Esikoisellemme, pienelle tytölle kaunis nimi hakusessa.
Mietinnässä on ollut monia, seuraavat on mun suosikit
Ninna Viveka
Ninna Irena
Ninna Vanilja
Tyttösen isä haluisi kolme nimeä, hän tykkää eniten nimestä
Ninna Vieno Vanamo
mut minuu toi jotenkin arveluttaa.
Sitten on mietitty myös
Ninna Janna Jamelia
Ninja Heini Helynä
Ninja Elsi Eriika
Minja Muska Minerva
Minja Matleena Merituuli
Mitä mieltä edellisistä, oisko muita yhdistelmiä tai ehdotuksia?
Ninna on ykkössuosikki ehkä etunimeksi molemmilla, Ninja ja Minja harkinnassa myös. Mitä tykkäätte niistä?
Esikois tytölle kaunis nimi
7
633
Vastaukset
- names
Ninna Viveka ja Minja Matleena Merituuli olivat suosikkini noista. Vanamo myös nätti nimi, mutta tuosta Vienosta en pidä (kuullostaa minusta pojan nimeltä). Miten olisi: Ninna Viveka Vanamo? :)
Nämä olivat makuuni liian erikoisia ja outoja; Jamelia, Helynä ja Muska. Eivät kuullostaneet minusta oikeilta nimiltä eivätkä kovin näteiltäkään. Mutta tämä oli siis vain oma mielipiteeni.- nimifani
Ennen toista maailmansotaa on käsittääkseni Suomessa kastettu Vieno-nimisiä poikia. Nimilaki tuli vasta myöhemmin. Tarja Halosen isän nimi on muistini mukaan Vieno.
Tunnen kyllä itse Vieno-nimisen naisen. - Anonyymi
juu no itseni nimi on muska ja kyllä ihan kaunis nimi on😊
- nimifani
Ninna Viveka - kaunis
Ninna Irena - kaunis
Ninna Vanilja - toi Vanilja todella häiritsee. Jotenkin en pysty pitämään Vaniljaa (etu)nimenä ja tuntuu, että arkikäytössä se ei sitten ole niin ihana kuin olis tarkoitutettu. Noi kaikki Minervat ja Vanamot voi vielä kuvitella etunimiksi.
Ninna Vieno Vanamo - kaunis ja vielä jotenkin kiva kun on tuollainen vanha ja perinteisempi nimi tuolla keskellä.
Ninna Janna Jamelia - tää ei ole niin kiva mutta ihan oma mielipide vain. Janna on mielestäni kovin arkinen nimi. Kaipa hämää vähän kun tuo Jamelia on ulkomaalainen nimi. Ehkä odottaa, että sen valitsemiselle on muitakin perusteita kuin "kaunis nimi".
Ninja Heini Helynä - ihan ok
Ninja Elsi Eriika - ihan ok
Minja Muska Minerva - toisen kommentoijan tapaan ehkä mietityttää, miksi on haluttu antaa nimeksi Muska, oletko Muskan ihailija. Ilman laulaja-Muskaa nimi kuulostaa vähän joltain koiran nimeltä. Minerva taas on ihan kaunis.
Minja Matleena Merituuli - ok. - Primrose
En suosittele Ninjaa. Ninjojahan olivat entisaikojen japanilaiset palkkasoturit/terroristit. Nimen uudempi tuleminen oli Mutantti-Ninja-kilpikonna.
Ninnasta, Ninjasta ja Minjasta valitsisin Minjan. Silloin tietysti Vanilja olisi vähän liikaa toisena nimenä.
Unohtaisin nimet Jamelia (selvästi arabialainen), Helynä (Heluna) ja Muska.- nimifani
Ninja Sarasalo taas on nimetty Ninjaksi, koska se merkitsee espanjaksi tyttöä. Eli jos mikään noista mainituista merkityksistä ei häiritse niin Ninja sitten vaan nimeksi.:)
- sibyllavon
Ninna Vieno Vanamo on kaunis, myös Inna sopisi. Vaikkapa Inna Leea Linnea.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun463230Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5091962Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171930Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si831807- 181532
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431438- 281356
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901329Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1261222UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa1131168