Monen vuoden jälkeen kävin tuulettelemassa Finnclassicia radalla kiekkoammunnoissa ja puhdistaessani asetta huomasin piipussa heti patruunapesän jälkeen outoa "kulumaa". Näytti kuin jokin olisi raapinut piipun sisäpintaa ympäriltään. Ja tätä oli siis vain lyhyen matkaa patruunapesän jälkeen.
Onkohan tuo kuluma nyt jotain lyijyjäämiä tai palanutta muovia tai muuta? Ei nimittäin harjalla hinkkaamalla lähtenyt. Ruosteeltakaan se ei näytä. Mitään vinkkejä millä saisi lähtemään. Aseella ei ole ammuttu kuin reilu 1500 laukausta.
Ja mitä on porukka muuten laittanut taittopiippuisen niveliin rasvaksi? Käykö ihan puhdas vaseliini tai supistajien kierteille laitettava rasva? Ei kehtais ejektoreita ja niveliä kuivana pitää.
Scheibenia piipussa
3
131
Vastaukset
- Shotgun-man
Koita tota "Scheibenia" joka ilmeisesti on palanutta ruuria saada pois sellaisella teräksisellä puhdistustopolla (myös 000 teräsvilla on hyvä).
Jos ei lähde, niin sitten se on jo syöpynyt eli on kuoppa.
Ejektoreihin on hyvä ihan tavallinen aseöljy. Taittonivellen sopii vaseliini. - Kysyvä Pöntinen
Mites tuo puhdistussetissä oleva metallinen kierukka joka tuntuu liian suurelta piippuun, mutta kuitenkin menee sinne. Vissiin raakaan työhön tarkoitettu.
Kiitokset nopsasta vastauksesta - Shotgun-man
No juuri tuo metallikierukka on tuollaiseen tarkoitettu!
Sehän on juuri senveran joustava että kohtuudella käytettynä se ei aiheuta piipullle vaurioita, mutta poistaa kiinni palaneet saastat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26917423Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245602- 1182622
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172122Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361786Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111028- 59966
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32924Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45920