Sonera huijaa?

Kummallista on tämä maailma pullollaan.
Nettiyhteys pätkähti eilen päivällä, kaapeli sellainen. Ei ollu palautunut vielä tänäänkää, joten soitin soneren vikapalveluun. Käydään läpi kaikkia mahdollisuuksia, herra Koneen kanssa. Ja se kestää....

No kun tulee kysymys viasta niin hra kone vastaa ettei löydy mit vikaa yhteydessä. Kaikki pelaa. J a mitä ihmettä!!! Niin pelaakin!! Katson modeemia ja oikeat valot vilkkuvat. Muttei äsken. Kiitos sonera kun korjasit vian mitä ei ollut :)
12308
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Rahastusta kyllä. Elisa tökki, soitin palvelunumeroon ja heillä ollut vika saatiin korjattua. Lasku seuraavassa puhelinlaskussa oli melkein nelinkertainen normaaliin kuukauden nettilaskuun verrattuna. Yritäpäs vaihtaa, kun on määräaikainen sopimus.

Äänestä

Sama vika eilen ja tänään aamulla, ja monesti aiemminkin. Viimein kun pääsee puhumaan asiakaspalvelijan kanssa, on ensimmäinen toteamus sieltä päästä, että teidän laitteissa varmaankin jotain vikaa.. Miksi sitten 100 meganen välillä toimii lähes täysillä ja välillä tuntien katkoksia tai jatkuvaa pätkimistä? Ja omat laitteet tutkittu moneen kertaan, eikä myöskään asuta alueella jossa olisi merkittäviä piikkejä yhteyksien käytössä. Sitten lupaavat selvittää tilannetta. Jonkin ajan tai muutaman päivän päästä tulee tekstari "vika korjattu". Tämä toistunut vuoden aikana kymmeniä kertoja. Kertaakaan eivät asiakaspalvelusta pyytämälläkään kerro mikä se vika on, joka on "korjattu". Hieno firma!

Kas näyttääkin taas tätä kirjoittaessa olevan yhteys poikki!!!

Äänestä
  • Kyseessä siis soneran kaapeli. Ennen oli Kympin adsl, joka toimi moitteetta, mutta nopeampaa yhteyttä tarvoittaessa ei Kympillä ollut vielä sellaista tarjota ja nyt vielä määräaikaista sopparia soneran kanssa jäljellä.

    Äänestä

  • Joo, yrittivät että kokeilisin konetta toisen modeemin kanssa. Ja mistähän sen sais? Ja kone olisi pitänyt testata jossain että tietäisi onko rikki :D Millä sen koneen mihinkään saan?
    Kyllä nauratti koska olin huomannut saman jutun aikaisemmin, eli siellä oli joku nappi alhaalla. Virkailija vain painaa ja yhteys palaa. "Teidän yhteydessä ei huomattu mitään vikaa" :D

    Äänestä

  • Ei voi olla yhteydet poikki jos viestiä pukkaa.

    56 kilobitin modeemeista alkaen olen ollut Soneran asiakas, eikä ole juuri valittamista ollut.

    Äänestä

Vaihda Kymppiin, on muuten idän nopein, eikä pätki yhteydet.

Äänestä
  • Samaa mieltä vaihdoin pätkivältä Soneralta viime joulukuussa Kymp:in valokuituun, joka viime syksynä tänne vedettiin. Ei ole pätkinyt tähän mennessä kertaakaan. Suosittelen lämpimästi kaikille : )

    Äänestä

mahdottoman huono, onneks kympin valokuitua rakennetaan kovalla vauhdilla, saa sitte toimintavarman yhteyden

Äänestä

Kannattaa kokeilla kuluttajasuojan kauttaa saada määräaikainen sopimus purettua. Sitä kautta minä sain sopimuksen purettua.

Äänestä
  • Purin Soneran määräaikaisen ADSL sopimuksen 64,00 eur /kk ja 8 megan kiinteä linja. Tuo älyttömän hinnan takia ja jonka hinta nousi sopimuskauden aikana yksipuolisesti ollen alussa 40 ekee -> 64 ekee lopulta 2 vuoden jälkeen

    Onneksin menin sopimuskauden lopussa varmistamaan irtisanomisen paikanpäälle Sonerapisteeseen koska sopimusta olisin jatkettu automaattisesti ilman irtisanomista ( siis määräikaisen???)

    Jouduin maksamaan vielä 2 vk eli määräaikasen sopimuksen erillisen irtisanomisajan maksut 32 eur. Määräaikaisuus lienee Soneralla ymmärretty rahastuskeinona jolla kusetetaan entistä asiakasta?

    Nyt mulla on DNA nettitikku 11 ekee / kk ja säästän vuodessa 636 ekee verrattuna Soneran kiinteään lnjaan. Yhteys toimii hyvin nettitikulla ja voin siirtyä paikasta toiseen läppäri mukana.

    Äänestä

Viikonloppuna alkoi pätkimään yhteys (liittyykö Norjan tapahtumiin). Neitti ei kestä päällä kuin 7-12 min ja modeemi pitää bootata irroittamalla töpseli seinästä. Samaa pätkimistä tapahtuu aina :
-koululaisten syys- ja talvilomalla
-jouluna
-pääsiäisenä
- ja nyt kun Norjassa tradegiaa
Onko kaapeli jo liian kuormitettu ja kuten nyt, palvelut ei pelaa.

Äänestä

Tyhmiä on helppo jymäyttää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rahastustako?? kirjoitti:

Kummallista on tämä maailma pullollaan.
Nettiyhteys pätkähti eilen päivällä, kaapeli sellainen. Ei ollu palautunut vielä tänäänkää, joten soitin soneren vikapalveluun. Käydään läpi kaikkia mahdollisuuksia, herra Koneen kanssa. Ja se kestää....

No kun tulee kysymys viasta niin hra kone vastaa ettei löydy mit vikaa yhteydessä. Kaikki pelaa. J a mitä ihmettä!!! Niin pelaakin!! Katson modeemia ja oikeat valot vilkkuvat. Muttei äsken. Kiitos sonera kun korjasit vian mitä ei ollut :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu