Kissan totuttaminen

aidattuun takapihaan

Hei ! Minulla on 8 v ja 3 v kissat jotka ovat koko ikänsä saaneet kulkea vapaana ilman hihnoja ja valjaita. Suunnitelmissa olisi muutto kerrostalosta rivitaloon ja ajattelinkin kysäistä teiltä että mikäli aitaan tämän tulevan rivitalon takapihani niin tiivisti että kissa pysyy aitojen sisäpuolella niin riittääkö tuollainen alue kissalle joka on vuosikausia saanut kulkea täysin vapaasti ? Kokeeko kissa sen liian pieneksi alueeksi ? Kissat saisivat kyllä ulkoilla entiseen tyyliin vapaasti aina kun käyn sukuloimassa maalla eli erittäin usein,toistuvasti ja pitkiä aikoja kerrallaan joten ainoa muutos olisi se että kotona ei saisi enään kuljeskella irti. Olen jo netistä katsellut erilaisia kissan aitaverkkoja ja uskon löytäneeni hyvän verkon.

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MoNNN

      Kissat protestoivat alkuunsa. Eihän aidattu pieni piha riitä alkuunkaan vapauteen tottuneille kateille. Jos jaksat olla pitkämielinen, niin ajan kanssa homma saattaa hoituakin. Mutta varaudu jo nyt siihen, että taatusti katit osoittavat mieltä.

      Olisiko sinulla mahdollisuuttaa viedä katteja kokonaan maalle. Siellä heidän elämänsä olisi parasta. Sisäkissan voi opettaa aina ulkokissaksi, mutta toisinpäin homma on tosi vaikeaa.

      Onnea kuitenkin yritykseesi. Toivon mukaan sinulla on rivitalossa sellaiset naapurit, jotka hyväksyvät kattisi. Vaikka katit ovat aitauksessa, niin aina joku tiukkapipo voi keksiä vaikka mitä ja hankaloittaa elämäänne.

    • Grill

      Miksi et voi pitää niitä enää muuton jälkeen vaapana? Vilkkaampi liikenne?

    • 7+2

      Suurikaan ulkotarha ei takaa kissalle riittävää liikuntaa ja aktiviteettiä, eli sinuna ulkoiluttaisin kissoja valjaissa vähintään kerran päivässä ja mielellään ainakin tunnin kerrallaan.

      Vanhakin kissa tottuu valjaisiin ja oppii niissä kulkemaan, mutta se saattaa vaatia omistajalta kärsivällisyyttä, rauhallisuutta, varmoja otteita ja rakkautta!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      277
      17834
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      5701
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      124
      2651
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      2178
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1800
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1051
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      976
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      950
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      948
    Aihe