oon 12v (kohta13) ja haluisin tietää onko itsetyydytykselle ikärajaa?kaverini näki minun kerran tekemässä sitä ja jäkättää että ei tommone pentu saa tehä tommosta on ite melkei 14 ooks mä liija nuori?
Vastaukset 32
- jos ihan
tosissaan kysyt, etkä provoile, niin totta kai itseään saa ja pitääkin tyydyttää, silloin kun siltä tuntuu. Paljon parempi tutustua ensin itseensä kuin alkaa harrastaa seksiä vaikkapa jonkun toisen kanssa nuorena. Mukavia hetkiä!
- Joopa joo...
^ tuota ei kannata kuunnella selitti jotain "pyhimys" potaskaa ei siinä runkkaamisessa mitään pahaa ole tuossa iässä kunhan ei mikään 7-vuotias veivaa pippeliään se vasta outoa olisi!
- Anonyymi
Et näytä tietävän lasten kehityksestä mitään
Ei itsetyydytyksellä ole ikärajaa. =) Ja kyllä 7-vuotiaskin voi tutustua kehoonsa kosketellen itseään, hän ei vaan välttämättä ymmärrä siitä muuta kuin, että hyvältä tuntuu eikä sen luonne ole itsensätyydyttämistä, vaan tutkimista. :) Se on silti ihan normaalia ja kuuluu osana lapsen kehitystä. Kaikki lapset/nuoret eivät niin tosin tee ja sekin on ihan normaalia. Jokainen on yksilö erilaisuudessaan.
Kaikki vanhoilliset uskonnolliset puheet ja väitteet voi heti alkuunsa jättää omaan arvoonsa. On tosiaan parempi turvallisesti tutustua omaan seksuaalisuutensa itseään tyydyttämällä kuin esim. lähteä seksiä harrastamaan liian nuorena - kuten jo sanottiinkin. Eikä seksuaalisuus enää tänäpäivänä ole tabu eikä sitä pidä kieltää itseltään eikä muilta. Seksi on taas eri asia. Se kuuluu mielestäni vasta aikuisten ihmisten maailmaan.
Olen myös sitä mieltä, että kun tuntee itse kehonsa hyvin, tietää, mikä tuntuu hyvältä, ja miten saa tyydyksen, niin myös aikuisena siitä on hyötyä seksielämässä.
Eli: omaan seksuaaliseen minäänsä tutustuminen on täysin normaalia. Onnea siihen. :D- 4se5drtyfvgubh
ei oo ikä rajaa XD se nyt on vaa sellanen asia että joitakin hirvittää itsetyydytys vielä18vuotiaina :D ite oon 13 enkä tarvitse itsetyydytystä :D
- omakehoonse
Oma kehohan se on, miks mitää ikärajaa ois :D yht hyvin vois sit olla et selkää saa raapia vasta teininä xD
- Anonyymi
XDD
- sekseertti
oon 8v ja vedan kateen melkein joka paiva.
- Anonyymi
Lol
- MirandaUusi
Blaablaablaa taas te ootte tääl ja selitätte yksityiskohdista. Mitä ei pitäis tällases paikas selitellä.
- Anonyymi
Siin ei oo ikärajaa :D
- Anonyymi
Mä oon 12v itsetyydytän paljo se on aivan ihanaa mä rakastan sitä ei ole ikärajoja
- Anonyymi
Paskat
- Anonyymi
Nii vittu haist sinappi vittu paska helveti idiootti
- Anonyymi
Imen luokkalaiseni penistä vaikka olen vasta 11 onko se normaalia
- Anonyymi
Öööö
- Anonyymi
Aika nuorena oot alottanut. Ootko tyttö vai poika?
- Anonyymi
Tuu imeen mun pallia🍆💧💧💧💧
- Anonyymi
MITÄ VITTU
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aika nuorena oot alottanut. Ootko tyttö vai poika?
I AM JOE MAMA:)
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
I AM JOE MAMA:)
JA OLEN HEVONEN:/
- Anonyymi
Moi🍆💦💦💦💦
- Anonyymi
Mitä helvettiä...
- Anonyymi
Palli poika
- Anonyymi
Neekea
- Anonyymi
Panin ekan kerran ku olin 14 v
- Anonyymi
uhm mitäs vittua..
- Anonyymi
Itsetyydytyksellä ei ole ikärajaa vauvat ja pienet lapsetkin tavallaan itsetyydyttävät mutta sitä kutsutaan unnutukseksi koska lapsi ei tee sitä tietoisesti.
- Anonyymi
Sooloseksissä ei ole ikärajaa mä oon jo 17v ja mä itsetyydyti ekan kerrän jo 12v ja itse tyydytystä voi tehä jo 9v
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va802057Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä
Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai3661259Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?
Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu271115- 1411038
Päälle hautaus?
Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa134880- 97814
- 45727
- 62716
- 61676
Voisit nainen joskus vastata minulle
Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.63672