Palstan savut sammuivat kesällä 2011

hahhahhahhaa

Pitkin talvea hehkutetut weber -jutut eivät sitten toteutuneetkaan, hiljaista on, ei maistu enää XO, tai maistuisi mutta eipä taida olla varaa. Karvasta on jallu keisarin lasissa, taikkuvaimosta ei kestä enää edes haaveilla, miksi näin?

http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2009/04/asuntovelalliset_hakevat_apua_velkaneuvonnasta_655390.html

Lainausta jutusta:

" Ihmisille tulee vaikeuksia siinä, kun he ovat tottuneet maksamaan vuosia vain asuntolainan korkoja ja nyt ovat hämmentyneitä siitä, kun heidän pitäisi myös lyhentää lainaa"

Tottahan me muut tiedettiin tämä jo aikaa sitten ja yritettiin varoitella, velkapeelot vain ovat niin yksinkertaisia ettei mennyt perille.


"Asuntolainoista voitaisiin selvitä, mutta sen päälle on otettu myös kulutusluottoja, niillä on yritetty maksaa asuntolainaakin. Elämäntavasta on tullut velkavetoinen"

No niinpä.


"Meidän yhteiskunnassa kuuluu asiaan, että uusi koti kalustetaan ja ostetaan ehkä uusi auto ja hankitaan lomamtkoja ja sitten yhtäkkiä ollaankin yllättävässä tilanteessa"

Weber jäi tuossa mainitsematta mutta kuuluu pakettiin.



"Pankeissa asuntovelallisten ongelmista näkyykin vasta heikkoja merkkejä, synkemmät ajat saattavat koittaa syksyllä"

Vai saattaa? Ihan varmasti koittaa.


Lisäksi seiskanmyyjäkeisarille tuska vielä kumuloituu,ne jotka ennen innokkaimmin seiskaa tilasivat joutuvat nyt tilauksen lopettamaan kun ovat itsekin tiukoilla.

4

88

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ok-tirehtööri

      Nyt tyhjännauraja on erehtynyt, juttu on nimittäin yli kaksi vuotta vanha. Rommaus peruutettiin silloin ja tämänkään päivän tuhnut eivät pääse prosentin parin hinnanalennuksista nauttimaan, jos sellaisiin sattuisivat törmäämään.

      Kuinkas lämpötila kasarmilla, minä säädin juuri huoneiston lämpötilan asialliseen 21,5 asteeseen, sillä kaunis vaimo ei tykkää olla viileämmässä.

      X0:ta lasiin, pari jääpalaa perään, grilli kuumaksi ja sisäfilettä sisään. Kyllä kelpaa!

      • hahhahhahhaa

        No niinpäs näkyikin olevan, ei tullut kovin tarkkaan luettua kun panin vaan linkin ja lainaukset, no sehän vaan tukee huomiota weber & XO -juttujen hyytymisestä, nykyisellään taitaa olla vielä tiukempaa kuin tuon artikkelin ilmestymisaikana.


      • ok-tirehtööri
        hahhahhahhaa kirjoitti:

        No niinpäs näkyikin olevan, ei tullut kovin tarkkaan luettua kun panin vaan linkin ja lainaukset, no sehän vaan tukee huomiota weber & XO -juttujen hyytymisestä, nykyisellään taitaa olla vielä tiukempaa kuin tuon artikkelin ilmestymisaikana.

        Niin, se lama meni ohi ja korot ovat edelleen ennätysalhaalla. Ok-asukkien ja muidenkin omistavaan luokkaan kuuluvien lainat lyhenevät vauhdilla ja kasarmilla tuhnuttelevat kiroavat elämäänsä ja syntymäänsä.

        Mutta nyt siis kulaus XO:ta ja pihvit ovatkin valmiita lautaselle.

        Kaunis vaimo, joko muu ruoka on pöydässä? Ai on! Tullaan! HUH!


      • ei ole totta

        Pari jääpalaa konjakkiin, jo olet pelle, et ole XO:ta nähnytkään. Taitaa olla halpaa Imperator XO brändyä, joka maksaa jotain Kossun verran Virossa. Kaunis vaimo = vanha thaikkuhuora.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      113
      4892
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3543
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2430
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1558
    5. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      41
      1480
    6. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      24
      1334
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1222
    8. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1128
    9. 165
      1089
    10. Olen oikeasti aika mukava

      Vaikka itse sanonkin. Tunnemyrsky sekoitti mieltä silloin ja annoin aika kahjon kuvan itsestäni.
      Ikävä
      22
      1057
    Aihe