vaikea maksaa 130 e rlarit?? Mitätön summa, jolla ei saa yhtään mitään. Kun olet ostanut talvipuvun, niin muuta et saakkaan. Äiti maksaa kaiken muun.
Miksi miesten on niin
12
131
Vastaukset
- lilleri lalleri
Talvipuku ostetaan yleensä kerran talvessa. Satasellakin saa jo uuden, hyvän ja kestävän. Lapsilisä tulee yhteiskunnalta, ei äidiltä.
- Taasko?
Tää ruikutiruikuti ostaakin sen 130 talvipuvun itselleen....
- fhsuut
Ei minun exälleni tuota vaikeuksia maksaa joka kuukausi 200e. :D Siis yhdestä lapsesta.
- fhsuut
Lisään tuohon, että onko pakko ostaa niin kallis talvihaalari? Katsele alennusmyynnit, kirpputorit ym..
Minä en ainakaan laita haalariin edes 100e! Kamala summa, mulle on ihan sama vaikka se malli on edellisvuoden jos sen saan -30, -40 tai parhaimmillaan -50%. Sama vaatteissa.
En edes itselleni ole täydellä hintaa talviasua ja kenkiä ostanut. Ehkä siksi riittää rahaa muuhunkin lapsen kanssa ;)
- Onnistuisiko?
Vaihtakaa osia niin että maksat itse ne 130 euron elarit.
Pääset halvemmalla eikä tarvitse ruikuttaa. - wilma60
Tietenkin äiti maksaa kaiken muun jos käyttää elatusmaksut yhteen talvipukuun. Sinun osuus lapsen kuluihin on myös 130 euroa ja lisäksi tulee lapsilisä. Kyllä siinä yhdelle lapselle on tuloa kuukaudessa ihan mukavasti. Ellet sitten käytä omaa osuuttasi lapsen talvikenkiin ja lapsilisään hattuun. Tosin nuo ostetaan vain kerran vuodessa joten muina kuukausina luulisi rahaa riittävän muuhunkin.
- Neljän lapsen ÄITI
Itse näen neljän lapsen äitinä asian näin, lapselle ostetaan kunnon talvipuku ja kengät, jotka hengittävät pitävät vettä ym, Jos lapsia on täytyy niihin myös panostaa!! Haloo. Ensin lapset sitten vasta itse, näin meillä on aina mennyt ja tulee meneään, minun lapseni eivät koskaan tule palelemaan koulun välitunneilla ym vaan tulee heillä todellakin olemaan kunnon ulkoilu varusteet, en toki kiistä etteikö kirpputoreiletakin voi todellista löytöä löytää mutta näin itse yli 10 vuotta kirpputoreja naaraannut ei niitä kovinkaan helposti löydy,panostakaa tietenkin lasten kunnollisiin ulko vaatteisiin. itse maksan itseni monta kertaa vuodessa itseni kipeeksi mutta se on lasten etu!
- pojpdb
No jos haluat maksaa itsesi kipeäksi niin se on sinun asiasi. Minä saan sen saman vettä pitävän ja hengittävän haalarin alennuksesta seuraavaksi talveksi puolet halvemmalla kun taas sinä olet maksanut itsesi kipeäksi vain koska sen on oltava juuri sen hetken malli ja kallis.
Kyllä minäkin lapselleni ensin ostan kaiken tarvittavan ja siitten vasta itselleni, mutta en todellakaan osta kaikkea kallilla kun voin hieman nähdä vaivaa ja säästää siinä rahaa.
Mutta totta, en itsekään kirppareilta ole löytänyt enää 80 senttisen jälkeen tarpeeksi hyväkuntoista haalaria.
Mutta se, että lapsella on hyvä ja toimiva haalari ja säästämme sen ostossa on molempien etu.
Kukin tietysti tyylillään :)
- Ota ohjat itsellesi
Elastusmaksu määräytyy lain mukaan, joten jätä se purnaaminen. Voi olla tiukkaa rahasta, mutta senhän olet tiennyt erotessasi.
Ei lapset tarvitse välttämättä merkkivaatteita, mutta hoitamlla vaatteet hyvin ne kestävät pitkään, suoristat hyvin pesun yhdeydessä ja peset oikealla ohjelmalla,
Itse aikoinaan silitin lasteni vaattet, en todellakaan koskaan laittanut heitä likaisissa ja ryppyisissä vaatteissa päiväkotiin. Vaatteista osan ompelin itse ja koskaan en ole merkkivaatteiden perään juossut, olen pyrkinyt ostamaan kestävän ja hyvin tehdyn vaatteen. Alennusmyynneistä saa joskus hyviäkin edullisesti.
Näin paljon säästää.
Jos olet luuserin lasten isäksi tai äidiksi valinnut, sitä ei voi muuttaa muuksi, joten ota ohjat varmasti omiin käsiisi ja näytä maailmalle, että huolehdit lapsistasi ja itsestäsi ja pärjäät, ilman ruikutusta.
Hoidat asian sosiaalitoimiston kautta eteenpäin, että edes ne maksavat jos ei toimi sopimuksen mukaan , kyllä ne sitten huolehtivat perinnän tältä luuserilta, eikä sinun tarvitse hermojasi kuluttaa moisen paskan takia. Elä lastesi kanssa onnellista elämää - naapurin katselee
Miehet laittavat ennemmin rahansa itseensä ja uusiin naisiin ja HEIDÄN KAKAROIHIN, se on niin kuvottavaa. Naapurin eronnut rouva juuri kertoi että hänen exä maksaa vieraan naisen kakaroiden ruoat ja vaatteet, mutta omille on tosi vaikee ostaa muuta kuin laittaa elarit.. nekin sossun kautta.
Lapset ovatkin tosi vihaisia isälleen, kun äiti oli kertonut että isä elättää ennemmin vieraita kakaroita kuin teitä, omia lapsia.
Ja se että mies on enemmän tekemisissä toisen naisen kakaroiden kanssa kuin omien, jota näkee joka toinen kuukausi. Oma isä onkin tullut vieraaksi ihmiseksi, kun hoitelee vieraan naisen kakaroita ennemmin kuin omia.- uuuuuuuuuuyyyyyyyyyy
Lopeta jo Lissu....
- ei armoa!!!!!!
uuuuuuuuuuyyyyyyyyyy kirjoitti:
Lopeta jo Lissu....
Aina toi lissu on täällä todistamassa kuinka ikiruikuttaja vajukki se onkaan! (niin vajukki ettei älyä edes lopettaa oman tyhmyytensä esiintuomista ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti28117958Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245730- 1332662
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172197Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3371805Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111063- 59976
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto33961Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45958