Kolarimajakka ja liftarilähetin

Hektokaarna318

Joskus, etenkin lumisateella sattuu pahoja ketjukolareita. Mitä jos edes osassa autoista olisi 3g-mokkulan kokoinen radiolähetin auton takaosassa kiinni, joka aktivoituu törmäyksessä ja alkaa lähettää törmäyksestä kertovaa koodia radiotaajuuksilla jotka läpäisee lumisateen ja vähän pusikkoakin? Sitten osassa autoista pitää olla vastaanotin joka havaitsee koodin tarpeeksi kaukaa, jotta voi jarruttaa tai hidastaa.

Voisiko lähetin olla yksisuuntaisesti toimiva WLAN? Siinä tapauksessa se olisi hallinnollisesti helpompaa, kun epävirallinen standardi riittää eikä tarvitse varata taajuuksia sitä varten.

Kuinka monessa autossa on takana akku siltä varalta jos kolari murskaa etuosan ja akut siellä? Lähettimen yhteyteen tarvitaan siis myös pieni patteri. Radiolähetyksen ohella on syytä näyttää myös nopeasti vilkkuva valomerkki, esim. tyyliin 4 kpl 0,1 sekunnin välähdystä 0,1 sekunnin välein ja sitten 0,5 sekunnin tauko, tämä ehkä sinisellä värillä, ja punainen led palaa koko ajan tai silloin kun sininen led ei ole päällä.

Samoja vastaanottimia pystyy käyttämään myös esim. liftarien kanssa, jos liftarilla on älypuhelin tai muu sopiva lähetin, jolla lähettää liftausmerkki ja tieto määränpäätoiveista standardin mukaisella tavalla. Jos autoilijan (navigaattoriin merkitty) määränpää on yhteensopiva, vastaanottimen toiminnasta seuraa äänimerkki.

Kolarin radiolähetys voi olla esim. vain teksti utf-8:lla tai unicodella tms. "crash kolari..." 20 kielellä ja sitten lähettimen rekisterinumero ja auton rekisterinumero. Mielellään myös koordinaatit ja aika käynnistymisestä eli aika kolarista sekunteina binääriluvulla. Koordinaatit on mahdollista ilmoittaa myös lähettämällä gps-satelliittien julkista ja sotilaallista signaalia pätkät raakana, jos vastaanottaja pystyy laskemaan niistä koordinaatit (Näin lähettimelle riittää yksinkertaisempi mikrosiru ja tarkkuuskin voi olla parempi).

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ennakoivaa-ajoa

      Entäs jos ajatellaan niinpäin, että nämä kaaharit kustantavat omat ilonsa. Autokoulussahan opetettiin, pitää pystyä pysäyttämään ajoneuvo tien näkyvällä osuudella esteen tullessa. Nämä kaaharit hankkivat lennokin joka lentää edellä ja kuvaa tietä ja raportoi epäilyttävistä tilanteista ja tutkii onko tienvarressa seisovalla peukku pystyssä. Kuvastahan näkee paremmin kannattaako ottaa liftaria kyytiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      265
      17199
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5536
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2595
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      16
      2087
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1778
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1013
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      961
    8. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      909
    9. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      904
    Aihe