http://www.oikeus.fi/55383.htm
Ammattivälittäjä olisi tämänkin osannut myyjälle selvittää. Vaihtoehtoja olisi ollut tarjolla, esim:
a) asunto olisi laitettu edelleen vuokralle.
b) myyjä itse/ joku muu perheenjäsen olisi asunut vakituisesti asunnossa vielä pari kuukautta -> verovapauden edellytykset olisi täyttynyt.
Tapauksesta ei käy ilmi veron suuruus, mutta -02 - -05 hinnat ovat yleisesti nousseet aika reippaasti, eli luovutusvoittovero voi olla merkittäväkin. Toisaalta, jos tapauksessa on/ olisi käytetty kiinteistönvälittäjää, välitysliike olisi korvausvastuussa laiminlyödessään asiakkaalle koituvien veroseuraamusten selvittämisen.
Välittäjän käyttö turhaa?
"välistävetäjä"
1
408
Vastaukset
- 16.800 € maksanut :)
Se vain tuntuu turhalta, kun kaikki menee "nappiin", asunto myydään nopeasti, ostajilta ei kuulu valituksia, kaikki näyttää käyvän "käden käänteessä". Kun siitä onnistumisesta pitää maksaa kymppitonni, niin sapettaahan se.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 741114
- 751111
- 481004
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104958- 51935
- 33717
- 49704
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?34607- 50590
Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118557