Kaivataan APUA!!
Olisiko kellään tietoa tai omakohtaista kokemusta koirapuistossa käyneistä purematapauksista? Mun koirien kimppuun käytiin koirapuistossa ja omistaja ei suostu korvaamaan tapahtunutta. Sanoi: "että oma vika.. jokainen tuo koiransa puistoon omalla vastuulla?" Oikeudenpäätöksiä vastaavista tapauksista voi kysyä käräjäoiekduelta, pitäisi vaan olla nimi asianomistajasta tai vastaajasta. Olisi kiva saada tietää päätöksiä, ennen kuin vien asian oikeuteen. Kaikki apu on todella tervetullut. Kiitos!
Kaivataan APUA Koirapuistoasia
9
218
Vastaukset
- lmölmölmö.
minkälaisia vahinkoja koiralle tuli?
- mööh
Jos koirat kävivät sinun koirien päälle, niin eikös vika ole niiden omistajan??? Aggressiivisia tai huonosti käyttäytyviä koiria ei puistoon saa edes tuoda. :/ Tottakai siellä omalla vastuulla käydään, mutta se ei oikeuta olla korvaamatta jos oma koira tekee vahinkoa toiselle! :(
- tallaaja.
ainakin täällä omalla vastuulla mennään häkkiin, osapuolista kiinni sitten miten mennään jos hassusti käy. parhain tapa on olla menemättä jos vähänkin näyttää siltä, tai lähteä jos joku siltä näyttävä on tulossa.
tämä on kai se kirjoittamaton laki... en tiedä miten oikea oikeus ottaa kantaa, sillä ottaako se huomioon sen että änkesitkö sinä sinne vai änkesiköhän puostoon jossa sinä olit.
omalla vastuulla, käsittääkseni.
pitää olla järkeä lähtä ja olla menemättä!
parempi huoltaa koiran ja omat haavat ehkä yksin ajan kanssa. - tallaaja lissää
eli olisit ottanut huomioon siellä ollessasi (ennen koirien yhteenottoa) nämä seikat, voiko toinen koira olla agressiivinen.. se on vähän sama kuin tarkoituksellisesti syöttäisit lampaan sudelle...
niin, omalla kohallani on nämä tikit kaksi nolla häviöksi.. omalle koiralleni, tikkejä kaulassa, korvassa... ensimmäisessä meni maksu puoleksi, toisessa jouduin omasta pussistani täysin..
aika parantaa haavat... sinun ja koiran... - Domistaja
Heippa, itselläni on käynyt niin että olin nuoren reilu vuoden ikäisen silloin n.25 kg uroskoirani kanssa koirapuistossa viime vuoden alussa, koirani tuli vielä silloin kaikkien koirien kanssa toimeen ja oli hyvin leikkisä..
Puistossa ollessamme tuli sinne mies oman uros pittbull mixerinsä kanssa.
Hänen koiransa spottasi ensimmäiseksi oman koirani ja alkoi välittömästi alistaa häntä nylkyttämällä hänen päätään eikä meinannut millään lopettaa, koirani sitten näykkäsi varoittavasti että nyt voisi tuommoinen homma loppua ja siitä se koira sitten hurjistuiki ja rupesi puremaan koiraani.
Oma koirani tietenki juoksi jalkoihini turvaan pittbull raivokkasti purien perässä ja kuinkas kävikään... Osui sitten tämän mahtava leukaisen koiran hampaat omaan polveeni ja sain verta vuotavan haavan. Loppujen lopuksi (luojan kiitos) sivusta katsoja sai pittbullin kiinni, joka silloin roikotti omaa koiraani niskasta suussaan...
Koiran Omistaja ei tehnyt tapahtumahetkellä yhtään mitään!
Hän ei puhunut lainkaan suomea enkä voinut jäädä puistoon selvittämään asioita verta vuotavan koirani ja jalkani kanssa. Pyysin hänen numeronsa ja tarkistin paikan päällä soittamalla että oli varmasti oikea numero ja lähdin kotiin päin.
Itse sain jäykkäkouristusrokotteen ja pari tikkiä polveeni (yleensähän koiranpuremia ei tikata tulehtumisvaaran takia) koska kulmahampaat olivat repäisseet ihoni niin pahasti että sitä haavaa ei voinut jättää avonaiseksi. Koirani puolestaan sai kaksi syvää haavaa niskaansa ja antibioottikuurin sekä kipulääkekuurin. Myöhemmin illalla soitin sille miehelle ja hän korvasi lääkärikulut ja sanoi vielä että pitää ottaa yhteyttä jos tulee lisä kuluja. Eli siis loppu hyvin kaikki hyvin? ei tietenkään, itselläni ei ole yhdessä kohtaa polvea tuntoa koska jotkut hermot menivät P***** ja oma koirani vihaa nykyään uroskoiria eikä ole tullut niiden kanssa toimeen tapahtuneen jälkeen..!
Olipas romaani, jaksaakohan kukaan edes lukea :D- Erierie
No voivoi ja oi oi...semmosta se elämä on,yhtä riskinottamista.
- asasasassd
Mitä' koirille kävi? Kuka alotti tappelun? Kumpi oli ensin puistossa? Mun mielestä se menee niin että jokainen menee omalla vastuulla puistoon. Koska kaikki ei vaan tule toimeen keskenään.
- Domistaja
Mielestäni sellaisia koiria ei pitäisi viedä koirapuistoon joilla on tappelu historiaa muiden koirien kanssa, ainakaan sellaisia jotka ovat alottaneet tappeluita. Tai jos omistaja tietää että oma koira rähisee useimmille koirille. Silloin vaarantaa tietoisesti toisten ihmisten koirat.
Itsehän en enää käy koirapuistoissa usein koirani kanssa, vain silloin kun siellä on narttuja ja jos uros on tulossa, lähdemme välittömästi pois. Silloin vältytään mahdollisilta tappeluilta, eikä kenenkään tarvitse tulla sanomaan että "tulit omalla vastuullasi tänne". - katamarin
Kyllä meilläpäin ainakin lukee koirapuistojen edustalla, että agressiivisiä koiria ei saa puistoon viedä. Koirien tulee myös totella omistajiaan. Eli kyllä vika on hyökänneessä osapuolessa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26517199Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235536- 1152595
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar162087Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361778Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111013- 59961
Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45909Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32904