harkinnassa on Samyang 14mm f/2.8 IF ED UMC Aspherical putki, vaihtoehtona Tokina AT-X 116 PRO DX 11-16mm f/2.8. photozonesta olen vertaillut noita ja kallistunut samyangiin jo pelkästään cromatikin perusteella vaikka samyangissa onkin enemmän tynnyrivääristymää. käyttötarkoitus olisi lähinnä maisemakuvaus.
onko kellään kokemuksia samyangista ja minkälaisia? croppikennoseen tulisi joten tuo vastaisi jotain 22 millistä eli hiukan menee laajakulmaa hukkaan.
tuo maininta vähän hämää cyperphoton sivuilla:
Tarkista histogrammi
Koska optiikka ei välitä valonmittaustietoja niin valotus ja valkotasapaino ei aina ole kohdallaan. Ei koske Pentax ja eräät Nikon-kamerat joissa valonmittaus toimii kyseisen optiikan kanssa.
jospa joku tietäisi kertoa enemmän tuosta samyangista niin olisin kiitollinen.
Samyang 14mm f/2.8 IF ED UMC Aspherical
3
765
Vastaukset 3
jäi mainitsematta, kamera on eos 60d.
- mljkjhdhhi
Samyangista ei ole tietoa, muuta kuin tämä:
http://www.photozone.de/canon_eos_ff/532-samyang14f28eosff
Canon-specifikt
På Canons kameror fungerar det bra att använda AV-läget (=slutarautomatik), då ställer man bländaren manuellt på objektivet och kameran väljer automatiskt oftast "rätt" slutartid. Fokusindikering i sökaren fungerar inte.
Canonin kameroissa voi hyvin käyttää AV-valotusautomatiikkaa. Aukko säädetään manuaalisesti objektiivista ja kamera valitsee automaattisesti (useimmiten) oikean valotusajan. Tarkennuksenilmaisin etsimessä ei toimi.
Kuitenkin on paljon kokemusta Canonista ja manuaalilaseista. Ne toimii yleensä suuremmitta ongelmitta. Ainut hankaluus on ylivalotus, joka näkyy selvimmin suurivalovoimaisilla objektiiveilla. Kumma kyllä 5,6 valovoimaiset valottaa oikein.
Olen kuitenkin huomannut, että RAW-kuvauksessa korjausta ei tarvita, mutta jpg-kuvat ylivalottuu liki poikkeuksetta.
Halvoissa Nikoneissa linssi ei toimi ollenkaan, vaan kaiken saa arvata.
Kalliimmissa malleissa toimii hyvin.no niin, selkis sekin eli kuvaa av tilassa. nimittäin se putki ei maksa kuin n 300€ cyperphotossa, kun taas tokina maksaa n 650€. ja siinä on joka aukolla chromatic aberrations 1½- 2:teen mikä on helvetin paljon. samyangissa on aukko enemmän ja vastaavat lukemat 0,5-0,75. photozonesta vaan katselin testituloksia.
eli kallistuu varmaan samyangiin, 300 ei harmita niin paljoo kuin 650 jos ei ole tyytyväinen :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 116729
- 80692
- 52657
- 46583
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?40567- 60542
Luule ja ajattele minusta
mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅44517Vielä hyvinvointitalosta
Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko71516- 26481
- 52444
