Poika joka nyt on reilut 7kk on aina nukahtanut omaan sänkyyn kun o vaan viety sinne ja lähdetty pois! Nyt sitte muutaman viikon on alkanut huutamaan niin sydäntä särkevää huutoa ettei mitään rajaa! Jotkut sanoo et antaa huutaa vaan kyllä se nukahtaa,mutta ei ole oikeen ollu sydäntä jättää! Onko muilla samanmoisia kokemuksia?
7kk nukahtaminen
kala75
6172
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Eroahdistusta? meillä 8kk sama "vika".. Täytyy vaan nyt olla pienen kanssa kunnes nukahtaa. Älä jätä yksin!!! Kokeile rauhoittaa ilta ajoissa ja viettää sit viimeisenä ennen nukahtamista sellanen rauhallinen sylittelyhetki.
Meidän lapsellakin oli tuossa iässä eroahdistusta. Syliin otettiin ja takaisin olkkariin, sitten hetken päästä uusi yritys, joka useimmiten onnistui. Meillä tuota kesti ja kesti, kunnes vähän reilu 1 v:na päätettiin kokeilla unikoulua: Illalla normaalirutiinit (aina samat) -> lapsi sänkyyn -> itse pois huoneesta. Jos (kun) lapsi alkaa itkemään, kuunnellaan n. 10 min ja käydään näyttäytymässä ovella, sanotaan "nyt nukkumaan, on yö" ja tullaan pois (eli lapseen ei kosketa). Luultavasti alkaa uusi huuto -> taas 10 min ja ovelle näyttäytymään. Tätä jatketaan kunnes lapsi nukahtaa. Meillä ekana yönä kesti n. 30 min kaikkineen, yöllä ei herännyt kertaakaan. Jos herää, niin sama juttu, 10 min ja näyttäytymään. Yöllä voi ottaa syliin, kunnes lapsi rauhoittuu ja sitten takas sänkyyn ja pois huoneesta.
Seuraavana iltana meni hieman pidempi aika nukahtamiseen, mutta siitä eteenpäin lapsi on nukahtanut itsekseen, kun viedään sänkyyn. Nukkuu koko yön heräämättä n. 12 h. Mutta lapsi nyt siis jo 1v4kk.
meillä sama juttu. Esikoista saatiin aikanaan nukuttaa tosi paljon (2-vuotiaaksi asti), joten aateltiin kuopuksen kanssa, että opetetaan se heti nukahtamaan itsekseen. kuopus nukahtikin aina itsekseen ekat 7kk, mutta sen jälkeen ei nukahdakaan enää, veikkaan eroahdistusta, koska poika rupee heti huutamaan jos lähden johonkin. Nyt ikää 8,5kk ja vieläkin sama juttu! Eli nukutamme joko tuttipullolla sänkyyn tai syliin jos ei muu auta...en kannata huudattamista, koska selvästi liittyy tähän ikään (eroahdistus, vierastus). Neuvolasta sanoivat, että ei saa huudattaa, sillähän opetetaan, että lapsen tarpeet jätetään huomioimatta!
Sama juttu täälläkin. Meilläkin toimii toi, että jos alkaa huuto, niin otetaan syliin ja hetkeksi olkkariin, jossa silitellään kunnes rauhoittuu. Sitten vielä hereillä ollessa viedään takaisin pinnikseen ja jatketaan hetki silittelyä siellä. Joskus tämä sylitteli pitää tehdä parikin kertaa, mutta useimmiten riittää yksi kerta.
Juu, ei mitään huudatusunikoulua. Tassu-unikoulua voi kokeilla. Meillä kyllä tyttö nukahtaa viereen onneksi noin varttitunnissa (jos on ollut väsnyt nukkumaan mentäessä). Ekäi tosiaan kannata liikaa silitellä ja paijata sitten enää nukahtamisvaiheessa. Eikä enää juttelua siinä vaiheessa. Kokeile vaan olla vieressä hiljaa; meillä pidetään monesti kädestä kiinni. :) Syliin otan jos itkee kovasti. Muutoin pistän käden pään päälle tai otan kädestä kiinni ja toivotan hyvää yötä.
Kiitoksia kaikille asiallisista vastauksista!
Itse en myöskään yksin jätä,mutta en haluiaisi opettaa siihen että aina ollaan vieressä! Mulla esikoinen jo 9 vuotta ja sitä on kädestä pidetty 8 vuotiaaksi asti kunnes nukahtaa! Tätä en haluaisi uudestaan :)