Siis mitä VATTUA ne läskit virkailijat siellä KELA:ssa tekevät

kun yhtä he-vetin työttömyysturvapäätöstä pitää odotella 6 viikkoa ja jatkuu vain!!!??? Ois jo v-ttu kiva saada se päätös kun puhelin ja netti katkeamispisteessä!
3145
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kantsisko kysellä mikä mättää, meinaan normaalisti tuo käsitellään huomattavasti nopeammin.

Nettipankkitunnuksilla voit kirjautua Kelan sivuille ja näet mahdolliset työvoimatoimiston lausunnot sun muut. Itselläni oli aikanaan sellainen juttu kun työkkäri oli tehnyt lausunnon niin virkailijalta oli jäänyt puolihuolimattomasti sellainen sanamuoto että näytti kuin olisi vielä tulossa lisälausunto. Kela odotteli sitten sitä... Ei tiiä oisko oottanut vaikka Jeesuksen toiseen tulemiseen, ellen olisi itse ihmetellyt lausuntoa ja mennyt käymään juttelemassa Kelan virkailijan kanssa.

Äänestä

No jos sun työttömyysturva-asia olisi normaali ja kaikki paperit ja todistukset kunnossa, niin sehän olisi tehty se maksulausunto jo eka käynnilläsi.
Sitten taas jos sulla on jotain epämääräistä työtodistuksissa esim. työsuhteen päättymisen syyssä, tai vanhoja keskenjääneitä opintoja, tai keskeytettyjä kursseja tms. niin nehän menee kaikki toimikunnan tutkittavaksi.

Kun siellä toimikunnassa on kymmeniä muitakin, joilla on epäselvyyttä töyttömyysturvan myöntämisessä.

Sitten kun lautakunta on kasattu henkilöistä, jotka EI ole työkkärissä töissä, niin niitä kokouksiakaan ei ihan joka iltapäivä voida istuskella. Sekin on vähän niinkuin sun oman oikeusturvan kannalta keksitty, että lautakunnassa ei olekaan työkkärin tätit ja setät päättämässä, vaan ainoastaan kokouksen puheenjohtaja on työkkärin edustaja. Mikä tarkoittaa sitä, että kun sun työttömyyskorvauksesta tulee äänestys, jossa toiset on sitä mieltä että karenssia vaan ja toiset sitä mieltä että ei karenssia, niin tasan mennssä äänestyksessä puheenjohtajan ääni voittaa.

Jos sulta on pyydetty lisäselvityksiä asiassasi, niin kannattaa tosiaan toimittaa KAIKKI mahdollinen tieto ja sun asiaa selvittävä tietoa paperilla toimikunnalle.


Olisko sun kohdalla niin, että 3kk karenssia ollaan tyrkkäämässä, mutta että sulta on pyydetty lisäselvityksiä, etkä ole niitä toimittanut. Käsittelee ne sen loppupeleissä ilman sun selvityksiäkin. Sun tappioksi tosin.

Älä kuitenkaan tee niinkuin eräs toimikuntakyselyn kotiinsa saanut asiakas. Hän käyttti ko. kyselypaperia wc-paperina, laittoi sen sitten minigrip-pussiin ja lähetty annettuu osoitteeseen. Toimiston johtaja otti vähän nokkiinsa kyllä. Ei saanu se kaveri ikinä minkäälaista palvelua tai neuvontaa sen jälkeen työkkäristään.

Äänestä

Kyllähän tiesit sen, että työttömyyskorvausta maksetaan korkeintaan 3kk takautuvasti? Eli että kannattais alkaa laittelemaan hakemusta vetämään.

Senhän voi lähettää jo, vaikka maksulausuntoa ei ole vielä tehtykään. Mikäli odotat yli 3kk (vaikka päivänkin, kuten on tapahtunut), ja laitat vasta sitten hakemukset, ei mitään makseta.

Oletko laskettanut muutosverokorttia työttömyyskorvaustasi varten? Lasketa sekin, että mahdollisesti saat pudotettua prosenttiasi hyvinkin. Riippuu paljonko olet ollut alkuvuonna työssä. Mikäli et liitä mukaan uutta veroprosenttia ensimmäisen hakemuksen mukaan, ottaa kela automattisen pidätyksen joka tapauksessa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kohta palaa kiinni kirjoitti:

kun yhtä he-vetin työttömyysturvapäätöstä pitää odotella 6 viikkoa ja jatkuu vain!!!??? Ois jo v-ttu kiva saada se päätös kun puhelin ja netti katkeamispisteessä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu