Kirjan tekijäoikeuksien osto

Rahalla saa?

Eräs säätiö tilasi kirjan kirjoittamisen. Kirjoittaja teki sen ja sain palkan työstä.
Säätio ei julkaise kirjaa koska katsoo ettei se ole tarpeeksi hyvä.
Käsittääkseni sekä kirjoittajalla että tilaajalla on tekijäoikeudet kirjaan.
Jos ulkopuolinen haluaisi julkaista kirjan niin kummalta pitäisi saada lupa?

3

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jotain tähän

      Käänny säätiön puoleen ja kysy saisitko tarjota kirjaa jollekin muulle kustannettavaksi. Koska kirjan tilannut ei kirjaa julkaise, periaatteessa sinulla on oikeus tarjota kirjaa jollekkin muulle taholle julkaistavaksi.

    • ....

      Ei säätiö ole mitään tehnyt, tekijänoikeus on kirjoittajalla.

      Aivan kuten jos joku tilaa maalauksen niin siinä on taiteilijan nimmari kulmassa ja teoksen oikeudet ovat taiteilijalla.

      Tietenkin on luonnollisesti kohteliasta ja asiaankuuluvaa että asiasta keskustellaan sen säätiön kanssa, kun se kirjahan on tosiaan heidän tilaamansa ja sisällössä saattaa olla jotain mitä he eivät halua julkisuuteen - jolloin voi joutua raastupaan vaikka kunnianloukkauksesta.

      Paljon tietty riippuu siitä mitä on alunperin sovituu kun tilaustyö on otettu vastaan. Jos on mustaa valkoisella että kirjoittaja luovuttaa työnsä kaikkine oikeuksineen asiakkaalle - vaikka ensimmäistäkään riviä ei ole vielä kirjoitettu - ja työstä on saatu sopimuksen mukainen maksu, niin silloin lopputulos kuuluu asiakkaalle (säätiölle) ja he tekevät sillä mitä mielivät ja jos kirjoittaja sitten tätä sopimusta vastoin menee ja julkaisee opuksen toisaalla niin silloin rikotaan sitä alkuperäistä sopimusta.

      • ...

        Lisäys:

        Niin mikäänhän ei estä kirjoittajaa tekemästä samasta aiheesta toisen, erilaisen kirjan, joka ei kuulu asiakkaalle. Mutta täytyy olla tarkkana että kyseessä ei ole kopio alkuperäisestä tekstistä vaan omanlaisensa teos, ehkä aiheen käsittelyn näkökulma on erilainen tms. Ja kannattaa tarkistaa lähdetietojen käyttö. Että jos siellä säätiössä on joku tyyppi puhunut kertonut kirjoittajalle luottamuksellisesti ummet ja lammet ko. asiasta, eikä kyseisiä tietoja voi mistään tai keltään muulta tarkistaa / saada niin silloinkin voi tulla sanomista. Jos käytetyt lähteet taas ovat yleisesti tiedossa olevia ja julkisia niin sitten ei pitäisi olla isompaa ongelmaa - kuka tahansa voisi käydä saman aineiston läpi ja kirjoittaa kirjan ko. aiheesta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      66
      2368
    2. Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...

      Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.
      Maailman menoa
      182
      2038
    3. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      45
      2007
    4. Viulu vaiennut

      Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣
      Suomussalmi
      30
      1718
    5. Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.

      Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1663
    6. Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.

      Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä
      Maailman menoa
      165
      1374
    7. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      191
      1302
    8. Kyllä tekee kipeää

      Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬
      Ikävä
      25
      1186
    9. En mä tiedä mitä tapahtuu

      siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.
      Ikävä
      9
      992
    10. Luotatko kaivattuusi?

      Jos et, mistä kiikastaa?
      Ikävä
      80
      991
    Aihe