Kun olin noin 8 vuotias, isäni oli ostanut osamaksulla auton minun nimissä jota ei sitten ollut maksanut kokonaan. Minulle tuli sitten täysikäisenä tästä maksuhäiriö merkintä kun minun nimissä se auto ja ei itsellä ollut varaa sellaista summaa hoitaa. Onko kellään muulla henkilökohtaista kokemusta samanlaisesta tapauksesta? tämä kuulostaa jopa mun mielestä uskomattomalta mutta onneksi tälläinen ei ole tietääkseni enään mahdollista?
Luottotiedot menneet jo nuorena?
-Yhteiskuntakelvoton
7213
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Vain täysi-ikäinen voi tehdä osamaksukauppaa.
näin jotenkin kumminkin on omalla kohdalla mennyt. nähnyt ne sopimus paperitkin joskus 18 vuotiaana mutta silloin ei asia jaksanut vielä paljon kiinnostaa varsinkin kun tiesi et elämä menossa jo heti pilalle. nykyään ei käsittääkseni ole edes mahdollista tilata postimyynnistä laskuun lapsen nimellä joka on joskus myös ollut mahdollista (?) ulosottoonkin kun tässä joku aika sitten soitin niin hänen kommentti oli heti *jaaha tää on taas näitä tapauksia missä vanhemmat on olleet asialla*
Selvitä asia viranomaistietä. Eihän asia noin voi mennä. Älä anna periksi -asioista pitää taistella.
Tarkoitatko nyt varattomuus merkintää tai suppeaa uo-merkintää?
Tyttäreni äiti tilasi lehtiä tytön nimellä kun tyttö oli 4v ja ne jäi maksamatta. Nyt kun tyttö on 16v niin tuli perintäkirje. Laitoin perintätoimistoon sähköpostia että perintä on aiheeton ja selitin että tyttö oli 4v, ei voi olla mahdollista että hän on tilannut jne jne..
Parin päivän kuluttua tuli mailia että perintä on aiheeton, asia on loppuun käsitelty :)
Ja yksi vaihtoehto sulla on se, jokseenkin ikävä, käyt tekemässä isästäsi rikosilmoituksen, tuo kumoaa asian sinun osaltasi.
Minun kaverini mummo oli itse hyvin ylivelkaantunut ja hän oli tilannut kaverini (silloin selvästi alaikäinen) nimellä ja tiedoilla vaikka mitä postimyynnistä. Osoite oli omansa, mutta nimi ja muut tiedot pojantyttären. Vuosia tätä pystyi jatkamaan ennen kuin lopulta kaverini alkoi saada niitä uhkakirjeitä. Häneltäkin meni luottotiedot ja asioiden selvittely kesti kauan, mutta en ole aivan varma, miten se päättyi. Joka tapauksessa homma selvisi.
Toisen kaverin äiti oli vaatinut juuri 18 vuotta täyttäneen tyttärensä takaamaan lainansa. Ihme, että pankki edes suostui, koska tytöllä ei ollut mitään tuloja tai mitään, kun oli opiskelija ja asui kotona. Tyttö ei edes tiennyt taanneensa lainaa ennen kuin vuosia myöhemmin kuin äiti ei niitä pystynyt hoitamaan ja nyt tämä tytär on ulosotossa ja elää köyhää ja surkeaa elämää maksaessaan äitinsä yrityslainoja.
Eli kyllä ne vanhemmat osaavat joskus laittaa lapsensa todelliseen pulaan. Toivon todella, ettei tuollainen enää nykypäivänä onnistu, vaikka mielellään tietysti niitä lainoja myönnetään ja osamaksukauppaa hierotaan, joten kaipa se onnistuu.
Mahtaako olla kyse luoton purusta joten sinua on jouduttu käsittelemään luoton omistajana ja täten menetit luottokelpoisuuden 4.vuodeksi .
Ihmettelen luoton antajaa ja tuli mieleen voisiko jos kyse oli auto kaupan järjestämä luotto täten voit syyttää auto kauppiasta luoton annon epärehellisyydestä ( ala ikäiselle lapselle ei saa myydä luottoa tai henkilölle kellä ei siihen ole rahaa jne. mihin lapset kuuluvat ) lisäksi kyseeseen tuli täten haitanteko ja väärä ulosottotoimi .
Väärä ulosottotoimi kun kauppias on vastuussa kelle järjestää auto luottoa täten kohdistuu väärä ulosottotoimi auton myyjään ja luoton antajaan .
Vaikka isäsi oli vilpillisessä mielessä varmaan pyrki mitä pyrki niin isäsi ei ole tehnyt ehkä petosta koska luotto on tehty valvotussa olosuhteessa joten petos syyte isääsi kohtaan voisit tehdä lastensuojelu rikos ilmoituksen mutta luoton annon vääryyteen ei isäsi ole syyllistynyt koska isäsi ei päätä luoton annosta .
Nyt kun vasta olet saanut asiaan tajuntaan mitä et ole aikaisemmin tajunut eli alle kolmessa vuodessa mutta ennen kuin 15.vuotta on kulunut voi tehdä riita-asian luoton annon epärehellisyydestä, haitan teosta ja ulosottokaaren rikkomuksesta .