Onko kellään suuntaa antavia kokemuksia siitä, mikä olisi tehokkain=nopein asunnonvälitysfirma kun pitäisi saada myytyä rivarin pätkä Hesan alueella.
Tehokkain välitysfirma?
Myyjä
5453
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Eräs pieni käpyläläisiin koteihin viittaava firma Helsingissä - ÄLÄ IKINÄ KÄYTÄ. Ammattitaidotonta palvelua!!! (itse en onneksi ollut maksumiehenä heille)
Teimme siipan kanssa seuraavasti.
Otimme kolmelta firmalta arvion asuntomme hinnasta. Saimme näin tsekattua asuntomme oikean
arvon. Kaksi arvioi samaan hintaluokkaan ja kolmas 15.000 euroa arvokkaammaksi. Yritti perustella, että iso firma saisi asunnostamme enemmän. Ei menty vipuun!
Arviokäyntien yhteydessä näimme firman henkilökuntaa ja miten myyntityötä tehdään asikkaiden kotona. Samalla laillahan se välittäjä toimii, oli vastapuolena asunnon myyjä tai ostaja.
Valintamme osui mukavaan ja rauhalliseen sekä ennenkaikkea ammattitaitoiseen kaveriin. Kaksi muuta olivat aika härskejä väkisin vääntäjiä.
Haukkuivat muut ja kehuivat vain itseään.
Valittu välittäjä myi asuntomme kahdessa viikossa.
Hän avusti myös uuden ostossa, vaikka teimme kaupat yksityisen kanssa.
P.S: Vaadi, että asuntosi myyjällä on edes LKV-pätevyys! Se takaa edes jonkinlaisen tiedon tason sekä ammattipätevyden.
Mikä oli se asiallinen välittäjä? Joko asunto on myyty?
Tehokkain olet kyllä sinä itse.
Kun hinta on kohdallaan, asunto menee kaupaksi, välittäjällä tai ilman.
Katso oikotie tai etuovi alueesi hintataso. Säästyy välityspalkkio n. tuhatta egee.
voi tietty myydä itsekin, mutta jos on kovat työkiireet ja vapaa-aika kortilla on välittäjän käyttäminen harkinnan arvoinen. Kukin tekee, niin kuin parhaaksi näkee.