Miksi kaatuilee? Mikä olisi paras word processor?

phdcandidatexxx

Teen tieteellistä tekstiä ja alkaa jo hermot mennä, kun Open Office jumiutuu vähintään kerran tunnissa. Teen useita välitallennuksia. Kun jumiutuu, ohjelma kyllä osaa, ainakin toistaiseksi palauttaa tiedoston takaisin. Mutta tämä oikkuilu alkaa hermostuttamaan ja häiritsemään työskentelyä.

Lisäksi kirjoittamisen ja tekstinkäsittelyn aikana ohjelma tai näyttö alkaa vikuroimaan, äskön tuli semmonen, että loppunoottia laittaessa ohjelma alkoi seilaamaan omituisesti noottipuolella, etten päässyt kirjoittamaan alanootin tekstiä.

JA kun liitän määräten muotoilematonta tekstiä, niin tämän kysymyslaatikkoa ei tulekaan eikä ole muuta mahdollisuutta kuin suoraan näppäimistöstä painaa cntrl-v ja riskeeraan, että se ottaa mukaan kaikki sössöt ja muotoilut sotkien asiakirjaa.

Aloinkin miettiä, mikä on paras ja pomminvarmin tekstinkäsittelyohjelma tai järjestelmä.

En ole kiinnostunut Mikkisoftasta, koska käytän Ubuntu 10:tä.

Onko olemassa mitään ohjelmaa, joka olisi todella lähes virheetön toimivuudeltaan? Ennen vanhaan kai dos-pohjaiset ohjelmat olivat melko tarkkoja, joskin wp51dosissakin oli bugeja.

4

262

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • phdcandidatexxx

      Ja lisäys edelliseen:

      Liekö kaiken takana sitten kuitenkin se, että WYSIWYG-graafisuus ei kestä vaan kaatuu, koska vaatisi niin paljon tehoja ja kapasiteettia. Heh, pitääkö tässä sitten kaivaa vanha Wordstar esiin?!

      • KumiaKehiinLaTeX

        Oletkos koettanut LaTeX:iä? http://fi.wikipedia.org/wiki/Latex

        Aikoinaan tein muutaman liuskan pdf:ää juuri LaTeX:llä ja jos tarvii esim. kaavoja kirjoitella niin tuolla saa näppärästi. Tosin se on kääntävä joten ensin pitää kirjoittaa "koodi" ja kääntää se jolloin saa PDF-muodossa olevan dokumentin. Alkuun homma tuntui hankalta, mut kun sen käytön oppi niin hyvinkin tieteellisen näköisiä dokumentteja sain aikaiseksi (sisällön teiteellisyydestä en niinkään varma ole, mut ulkonäkö oli hyvinkin tieteellinen).


    • P|`ZWVN/

      Tuollaiset viat voivat johtua mistä vain. Tarkista ensin että kaikki tuulettimet pyörivät ja jäähdytyssiilit ovat kunnolla paikallaan. Puhalla sitten paineilmalla pölyt pois koneen sisältä.

      Mikäli käytät Windowsia niin koneessa voi olla myös haittaohjelmia. Niistä pääsee eroon asentamalla käyttöjärjestelmän ja ohjelmat uudelleen. Myös virustentorjuntaohjelmat saattavat aiheuttaa kaikenlaista temppuilua.

      Latex on varsinainen tehokirjoittajan työkalu. Tosin vaatii opiskelua.

    • Itselläni on toisena käyttöjärjestelmä Ubuntu 10.04, eikä Writer ole kaatuillut, mutten siinä ole kovin isoja asiakirjoja muokannutkaan, ainoastaan lukenut isompia.
      Nythän uusimmat Ubuntut ovat kaiketi vaihtaneet Libre Officeen, mutta varmaankin Ubuntu Suomi -sivusto olisi hyvä paikka kysyä neuvoa:

      http://forum.ubuntu-fi.org/index.php?board=1.0

      Libre Office on sitten vielä aika sama kuin OO.o.

      Jos vain OpenOffice.org -kaatuilee, voisi asiakirjojen (kansion) tallentaminen tikulla, ohjelman täyspoisto pakettienhallinnasta ja uudelleenasennus auttaa, mutta paha sanoa, kun ei ole käsityästä vian varsinaisesta syystä. Jos koneessa on kapasiteettia, niin voihan sitä ennen isompia toimempiteitä kokeilla lisätä asetuksista muistin käyttöä objekteille. Jos taas muistia on niukasti, niin voinee vähentää ainakin kumottavien listaa edellisten asetusten lisäksi.

      Tässä vielä yksi kertomus, jossa vika on Ubuntun asennuksessa, kait:
      http://user.services.openoffice.org/en/forum/viewtopic.php?f=5&t=31250

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      11
      5613
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      82
      5239
    3. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      125
      3284
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      87
      3198
    5. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      118
      994
    6. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      56
      970
    7. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      130
      892
    8. Mitä puuhailet nyt ystävänpäivänä

      nainen, kun et ole mun kanssa?
      Ikävä
      43
      686
    9. Hei kuule nainen

      Seuraavan kerran kun nähdään, puhu minulle jooko! Näin toivoo mies
      Ikävä
      37
      685
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      23
      629
    Aihe