harkinnassa on Samyang 14mm f/2.8 IF ED UMC Aspherical putki, vaihtoehtona Tokina AT-X 116 PRO DX 11-16mm f/2.8. photozonesta olen vertaillut noita ja kallistunut samyangiin jo pelkästään cromatikin perusteella vaikka samyangissa onkin enemmän tynnyrivääristymää. käyttötarkoitus olisi lähinnä maisemakuvaus.
onko kellään kokemuksia samyangista ja minkälaisia? croppikennoseen tulisi joten tuo vastaisi jotain 22 millistä eli hiukan menee laajakulmaa hukkaan.
tuo maininta vähän hämää cyperphoton sivuilla:
Tarkista histogrammi
Koska optiikka ei välitä valonmittaustietoja niin valotus ja valkotasapaino ei aina ole kohdallaan. Ei koske Pentax ja eräät Nikon-kamerat joissa valonmittaus toimii kyseisen optiikan kanssa.
jospa joku tietäisi kertoa enemmän tuosta samyangista niin olisin kiitollinen.
Samyang 14mm f/2.8 IF ED UMC Aspherical
3
765
Vastaukset
jäi mainitsematta, kamera on eos 60d.
- mljkjhdhhi
Samyangista ei ole tietoa, muuta kuin tämä:
http://www.photozone.de/canon_eos_ff/532-samyang14f28eosff
Canon-specifikt
På Canons kameror fungerar det bra att använda AV-läget (=slutarautomatik), då ställer man bländaren manuellt på objektivet och kameran väljer automatiskt oftast "rätt" slutartid. Fokusindikering i sökaren fungerar inte.
Canonin kameroissa voi hyvin käyttää AV-valotusautomatiikkaa. Aukko säädetään manuaalisesti objektiivista ja kamera valitsee automaattisesti (useimmiten) oikean valotusajan. Tarkennuksenilmaisin etsimessä ei toimi.
Kuitenkin on paljon kokemusta Canonista ja manuaalilaseista. Ne toimii yleensä suuremmitta ongelmitta. Ainut hankaluus on ylivalotus, joka näkyy selvimmin suurivalovoimaisilla objektiiveilla. Kumma kyllä 5,6 valovoimaiset valottaa oikein.
Olen kuitenkin huomannut, että RAW-kuvauksessa korjausta ei tarvita, mutta jpg-kuvat ylivalottuu liki poikkeuksetta.
Halvoissa Nikoneissa linssi ei toimi ollenkaan, vaan kaiken saa arvata.
Kalliimmissa malleissa toimii hyvin.no niin, selkis sekin eli kuvaa av tilassa. nimittäin se putki ei maksa kuin n 300€ cyperphotossa, kun taas tokina maksaa n 650€. ja siinä on joka aukolla chromatic aberrations 1½- 2:teen mikä on helvetin paljon. samyangissa on aukko enemmän ja vastaavat lukemat 0,5-0,75. photozonesta vaan katselin testituloksia.
eli kallistuu varmaan samyangiin, 300 ei harmita niin paljoo kuin 650 jos ei ole tyytyväinen :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2011591
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?581011Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän140954- 85912
- 61896
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11770Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t266766Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75717Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk61712Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä342711
