EOS 550 vs. EOS 600

Kumpi Canoneista on parempi??
8326
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Osta 550D ja käytä erotuksessa jäänyt raha laadukkaampaan objektiiviin.. Laadukas lasi vaikuttaa enemmän kuvanlaatuun kuin runko.

Äänestä
  • "Laadukas lasi vaikuttaa enemmän kuvanlaatuun kuin runko. "
    Ei pidä paikkaansa. Jos runko tekee pehmeitä, kohisevia, väärin valottuneita, värivirheellisiä ja heikkokontrastisia kuvia ei paraskaan lasi auta.
    Tietysti paraskaan runko ei tee hyvää kuvaa huonolla objektiivilla, mutta rungon osuus on digikameroissa ratkaiseva.

    Jos verratan kyseessä olevia malleja ei niiden välillä ole havaittavaa eroa. Sama kenno ja muutkin sisuskalut. 600D on tehty vain ostohimon lisäämiseksi, eikä siinä ole muuta uutta, kuin kääntyvä näyttö ja huonompi etsin.

    Äänestä

  • köoopwieri kirjoitti:

    "Laadukas lasi vaikuttaa enemmän kuvanlaatuun kuin runko. "
    Ei pidä paikkaansa. Jos runko tekee pehmeitä, kohisevia, väärin valottuneita, värivirheellisiä ja heikkokontrastisia kuvia ei paraskaan lasi auta.
    Tietysti paraskaan runko ei tee hyvää kuvaa huonolla objektiivilla, mutta rungon osuus on digikameroissa ratkaiseva.

    Jos verratan kyseessä olevia malleja ei niiden välillä ole havaittavaa eroa. Sama kenno ja muutkin sisuskalut. 600D on tehty vain ostohimon lisäämiseksi, eikä siinä ole muuta uutta, kuin kääntyvä näyttö ja huonompi etsin.

    Kaikki markkinoilla olevat rungot ovat siedettäviä. Merkin sisällä ei ole isoja eroja rinnakkaismallien välillä. Canonilla koko satasarja (ml. 1000D ja 1100D) ovat suurinpiirtein yhtä hyviä. Osin jopa niin, että uudempien runkojennkuvanlaatu on huonompaa, koska pikselimäärä on kasvanut!

    Joten objektiivivalinta on aloittelijalle hyvin tärkeä. Canonilla paras kohtuuhintainen croppinormaali on tällä hetkellä f/2.0 35mm. Erittäin ikävä, ettei sitä myydä pakettina croppirunkojen kanssa samalla tavalla kuin Nikonin optisesti hyvää f/1.8 35mm objektiivia.

    Äänestä

Kommenttini koski aloittajan postauksessa 550D ja 600D kameroita. Mielestäni järkevintä on ostaa edellinen malli ja siihen parempi lasi :) Mielipiteesi voisi muotoilla, että ei pidä _täysin_ paikkaansa. Toki aina voidaan vääntää kättä runkojen "paremmuudeseta", ammattirunko vs. harrastelijaräpsä. Tämä keskustelulanka ei vain kuulosta sellaiselta.

Kannattaa käydä kaupassa näperöimässä molempia (jos tuota vanhempaa vielä löytyy..) Tulevat tuntumaan jokseenkin samanlaisilta molemmat. Itse aloitin kuvaamisen 400D ja kittilasilla, en uskaltanut ostaa pelkkää runkoa ja siihen jotain lasia summa mutikassa, kuitenkin sillä sai hyviä kuvia kun satsasi tekniikan opiskeluun. Pyöreät pari vuotta meni sillä, viime vuonna vaihdoin sitten 50D ja 24-70mm f2.8 L. Tuon 50D tuntui lähes heti "omalta" kameralta, koska sen runko on huomattavasti jykevämpi kuin 400D yms. Eli käteensopivuus oli tärkeä elementti minulle :) Tuota 24-70mm lasia käytän myös filmijärkkärissänikin, sillä se on EF, jota vanhat canonit käyttävät.

Äänestä

canon eos 600d kääntyvällä näytöllä!! parempi!! nimimerkillä kokemusta on!

Äänestä

Itellä 600d....kokemusta veljen 550d:stä ja melko samanoloisia. Uuden kun ostin niin arvostin kääntyvää näyttöä joka sisään käännettynä suojaa myös naarmuilta. Videokuvauksessa lisäksi mukavia lisäominaisuuksia kuten digi zoomaus ilman kuvanlaadun hävikkiä ja mikrofoniliitännässä äänen voimakkuuden säätö mahdollisuus. Runko mielestäni mukavampi parempien grippien takia. Kuva on samanlaatuista mutta kun kerta uuden ostin niin tolla 18-135 putkella hinta eroa oli 200 jonka olen noista ominaisuuksista valmis maksamaan. Nyt vielä pitäis hommata 50 mm 1,4f usm...muuta en peruskuvaajana vähään aikaan tavitse :)

Äänestä

taitaa kutosen ero olla ainut etu flippinäyttö muuten vanhempi on nopeempi: esim
käynnistys 400ms vs 1500ms

Äänestä

Kommentoi aloitusta


HYMY_XD kirjoitti:

Kumpi Canoneista on parempi??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu