Kirjan tekijäoikeuksien osto

Rahalla saa?

Eräs säätiö tilasi kirjan kirjoittamisen. Kirjoittaja teki sen ja sain palkan työstä.
Säätio ei julkaise kirjaa koska katsoo ettei se ole tarpeeksi hyvä.
Käsittääkseni sekä kirjoittajalla että tilaajalla on tekijäoikeudet kirjaan.
Jos ulkopuolinen haluaisi julkaista kirjan niin kummalta pitäisi saada lupa?

3

202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jotain tähän

      Käänny säätiön puoleen ja kysy saisitko tarjota kirjaa jollekin muulle kustannettavaksi. Koska kirjan tilannut ei kirjaa julkaise, periaatteessa sinulla on oikeus tarjota kirjaa jollekkin muulle taholle julkaistavaksi.

    • ....

      Ei säätiö ole mitään tehnyt, tekijänoikeus on kirjoittajalla.

      Aivan kuten jos joku tilaa maalauksen niin siinä on taiteilijan nimmari kulmassa ja teoksen oikeudet ovat taiteilijalla.

      Tietenkin on luonnollisesti kohteliasta ja asiaankuuluvaa että asiasta keskustellaan sen säätiön kanssa, kun se kirjahan on tosiaan heidän tilaamansa ja sisällössä saattaa olla jotain mitä he eivät halua julkisuuteen - jolloin voi joutua raastupaan vaikka kunnianloukkauksesta.

      Paljon tietty riippuu siitä mitä on alunperin sovituu kun tilaustyö on otettu vastaan. Jos on mustaa valkoisella että kirjoittaja luovuttaa työnsä kaikkine oikeuksineen asiakkaalle - vaikka ensimmäistäkään riviä ei ole vielä kirjoitettu - ja työstä on saatu sopimuksen mukainen maksu, niin silloin lopputulos kuuluu asiakkaalle (säätiölle) ja he tekevät sillä mitä mielivät ja jos kirjoittaja sitten tätä sopimusta vastoin menee ja julkaisee opuksen toisaalla niin silloin rikotaan sitä alkuperäistä sopimusta.

      • ...

        Lisäys:

        Niin mikäänhän ei estä kirjoittajaa tekemästä samasta aiheesta toisen, erilaisen kirjan, joka ei kuulu asiakkaalle. Mutta täytyy olla tarkkana että kyseessä ei ole kopio alkuperäisestä tekstistä vaan omanlaisensa teos, ehkä aiheen käsittelyn näkökulma on erilainen tms. Ja kannattaa tarkistaa lähdetietojen käyttö. Että jos siellä säätiössä on joku tyyppi puhunut kertonut kirjoittajalle luottamuksellisesti ummet ja lammet ko. asiasta, eikä kyseisiä tietoja voi mistään tai keltään muulta tarkistaa / saada niin silloinkin voi tulla sanomista. Jos käytetyt lähteet taas ovat yleisesti tiedossa olevia ja julkisia niin sitten ei pitäisi olla isompaa ongelmaa - kuka tahansa voisi käydä saman aineiston läpi ja kirjoittaa kirjan ko. aiheesta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      264
      2404
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      71
      2383
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1568
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      43
      1406
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1329
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1230
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1029
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1009
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe