Elikkäs,paljoako kyseinen skootteri kulkee jos siihen laittaisi ainoastaan stage6 tehoputken ilman että alkais ottamaan prikkaa tai tukkimaan hukkaputkea.
Jog on vuosimallia 2011
Jog on vuosimallia 2011
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
stage 6 pro replica tehoputki korjaan:D
Käyt sitten kokeilemassa ..paljonko kulkee..
niin tietenki kokeilen,mutta haluan spekulointia että paljoako se suunnilleen kulkisi
Aloittelija ? :D hukkaputki on vakioputkeen kuuluva kuristus , eli turhaa säret vakioputkea jos laitat teharin kiinni :D ja jos sinulla on yamahassa vakio rullat ja kytkinjouset.... niin menee 55-60 mutta kun otat prikan pois niin menee 75-85 ( isommalla suuttimella)
SIIRRY SIVUILLE MOPOSKOOTTERIT
ittelläni+on+jog+r+ja+siin+on+technigas+next-r+tehari+(aika+lussu+putki+paljon+lussumpi+kuin+esin+giannelli+ja+stage+6+pro+replica,mut+iha+eri+putki+ku+vakio;)+
kiihtyy+helvetin+ripeesti+eikä+oo+muuta+viriosaa+vaa+variaattori+säädetty+ja+kaasari
-varissa
on+malossin+15%+vp+ja+kytkin+jouset+
ja+jotkut+5gramman+rullat.
ja+huippui+ottaa+gepsiin+75km/h+ja+kiihtyy+helvetin+hyvin
et+kyl+se+sen++80+menee+jollain+kunno+putkel+esim+replical+tai+giannelli+extral
jogis+on+toki+perävälit+vähä+lyhyemmät+ku+roxis+nii+ei+sil+pääse+yli+90+millää+ku+välitys+loppuu.
Jep ittelläni on jog rmuuten vakiotekniikal mut giannelli extra v2 putki kiinni ja huiput suoral 78km/h gepsii mitattun ja kiihtyy hemmeti hätäsee:D mut kaveril oli airsal 70cc ja giannelli putki 20mm kaasari multivari ymss ja kiihty helvetin kovaa mut meni just just vinguttamalla 87km/h gepsii ja kone huus hoosiannaa tos vauhis eli peräalko rajottaa nopeut eli välitys loppu kesken. mut jos vaihtaa toho roxin perävälit nii ne riittää johki 110km/h vauhtii iha hyvi. Ankas eli yamaha bw on huomattavasti jogiaki lyhyemmät perävälit nii sil pääsee max 75gps vinguttamal.
Tuosta voi katsella meikäläisen vanhoja vermeitä: http://mattiviikate.blogspot.es/
Tuossa vielä suorat linkit niihin juttuihin joissa on kuvia prätkistä Blogissa:
http://mattiviikate.blogspot.es/2011/02/pictures-from-suzuki-gsx-r-1000-03.html
http://mattiviikate.blogspot.es/2011/02/pictures-of-kawasaki-zx-9r-01.html
Kannattaa ehdottamasti ostaa joku kunnon tehari nii alkaa kulkemaa;) sit toki kaasari ja variaattori säätää putkelle sopivaksi. parhaat teharit: stage 6 pro replica,giannelli extrav2, giannelli reverse,yasuni r. noi on aikalailla yhtä hyvii kaikki ja tehokkaimpia. sit hieman lussumpia mut ihan hyviä putkia: leovince tt,technigas next r,leovince zx. kaveril oli jogi mis oli next r ja variaattori säädetty sopivaks ja kylse kiihty helkkarin pirteesti ja kulki 77gps. paremmalla putkella pääseekin jo 80km/h paremmalle puolelle kunnes vakiopytty ja perävälitys alkaa rajottamaa.
tost jogin sylinterist saa helvetisti enemmä tehoo irti ku laskee kantta 1.5mm ja viilaa pakoaukkoa 0.5mm sivuille kumpaakin suuntaan ja 2.5mm ylöspäin jolloin aukiolo asteet nousee sinne 185 tienoille ja tehoalue nousee sinne 8500-9700 rpm kun vakio on 7000-8700 rpm jolloin kunnon putken kuten extran tai pro replican kanssa pitäisi päästä lähes 100km/h pidemmillä peräväleillä ja tehoa tulee arviolta noin 4heppaa enemmän. jos viilaa enemmän asteita pakoaukolle kuin 185 niin huuhtelut jää liian pieneksi ja moottori ei jaksa enää kunnolla kiertää joten huuhteluita pitää korottaa jotta saadaan niille lisää ajoitusta,mutta huuhteluiden viilaus on hieman haastavampaa kuin pakoaukon.