
Imen luokkalaiseni penistä vaikka olen vasta 11 onko se normaalia
- Anonyymi
Öööö
- Anonyymi
Aika nuorena oot alottanut. Ootko tyttö vai poika?
- Anonyymi
Tuu imeen mun pallia🍆💧💧💧💧
- Anonyymi
MITÄ VITTU
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aika nuorena oot alottanut. Ootko tyttö vai poika?
I AM JOE MAMA:)
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
I AM JOE MAMA:)
JA OLEN HEVONEN:/
- Anonyymi
Moi🍆💦💦💦💦
- Anonyymi
Mitä helvettiä...
- Anonyymi
Palli poika
- Anonyymi
Neekea
- Anonyymi
Panin ekan kerran ku olin 14 v
- Anonyymi
uhm mitäs vittua..
- Anonyymi
Itsetyydytyksellä ei ole ikärajaa vauvat ja pienet lapsetkin tavallaan itsetyydyttävät mutta sitä kutsutaan unnutukseksi koska lapsi ei tee sitä tietoisesti.
- Anonyymi
Sooloseksissä ei ole ikärajaa mä oon jo 17v ja mä itsetyydyti ekan kerrän jo 12v ja itse tyydytystä voi tehä jo 9v
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lopetin kokonaan ravintoloissa ruokailun ja juomisen
Ravintoloissa hinnat ovat aivan naurettava korkealla. Alkoholin juomisessa ravintoloissa ei ole senkään vertaa järkeä.1862900Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä
Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin232400Mari Rantanen eroa! Lausunnot vapun pahoinpitelystä ovat järkyttäviä!
Poliisiministerin, eli sisäministeri Mari Rantasen on syytä erota!1601133kukaan ei pakota kasteeseen..
Kommentointi estetty, joten kommentoin tähän.Kukaan ei pakota pakkokasteesta puhuvaa kastamaan lastansa.Noloa edes ehdot4001115- 691060
Anabaptismin kirous
Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä4171002- 67938
- 114888
Rakas, haluan sut niin hulluna kuin olet, tiedän jo sun pakkomielteet ja muut jutut, ihana naiseni
Kunhan et minun takia satuta itseäsi tai muita, minulla nyt ole niin väliä. Rakas mä ymmärrän ja näen kaiken, sun suure48794Ja taas oli vappu. Ja jokavuotinen ulina siitä kuinka juhlinnasta syntyy roskaa.
Pitäsköhän vaan juhliminen kieltää. Voitais kaikki viettää vaputkin vaan neljän seinän sisällä puhelimiamme hiplaten147752